A szerző a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.
Ázsia változatlanul a globális növekedés egyik legfőbb motorja, az egyes országok gazdasága nagyrészt jó úton halad az éves GDP-célkitűzések megvalósítása felé, de közben a régió számára a stabilitás vált a legfontosabb szemponttá.
Kína strukturális ellenszéllel küzd a növekedésnek az 5 százalékos cél körüli stabilizálása során, míg Japán a kamatemelés és a gazdaságának újjáéledését lehetővé tevő lendület fenntartása közötti egyensúlyt keresi. Délkelet-Ázsiában a központi bankok türelmesen várják az amerikai jegybank egyértelmű jelzéseit, mielőtt elkezdenék a lazítást. Indiában, ahol a növekedés erőteljes, az infláció stabilizálása vált fontos feladattá.
Az, ahogyan az ázsiai országok a belső egyensúlyhiányukat kezelik, jelentős hatással lesz a térség 2024 hátralevő részét érintő kilátásaira.
Kína gazdaságának „ellenőrzött stabilizálásán” dolgozik, miközben az ország próbálja átvészelni az ingatlanpiaci visszaesést, és az adósságalapú növekedésről igyekszik a fogyasztás és a magas színvonalú gyártás irányába elmozdulni. A Fidelity-nél szoros figyelemmel kísérjük a kormányzati kötvénykibocsátáshoz hasonló fiskális intézkedéseket. A kínai éves növekedési ütemre vonatkozó előrejelzésünk kissé a hivatalos cél alatt van, mivel a cél megvalósítása mögött nem látunk elég erős politikai támogatást.
Ami a monetáris politikát illeti, a Kínai Népbank részéről nem számítunk jelentős kamatcsökkentésre mindaddig, amíg az amerikai jegybank egyértelműen irányt nem vált. De még ha a Fed lazításba is kezd, a kamatcsökkentés Kínában valószínűleg akkor is mérsékelt lesz, és a monetáris lazítás idén vélhetően csak másodhegedűs szerepet fog játszani a fiskális intézkedések mellett.
Néhány korai, de biztató jelét látni annak, hogy Kína gazdasági tevékenysége újra lendületbe jön. A szolgáltatások növekvő tendenciát mutatnak, az ipari ágazatok pedig visszatérnek a hosszú távú átlaghoz, bár az ingatlanszektor továbbra is a trend alatt marad. Mindez arra utal, hogy a kormány egyre közelebb kerül a gazdaság egyensúlyának helyreállításához.
Japánban, ahol a gazdaság a több mint két évtizedes recesszióból és stagnálásból lábalt ki, enyhe és széles körű áremelkedés tapasztalható. A jegybank azonban vékony jégen lépked a gazdaságpolitikai normalizálás ütemének megválasztásakor, miután közel két évtized óta először emelte a kamatlábakat. A túl gyors emelés ugyanis visszafoghatja a növekedést és hatással lehet a pénzügyi stabilitásra is.
A fogyasztói árak emelkedését követően számos szakszervezet béremelést harcolt ki a munkavállalók számára a tavaszi bértárgyalások során. Innentől kezdve valószínűleg fenntartható lesz egy vállalható bér-ár ciklus, ami végső soron magasabb semleges kamatszintet eredményez Japánban. A jegybank esetleg kénytelen lesz tovább emelni az irányadó kamatlábat, hogy tartani tudja a 2 százalékos árstabilitási célt.
Az infláció folytatódó normalizációjával (refláció) a Fidelity-nél arra számítunk, hogy a japán pénzügyi piacok és az ingatlanszektor továbbra is tőkebeáramláshoz jutnak, melynek hátterében a tengerentúli forrásaikat hazatelepítő japán befektetők és a külföldi befektetők állnak majd.
A stabil belső fogyasztás támogatja a növekedést Délkelet-Ázsiában, de a globális kereslet bizonytalansága miatt az export továbbra is gyengének mondható. A gyártási tevékenységek Kínából történő áthelyezése lendületet adhat a régió exportjának. Az olyan országoknak, mint Vietnám, Malajzia, Indonézia és Thaiföld, előnyös lehet, ha a világpiacon működő cégek csökkentik a Kínától való függőségüket, vagy az úgynevezett „Kína plusz egy” stratégiát követik, és ellátási láncaik egy részét a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) valamelyik tagországába helyezik át.
A lassuló export ellenére az ASEAN-országok nem szívesen csökkentik a kamatlábakat vagy gyengítik valutájukat, amíg az Egyesült Államokból nem érkeznek a lazításra utaló egyértelmű jelzések. A túl agresszív lazítás ugyanis a korábbi tapasztalatok alapján katasztrofális tőkekiáramlást indíthat el ebben a térségben, amelyben a külső finanszírozás fontos szerepet játszik.
Összességében a régió jó úton jár a tavalyi, 4,3 százalékos mértéket némileg meghaladó éves növekedési ütem felé. Az esetleg a vártnál magasabb adatokat a gyártás Kínából történő gyorsabb áthelyezése vagy az erősebb globális kereslet okozhatja.
Indiában április és június között választások lesznek, és a közvélemény-kutatási eredmények Narendra Modi miniszterelnök jelenleg is kormányzó pártja mellett szólnak. A gazdaságra nagy hatással lesz, hogy a politikai döntéshozók hogyan tudják kordában tartani az inflációt az erős növekedési lendület folytatódása mellett. Az ország a globális ellátási láncok átrendeződéséből és a tőkebeáramlásból is profitál.
Mindez a régió egészére jellemző. Ázsia gazdaságának hajói továbbra is teljes gőzzel haladnak, de kormányosaik az út biztonságosabbá tétele érdekében a belső stabilitásra összpontosítanak.
Pénz
Fontos