Hírlevél feliratkozás
Vásárlók a budapesti WestEnd bevásárlóközpontban. Forrás: MTI / Máthé Zoltán
Vámosi Ágoston
2025. február 21. 15:57 Közélet

A háziasszonyok tudják, mikor lehet költeni, az adatok szerint most nem

A háziasszonyok pontosan tudják, hogy mikor lehet költeni és mikor nem – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban.

Miért fontos ez? Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az utóbbi időben többször is arra utalt, hogy a magyar fogyasztók nem fogyasztanak eleget, de az sem jó a magyar gazdaságnak, hogy akik mégis vásárolnak, azok jelentős mértékben külföldi webshopokban költik a pénzüket.

  • Januárban a vártnál jóval nagyobb, 5,5 százalékos volt az infláció, ami nem segíti, hogy repülőrajtot vegyen a fogyasztás.

Felülnézet: A GKI Gazdaságkutató Zrt. fogyasztói bizalmi indexe alapján is úgy tűnik, hogy kevesebben költekeznek. A mutató a tavaly őszi hónapokban érezhető csökkenésbe kezdett, és decemberben ugyan korrigált, ezt januárban további csökkenés követte.

  • Bár a GKI indexe nem annyira alacsony, mint 2022 őszén a 430 forint feletti euróárfolyam idején, és a kiskereskedelmi forgalom csökkenése sem annyira drasztikus, mint 2023 elején, a kormánynak mindez mégis kellemetlen.

Számokban: a kiskereskedelmi forgalom decemberben 1,2 százalékkal maradt el az előző havitól a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A kormány ezt a novemberre előrehozott karácsonyi vásárlások és a december végi ünnepnapok, szabadnapok hatásának tudja be.

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint decemberben 212 ezren utaztak külföldre a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, illetve 107 ezerrel több autót regisztráltak a határátkelőknél, mint egy évvel korábban (utóbbi adat az ingázókat is tartalmazza) – ezzel Orbán Viktor azt kívánta alátámasztani, hogy jó a magyar családok anyagi helyzete.

Igen, de: a külföldre autózók száma hiába tűnik nagy emelkedésnek, az üzemanyagtöltő állomások forgalma mégis 6,9 százalékkal visszaesett 2023 decemberhez képest.

Alulnézet: az alapvető élelmiszerek közül például a tej, a tojás, az olaj, a vaj és a liszt ára is drasztikusan emelkedett. A csökkenő fogyasztási adatok egyben azt is jelzik, hogy a gazdaságpolitika még a magas jövedelműeknek sem feltétlenül kedvez: az alsó jövedelmi ötöd mindössze a fogyasztás 9 százalékáért felel, a felső jövedelmi ötöd részaránya 35,8 százalékos.

Mi következik? Orbán Viktor szombaton évértékelőt tart, de ebben már tavaly sem kapott  komoly szerepet a gazdaság állapota, és azóta kiderült, hogy az alapvető gazdasági mutatókban*A kormányfő ezeket említette: 3 százalékos infláció, 2 százalék alatti költségvetési hiány, csökkenő államadósság, 21 ezer új lakás, 90 ezer gyermek születése. nem értük el a miniszterelnök által kívánt célt, a 2019-es szintre való visszatérést. A januári fogyasztási adatokat március elején teszi majd közzé a KSH.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem tudta még átütni a kormány rózsaszín jövőképe a rossz gazdasági hangulatotA gyenge gazdasági növekedés, a forintgyengülés, a hazai elbocsátásokról és az európai autóipar válságáról szóló hírek mind hozzájárulhatnak a borúlátáshoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHárom évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint. A szakmai hibát Európa-szerte elkövetik, mert uniós módszertanról van szó.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA februári élelmiszer-drágulás felülmúlhatja a januárit isAz élelmiszerek múlt havi drágulása is hajtotta az inflációt, és saját adatfelvételünk szerint a februári statisztika sem lesz szebb, sőt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet fogyasztás gki infláció jövedelmek Orbán Viktor Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. február 21. 14:28 Közélet, Vállalat

Egy baszk konzorciumé lesz a Talgo harmada, amit a NER nem tudott megszerezni

Spanyolországon belül rendeződhet az egyik legfontosabb európai vonatgyártó sorsa.

Vámosi Ágoston
2025. február 19. 15:30 Közélet

A magyar vezérigazgatók 2034-re eurót látnak Magyarországon forint helyett

Bevételnövekedésre idén csak 39 százalékuk számít, az euróárfolyamot 415 forintra jósolják.

Hajdu Miklós
2025. február 19. 14:00 Közélet

Ausztria már kipróbálta, de rövid időn belül visszavonta az óránkénti 140 kilométeres sebességhatárt

Az új KRESZ-ben tervezett sebességhatár-emeléshez hasonló történt 2018-ban Ausztriában, de másfél évvel később környezetvédelmi okok miatt visszakozott a lazítástól az osztrák kormány.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. február 21. 11:37 Pénz, Vállalat

Nyolcmilliárdért árulják a fantomgyárat, de így is milliárdokat bukhat rajta az állam

A hírhedt csornai fantomnapelemgyár kikiáltási ára jóval alatta van annak, amit korábban támogatásként kapott.

Váczi István
2025. február 21. 09:28 Világ

Putyin és Trump bólintása is kellene, hogy 30 ezer európai katona menjen Ukrajnába

Egyelőre nincs béke, amit fenn lehetne tartani, és kétséges, hogy Amerika megvédené-e legalább a levegőből az Ukrajnába települő európai katonákat.

Vámosi Ágoston
2025. február 20. 17:42 Adat

Kelendőek a budapesti új lakások, pedig bőven 100 millió forint fölé mentek az árak

Ma már senki nem kapja fel a fejét 100 millió feletti árakra Budapesten, Budán a 200 milliós árakhoz kezdhetünk hozzászokni.