Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. október 22. 15:35 Pénz

Rengeteg bank létét fenyegeti a következő válság

A McKinsey nemzetközi tanácsadó cég szerint globálisan a pénzintézetek több mint harmada olyan gyenge lábakon áll, hogy egy gazdaságilag gyengébb időszakban megkérdőjeleződhet az életképessége. A társaság tegnap ismertette a bankszektorról elkészített éves jelentését, és ebben azzal indokolta a lesújtó értékelését, hogy a pénzintézetek közel 60 százalékánál a jövedelmezőség nem éri el a tőkeköltséget.

„Azt gondoljuk, hogy a gazdasági ciklus késői fázisában járunk, és a bankoknak bátor lépéseket kell tenniük, mert nincsenek éppen jó formában. Ilyen helyzetben senki sem ücsöröghet a babérjain”

– fogalmazott egy interjúban Kausik Rajgopal, a McKinsey szenior partnere.

Ahogy a Bloomberg írja, ennek részben az az oka, hogy egyre több versenytárs merészkedik a bankok felségterületére, fintech startupoktól kezdve olyan óriásokig, mint az Apple és az Amazon. A pénzintézetek megosztottak abban a tekintetben, hogy ezekkel versenyeznek, együttműködnek, vagy felvásárolják némelyiket, bár általában ezek valamifajta kombinációja a jellemző. Ami riasztó lehet számukra, hogy az új versenytársak jellemzően a banki tevékenységek legjövedelmezőbb részeit veszik célba, mint a (nemzetközi) utalások és a kártyás fizetések.

Az ágazatba belépőket segíti a szabályok lazítása, és az is, hogy ők az információtechnológiai költéseik 70 százalékát innovációra fordítják, a bankoknál viszont csak feleekkora ez az arány.

A fogyasztói szokások megváltozása miatt a bankokat az a veszély fenyegeti, hogy lábjegyzetté válnak a történelemben

 – fogalmaz a McKinsey anyaga. A tanácsadó cégnek persze vannak ötletei arra, hogy mit kellene tenni. A pénzintézeteknek először is többet kellene költeniük technológiai fejlesztésekre, az ehhez szükséges forrásokat pedig előteremthetik olyan nem létfontosságú tevékenységek kiszervezésével, mint a jogszabályoknak való megfelelőséget garantáló compliance, valamint a kereskedési üzletág egy része. Egy másik lehetőség a növekedés felvásárlások által, hiszen ezzel szintén lehet hatékonyságot növelni, forrásokat felszabadítani.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKi nyeri a nagybankok és a techóriások csatáját?Sokan találgatnak, de hogy ki bizonyul kis halnak, ki nagynak és hogy ki kit fogyaszt el, az még egy sok kimeneteles játszma.

A lesújtó diagnózist nem vitatva azért érdemes megjegyezni, hogy a McKinsey hazabeszél, hiszen bevételeinek nem elhanyagolható része a felvásárlásokat, összeolvadásokat és kiszervezéseket kísérő tanácsadásból származik. Ami pedig a pénzintézetek méretének kívánatos növelését illeti, a legutóbbi válság során rengeteg szó esett azokról a bankokról, amelyek túl nagyok, fontosak voltak ahhoz, hogy hagyják őket bedőlni (too big to fail).

Ezt követően pár évig úgy tűnt, hogy fontos szabályozói irány lesz a tevékenységük kiterjedtségének, összetettségének korlátozása, azóta azonban ezzel ismét ellentétes irányba mennek a dolgok. Egyébként idehaza is, a felügyeleti feladatokat ellátó Magyar Nemzeti Bank vezetői évek óta hajtogatják, hogy csak öt univerzális lakossági nagybanknak kellene az országban működnie.

(A cikk címét a Bloomberg pontosítása nyomán módosítottuk.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMikor jön el végre a digitális bankforradalom?Felmérés készült arról, hogy mit várnak a magyarok a fintech csodától. A magyar bankok legnagyobb előnye a digitalizációban, hogy az itteni külföldi bankok hazája még jobban le van maradva.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bankok fintech McKinsey tanácsadás Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.