A mai hírlevélben írunk a KKV-s kamatstopról, a leendő energetikai miniszterről, nepáli és magyar erdőkről, egy Magyarországon letelepedő háborús fotósról és a világ anyagi működéséről.
A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni. A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig így néz ki:
2022. november 15. | Gazdasági sztorik öt percben
A kamatstop rövid távon a gyengébben teljesítő vállalatokat védheti meg, ugyanakkor a banki hitelforrások elapadása a gazdaság egészét sújthatja hosszabb távon – derült ki a KKV szektorra kiterjesztett kamatstopról szóló elemzésünkből.
Mi történt? A kormány október végén jelentette be, hogy a mostanáig változó hitelt törlesztő mikro-, kis- és középvállalkozások törlesztőrészleteit maximálja november 15-től jövő nyárig.
Számokban: hatvanezer KKV 2000 milliárdnyi hitelét érinti a döntés, és a félévesre tervezett kamatstop alatt 80 milliárddal kell kevesebbet fizetniük.
Kiket érint? A versenyképes, banki szempontból is elfogadható teljesítményű cégek az elmúlt időszakban fel tudtak venni államilag támogatott hitelt, amely jellemzően hosszabb lejáratú és fix kamatozású.
Öt nap hallgatás után kiderült, hogy Palkovics László valóban távozik a kormányból, ráadásul az is, hogy a TIM megszűnik, Vitézy Dávid távozik, három miniszter pedig erősödik.
Mi változik? Új energetikai minisztérium jön létre Lantos Csaba vezetésével, amelyhez a környezetvédelem is tartozni fog, és egyelőre annyi derült ki a terveiről, hogy az eddiginél nagyobb szerepet szán a szélenergiának.
Tágabb kontextus: Navracsics és Csák után újabb mérsékeltebb, Nyugat-barát politikus kerül a kormányba. Lantos mindig hangoztatta konzervatív értékrendjét, ugyanakkor a 2010-es években többször árnyaltan beszélt az Orbán-kormányról.
Jelentősen romlott a magyar erdők állapota az elmúlt évtizedben. Tíz éve az erdők 80 százaléka tünetmentes volt vagy gyengén károsodott, két éve ez 63 százalékra csökkent. Ezen belül a tünetmentes erdők aránya nagyjából a felére esett.
A holland Tom 2015-ben érkezett először Budapestre egy hosszú hétvégére. Annyira megtetszett neki a város, hogy a hétvégéből egy hét lett, majd egy hónap, majd három hónap, és rájött, hogy el kellene kezdeni munkát keresni.
Mivel foglalkozik? A nyelvtudásának köszönhetően a BP-nél csapatvezető, korábban pedig háborús fotós volt, amit a családalapítás miatt hagyott abba.
Pletser Tamás az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője, akinek írásai rendszeresen megjelennek a G7-en.
Milyen tartalom volt rá nagy hatással a héten? A cseh származású, Kanadában élő tudóssal, Vaclav Smillel készült interjú az energetikai innovációkról.
Miért? „A mai modern világ energia és anyagi rendszereinek megértésében elengedhetetlen érdeme van Vaclav Smilnek. Élete során 40-nél (!) több könyvet írt az energetikai rendszerekről, a dekarbonizációról és a körülöttünk zajló változásról. Különösen azért ajánlom, mert mély természettudományos háttérrel, tudományos megalapozottsággal és számokkal alátámasztva világít rá arra, hogy miként működik anyagi értelemben a világ és milyen nehézségekkel kell megküzdenünk, ha tovább akarunk lépni az új energia források felhasználásában. Vaclav Smil egyik leghűségesebb olvasója Bill Gates, aki az utóbbi időszakban könyveinek előszavát is írja.”
Mikor jelent meg? A Budapesti Hírlap napilap 1926. október 17-i számában.
Mi jelent meg? “A kamatszedés tekintetében a hitelélet terén még mindig tapasztalható túlkapások ismét az érdeklődés homlokterébe állították a kamatszedés hatósági szabályozásának ügyét és általában az egész kamatkérdés törvényhozási rendezését. Hatóságilag üldözni kell mindenkit, aki a hivatalos bankkamatlábon felül bizonyos százaléknál nagyobb kamatot követel, vagy szed.” (Arcanum Adatbázis)
Közélet
Fontos