Orbán mélyállamot épít, és rengeteg pénzt öl az amerikai kapcsolatba – állítja a Fidesz republikánus embere
Orbán Viktor dollármilliárdokat tolt a soft power stratégiájába, amivel az amerikai konzervatív gondolkodókat akarja megnyerni – állítja a Foreign Policy (FP) a Fidesz és a republikánusok közötti kapcsolatépítésről szóló cikkében.
Háttér: A magyar kormánypárt intenzíven építi kapcsolatait a republikánus holdudvarral. Májusban másodszor tartották Budapesten az amerikai CPAC dzsemboriját. Orbán Texasban is nagy ovációt kapott a republikánus közönségtől.
„Magyarország egy inkubátor, ahol a jövő konzervatív politikáját kísérletezik ki” – mondta saját politikájáról a magyar miniszterelnök. Szerinte a Fidesz kampányreceptje a világon bárhol alkalmazható: „No migration, no gender, no war”. (Azaz elutasítja a bevándorlást, a társadalmi nem koncepcióját és azonnali békét akar Ukrajnában.)
A Fidesz amerikai kapcsolatépítésére fókuszál az FP elemzése, és arra, hogy melyik elemek működhetnek republikánus közegben a Fidesz ideológiai csomagjából.
„Sok konzervatív kutató és író külföldről, akik az Orbán-kormány által alapított intézmények és alapítványok finanszírozásával töltöttek időt Magyarországon, a miniszterelnök hangos hívei lettek. A konzervatív amerikaiak Magyarországra zarándoklása persze nem véletlen, hanem kormánypolitika: egy tudatos soft power stratégia – ami pontosan a tervek szerint működik.”
Néhány ismertebb amerikai szereplő magyar kormányzati megbízással:
Rod Dreher: az ortodox hitre áttért író Louisanából „száműzetését tölti” Magyarországon. Ő javasolta Tucker Carlson felkérését. Most a Danube Institute kormányzati think tanknek dolgozik, konzervatív értelmiségieket győzköd a világban a budapesti színre lépésről.
Gladden Pappin: az MCC korábbi ösztöndíjasát áprilisban az átalakított Külügyi Intézet új elnökévé neveztek ki. A magyar közmunkaprogramot és családpolitikát ajánlja az állami szociális programoktól hagyományosan ódzkodó amerikai republikánusok figyelmébe.
Frank Füredy: a magyar származású korábbi trockista szociológus a novemberben elindult MCC Brussels-t vezeti. Elmondása szerint véletlenül futott bele egy londoni kocsma előtt az ott iszogató Orbán Balázsba, ami után a miniszterelnök politikai igazgatója felkérte a posztra.
Eszmei hegemónia: Füredy a marxista Gramscira hivatkozva (őt hasonló keretek között Békés Márton, a Fidesz fontos ideológusa is gyakran idézi) érvel amellett, hogy miért van szükség az MCC-hez hasonló intézményekre:
„Orbánnak intellektuális hegemóniára van szüksége a társadalomban egy ilyen projekt hosszú távú sikeréhez.”
A balliberális túlsúly ellenében érvel Dreher is, de a tágabb politikai célokat nyíltabban írja le, mint nálunk szokás. Mint mondja, az orbáni építkezés egyfajta mélyállam létrehozására irányul.
A „mélyállam” kifejezést a jobboldal többnyire szitokszóként használja (lásd például az elmúlt hetekből Orbán Balázs amerikai interjúját), mondván, az a baloldal hatalmának nem demokratikus bástyája az adminisztrációban, az egyetemeken vagy a médiában.
„Azt hiszem, az Orbán-kormány azért is építi az összes ilyen intézményt, kormányzati alapokat és a kormány hatalmát használva fel, mert tudja, hogy nem lesz örökké miniszterelnök. A Fidesz nem lesz mindig kormányon. Azt akarja, hogy legyen egyfajta mélyállama, ami mindenképpen túléli, bárki is jön utána” – mondja Dreher a cikkben.
Orbántól a floridai kormányzó Ron DeSantis, Trump elnökjelölti kihívója tanulta az egyik legtöbbet Amerikában Dreher szerint, és az anti-LMBTQ fellépésére és a kulturális háborúkban a Fidesz receptjének a követésére hivatkozik.
A DeSantis-szal való magyar kapcsolatépítés részben a magyar származású milliárdos Thomas Peterffy-n keresztül megy. Ha jól számol, Orbán Trump és DeSantis győzelmével egyaránt nyerhet.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.