(A szerző a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.)
Több egészség- és önkéntes nyugdíjpénztár is tagtoborzó akciókat indított az elmúlt hónapokban, amelyek révén akár százezer forintos egyszeri jóváírást is kaphatnak a frissen belépők. Az egészség- és önkéntes nyugdíjkasszáknál is bőven meghaladja a milliós szintet a taglétszám, ami ugyan egyáltalán nem elhanyagolható volumen, ám mindenképp arra utal, hogy óriási a növekedési potenciál a pénztári szektorban.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint ugyanakkor csak az egészség- és önsegélyező pénztári szektorban látható a taglétszám emelkedése: ez tavaly 5,2 százalékkal – nagyjából 56 ezerrel – 1,12 millióra emelkedett.
Ezzel szemben az önkéntes nyugdíjpénztáraknál egyelőre nem sikerült megállítani a taglétszám évek óta tartó, lassú csökkenését: a 2024 márciusáig tartó egy év alatt nagyjából 19 ezer ügyfél tűnt el, így jelenleg nagyjából 1,07 millióan rendelkeznek önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítással.
Mindezek alapján nem lehet csodálkozni azon, hogy a kasszák promóciós eszközökkel is igyekeznek bővíteni a tagságukat, hiszen a működőképességük hosszú távú fenntartásához ez mindenképpen szükséges. Az önkéntes nyugdíjkasszáknál a tagság kor szerinti összetétele sem túlságosan kedvező: az MNB adatai szerint 2022 végén a tagok alig több mint harmada volt 45 év alatti.
Az önkéntes nyugdíjkasszák igen változatos eszközöket vetnek be a tagtoborzó akcióiknál: népszerűek például az ajánlóprogramok, amikor az új ügyfelet és az őt behozó tagot is megjutalmazzák a kasszák. Az első befizetés egy részének (többnyire 20 százalékának) jóváírására is akadnak példák, de egyes kasszáknál az új belépők számíthatnak a partner kereskedőktől származó ajándékutalványokra is.
Szemléltetés gyanánt itt van a BiztosDöntés.hu gyűjtése arról, hogy most milyen akciók érhetők el az egyes szereplőknél:
Ami az egészségkaszákat illeti,
Az önkéntes nyugdíjkasszák közül
Az önkéntes pénztári megtakarítások legnagyobb előnye, hogy alacsony költségszint mellett, viszonylag kis összeg havi befizetésével is hatékony eszközei lehetnek az öngondoskodásnak. A 20 százalékos – de legfeljebb évi 150 ezer forintos – adó-visszatérítés szintén erős érv a pénztári tagság mellett, miközben a számlaegyenleg egyéni és munkáltatói befizetéssel is növelhető, és az adó-visszatérítés az egyéni és munkáltatói befizetés után is igénybe vehető.
Az egészségpénztári megtakarításnál – az elsősorban egészségmegőrzésre, illetve gyógykezelésre szolgáló tartalékok képzésén túl – az is lényeges, hogy a kedvezményezettként megjelölt hozzátartozók számlái is elszámolhatók, miközben a pénztárak szolgáltatói partnereinél jelentős, akár 15-20 százalékos kedvezményt is elérhetünk az adott pénztár tagjaként.
Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság mellett pedig az az egyik legfontosabb érv, hogy nem igényel nagy jártasságot a pénzügyekben: a frissen belépő tagnak csak azt kell eldöntenie, hogy milyen kockázati szintű – alacsony, közepes, magas – kockázati szintű portfóliót választ, és a pénzének befektetéséről a továbbiakban már a pénztár gondoskodik, a tagnak csak a tagdíj befizetéséről kell gondoskodnia. A kasszák többségénél egyébként jellemzően négy-öt portfólió közül lehet választani, ám például az OTP Nyugdíjpénztárnál hat, az Alfa Nyugdíjpénztárnál pedig hét portfólió közül is választhatnak az ügyfelek.
Nyugdíjjogosultságtól függetlenül, a belépéstől számított tíz év letelte után a megtakarítások hozama adó- és járulékmentesen felvehető, plusz egyes pénztáraknál az aktuális számlaegyenleg 50 százaléka banki hitelfedezetként felhasználható. Az egyes pénztári portfóliók teljesítménye – rövidebb és hosszabb időtávon – az MNB honlapján szereplő nyilvántartásban összevethető, és az egyes szolgáltatók közötti választást segítheti a költségek objektív összevethetőségét szolgáló teljes költségmutató (tkm) is, amely egyetlen százalékos érték segítségével mutatja meg a jövőbeni befizetéseket terhelő, összes felmerülő költséget.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál nagyon nagy a jelentősége a megtakarítási időszak minél korábbi megkezdésének, hiszen minél később kezdünk érdemben foglalkozni az idős korra való felkészüléssel, annál nagyobb havi megtakarítás kell az érdemi tartalék felhalmozásához. A minimálisan elvárt tagdíjak pedig a mai jövedelmi viszonyokhoz mérten egyáltalán nem tekinthetők magasnak: a piacvezető OTP Nyugdíjpénztárnál például havi nyolcezer forintnál húzódik az alsó határ.
Pénz
Fontos