Orbán mélyállamot épít, és rengeteg pénzt öl az amerikai kapcsolatba – állítja a Fidesz republikánus embere
Orbán Viktor dollármilliárdokat tolt a soft power stratégiájába, amivel az amerikai konzervatív gondolkodókat akarja megnyerni – állítja a Foreign Policy (FP) a Fidesz és a republikánusok közötti kapcsolatépítésről szóló cikkében.
Háttér: A magyar kormánypárt intenzíven építi kapcsolatait a republikánus holdudvarral. Májusban másodszor tartották Budapesten az amerikai CPAC dzsemboriját. Orbán Texasban is nagy ovációt kapott a republikánus közönségtől.
„Magyarország egy inkubátor, ahol a jövő konzervatív politikáját kísérletezik ki” – mondta saját politikájáról a magyar miniszterelnök. Szerinte a Fidesz kampányreceptje a világon bárhol alkalmazható: „No migration, no gender, no war”. (Azaz elutasítja a bevándorlást, a társadalmi nem koncepcióját és azonnali békét akar Ukrajnában.)
A Fidesz amerikai kapcsolatépítésére fókuszál az FP elemzése, és arra, hogy melyik elemek működhetnek republikánus közegben a Fidesz ideológiai csomagjából.
„Sok konzervatív kutató és író külföldről, akik az Orbán-kormány által alapított intézmények és alapítványok finanszírozásával töltöttek időt Magyarországon, a miniszterelnök hangos hívei lettek. A konzervatív amerikaiak Magyarországra zarándoklása persze nem véletlen, hanem kormánypolitika: egy tudatos soft power stratégia – ami pontosan a tervek szerint működik.”
Néhány ismertebb amerikai szereplő magyar kormányzati megbízással:
Rod Dreher: az ortodox hitre áttért író Louisanából „száműzetését tölti” Magyarországon. Ő javasolta Tucker Carlson felkérését. Most a Danube Institute kormányzati think tanknek dolgozik, konzervatív értelmiségieket győzköd a világban a budapesti színre lépésről.
Gladden Pappin: az MCC korábbi ösztöndíjasát áprilisban az átalakított Külügyi Intézet új elnökévé neveztek ki. A magyar közmunkaprogramot és családpolitikát ajánlja az állami szociális programoktól hagyományosan ódzkodó amerikai republikánusok figyelmébe.
Frank Füredy: a magyar származású korábbi trockista szociológus a novemberben elindult MCC Brussels-t vezeti. Elmondása szerint véletlenül futott bele egy londoni kocsma előtt az ott iszogató Orbán Balázsba, ami után a miniszterelnök politikai igazgatója felkérte a posztra.
Eszmei hegemónia: Füredy a marxista Gramscira hivatkozva (őt hasonló keretek között Békés Márton, a Fidesz fontos ideológusa is gyakran idézi) érvel amellett, hogy miért van szükség az MCC-hez hasonló intézményekre:
„Orbánnak intellektuális hegemóniára van szüksége a társadalomban egy ilyen projekt hosszú távú sikeréhez.”
A balliberális túlsúly ellenében érvel Dreher is, de a tágabb politikai célokat nyíltabban írja le, mint nálunk szokás. Mint mondja, az orbáni építkezés egyfajta mélyállam létrehozására irányul.
A „mélyállam” kifejezést a jobboldal többnyire szitokszóként használja (lásd például az elmúlt hetekből Orbán Balázs amerikai interjúját), mondván, az a baloldal hatalmának nem demokratikus bástyája az adminisztrációban, az egyetemeken vagy a médiában.
„Azt hiszem, az Orbán-kormány azért is építi az összes ilyen intézményt, kormányzati alapokat és a kormány hatalmát használva fel, mert tudja, hogy nem lesz örökké miniszterelnök. A Fidesz nem lesz mindig kormányon. Azt akarja, hogy legyen egyfajta mélyállama, ami mindenképpen túléli, bárki is jön utána” – mondja Dreher a cikkben.
Orbántól a floridai kormányzó Ron DeSantis, Trump elnökjelölti kihívója tanulta az egyik legtöbbet Amerikában Dreher szerint, és az anti-LMBTQ fellépésére és a kulturális háborúkban a Fidesz receptjének a követésére hivatkozik.
A DeSantis-szal való magyar kapcsolatépítés részben a magyar származású milliárdos Thomas Peterffy-n keresztül megy. Ha jól számol, Orbán Trump és DeSantis győzelmével egyaránt nyerhet.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.