Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 24. 10:11 Pénz

A bitcoinnak is szárnyakat adott a Facebook-pénz

A nagy 2017-es őrület, majd az árfolyam látványos összeomlása után sokan már meg is feledkeztek a világ legismertebb kriptodevizájáról, és sokáig a bitcoin árfolyama is olyan, viszonylag szűk sávban mozgott, hogy kevesek ingerküszöbét érte el.

A 2019 eleji 3000 dollár körüli mélypontról azonban egyre feljebb tudott kapaszkodni, előbb szép lassan, az utóbbi napokban pedig egyre gyorsabban. A mai kereskedésben már a 11 ezer dolláros szintet is átlépte a több kriptotőzsde árfolyamát figyelembe vevő Coindesk Bitcoin Price Index szerint, amire nem volt példa 2018 márciusa óta. Ez idén 170 százalékos emelkedésnek felel meg, igaz, később már valamivel 11 ezer dollár alá esett a kurzus.

A CNBC cikke szerint a befektetők fejében valószínűleg fakulnak az árfolyam összeomlásával kapcsolatos emlékek, de ennél azért valószínűleg többet nyom a latba, hogy ha nehezen is, de a kriptodevizák utat törnek maguknak a pénzügyi rendszer főáramába. A világ egyik legnagyobb befektetési alapkezelője, a Fidelity például márciusban elindította a digitális befektetési termékekkel foglalkozó leányvállalatát.

Minden bizonnyal ennél is fontosabb azonban a Facebook múlt héten bemutatott „világpénz-projektje”, a Libra, amely ismét az érdeklődés középpontjába helyezte a bitcoin alapján is képező blokklánc-technológiát.

„Az árfolyam-emelkedésnek két fő oka van. Az egyik az az egyre erősödő konszenzus a befektetők körében, hogy a bitcoin egy legitim értékőrző eszköz a digitális korban. A másik a Facebook Libra elindítása, ami minden vezérigazgatót arra kényszerít, hogy vegye komolyan a kriptodevizákat”

– mondta a CNBC-nek Jehan Chu, a blokklánc-technológiával foglalkozó startupokba fektető Kenetic Capital társalapítója.

Mindez persze nemcsak a bitcoin, hanem más kriptodevizák árfolyamát is megmozgatta. Az ethereum értéke például több mint a kétszeresére emelkedett az idén. Az más kérdés, hogy a Libra-hatás mennyire lesz tartós. A Facebook projektjét máris sok politikus és jegybankár kérdőjelezte meg, már csak azért is, mert nem akarják elveszíteni a pénzügyi rendszer feletti irányítást.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkZuckerberg király saját dénárt akar verni, és ennek sokan nem örülnekA pénzügyi adatainkat összefésülik a médiafogyasztási szokásainkkal, az okoseszközök és szenzorok által biztosított adatokkal, és az egészet egybecsomagolva eladhatják bárkinek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bitcoin ethereum facebook kriptodevizák Libra Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.