Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. december 6. 11:06 Közélet, Pénz

Három évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni

Emelkedett októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene, a nyers adat szerint 4, naptárhatástól megtisztítva 3,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A változás azért fontos, mert szeptemberben csökkent a boltok forgalma, amit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzetgazdasági Minisztérium az árvízhelyzettel magyaráztak.

Igen, de: a kiskereskedelem volumenindexe az októberi növekedés révén éppen visszatért arra a szintre, ami 2021-ben volt jellemző, vagyis két hónapja nagyjából akkora forgalmat bonyolíthattak le a magyarországi boltok, mint amit három évvel ezelőtt tapasztaltak. Az idei év erősebb hónapjaiban jellemzően a 2021-es volumenig nőtt a kiskereskedők forgalma.

  • 2022 kezdetén, a választási kampány időszakában ennél jóval magasabb szintre futott fel a kiskereskedelmi forgalom. A kormány ekkor jórészt személyi jövedelemadó-visszatérítés formájában nagyjából 1250 milliárd forintot osztott szét a lakosság körében, aminek egyszeri hatását követően 2023 végéig csökkenést mutatott a boltok forgalma. 

Tágabb kontextus: az unió egészében októberben nagyjából 1,4 százalékkal volt magasabb a kiskereskedelmi forgalom volumenindexe a 2021-es átlagos szintnél. 

  • Magyarországhoz képest számos nyugati és főleg északi tagállamban alakult kedvezőtlenebbül ez az adat, ám a keleti régióban a magyar boltok számítanak alulteljesítőnek. Az Eurostat-adatok szerint 11 uniós tagállamban nem érte még utól októberben a 2021-es átlagot a fogyasztás.
  • A német, az osztrák és a cseh fogyasztási szint is alacsonyabb a magyarnál 2021-hez viszonyítva, viszont Szlovákiában, Lengyelországban, Romániában és Horvátországban is többet fogyasztanak már a 2021-es szinthez képest.

Reakciók: a fogyasztás bővüléséből a kiskereskedelem nem tud profitálni Virovácz Péter, az ING elemzőjének lapunkhoz eljuttatott kommentárja szerint. A háztartások továbbra is inkább élményekre költhetenek árucikkek helyett, és élénk maradhatott a bevásárlóturizmus is. Jövőre viszont már lendíthet az üzletek forgalmán a reálbér-növekedés és a lakossági állampapírok utáni kifizetések.

  • „Vége az erős óvatossági motívumnak” – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. Az NGM szakmai hibának tartja a 2021-es adatokkal való összehasonlítást, az ugyanis speciális év volt, amikor a fogyasztók a járvány után bepótolták elhalasztott költéseiket.
  • 2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint, akkor ugyanis nem volt sem járvány, sem háború, sem pedig energiaválság. A 2021-es bázist ugyanakkor nem a KSH vagy a sajtó választotta ki, ez ugyanis egy európai uniós szabvány, mondta Virovácz Péter a Telexnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSaját farkába harap a magyar modell, ennek tünete, hogy nem fogyasztunkA rövid távú okok mellett a kormány hosszú ideje követett gazdaságpolitikai irányvonala is erősen közrejátszik abban, hogy nem költünk többet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz fogyasztás kiskereskedelem kiskereskedelmi forgalom KSH Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.

Jandó Zoltán
2025. január 22. 17:30 Közélet, Vállalat

Rákosrendező-gate: adásvételi szerződést kér Habonyéktól a bíróság

Nem jegyezte még be a cégbíróság Habony Árpád körének tulajdonszerzését annál a cégnél, amelynek elővásárlási joga van a mini-Dubaj területének egy részére.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.