A tanárhiány újabb tünete, hogy sokkal több lett a nyugdíjas pedagógus a közoktatásban
Majdnem másfélszeresére nőtt egy év alatt a nyugdíjas tanárok száma a közoktatásban, így mostanra a pedagógusok 5 százalékát teszi ki a 6288 nyugdíjas tanár, írta meg az Oktatási Hivatal adatai alapján a napokban a Népszava. Tavaly ez a szám még 4342 volt.
Háttér: a kormány 2022 nyarán átmenetileg egyszerűsített a nyugdíjas tanárok foglalkoztatásán, és lehetővé tette, hogy nyugdíj mellett teljes állásban is lehessen tanítani. 2023-ban aztán állandósították a szabályozást, nem függetlenül a tanárhiánytól, aminek tagadásakor csúsztat a kormány.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása nem megoldja, hanem átmenetelig elfedi a problémát.
Vagyis azt, hogy az elmúlt évtizedekben elöregedett a pedagógustársadalom, visszaesett a jelentkezők száma, és nőtt a lemorzsolódás a felsőoktatási képzésekben és a pályakezdő tanárok között.
Egy olyan rendszer jött létre, amiben a tanárok száma nagyobb ütemben fogy, mint a diákoké – elméletileg ezen változtatna a státusztörvény és a béremelés, ami viszont kevés, bérfeszültségeket okoz, és nem is jut el mindig a tanárokhoz.
Számokban: 2003 és 2019 között évről évre egyre nagyobb arányt képviseltek az 50 évnél idősebb tanárok, miközben a 40 évesnél fiatalabbak aránya folyamatosan csökkent.2013 és 2019 között az 59 évnél idősebb tanárok aránya majdnem ötszöröződött.
A közoktatásban az újonnan munkába állók aránya durván 1 százalék körül mozog, ami akkor sem lenne elég a nyugdíjba menők pótlásra, ha a kormegoszlás egyenletes lenne.
Egy másik kutatás arra is kitért, hogy a magyar közoktatás rendkívüli mértékben támaszkodik a tanárok kompetenciaelőnyére és túlmunkájára, azonban a létszámcsökkenéssel és elöregedéssel ez egyre inkább fenntarthatatlanná fog válni.
Tágabb perspektíva: A bölcsődei-óvodai pedagóguskar az OECD-országok között a legidősebbek között van: a 50 évnél idősebbek aránya közel 42 százalék, a 30 év alattiak aránya pedig csak 13 százalék.