Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. november 21. 10:50 Közélet

Még egy PISA-teszt, amin gyengén teljesítettek a magyar diákok

A 2015. évi PISA-felmérés során először mérték fel, hogy világszerte milyen a 15 éves diákok együttműködő problémamegoldó-készsége. A kedden közzétett eredményekből kiderült, hogy a magyar diákok nem csak a matematika, a szövegértés és a természettudomány területén teljesítenek átlag alatt, hanem a közös problémamegoldásban is.

Napjaink munkahelyein olyan emberekre van szükség, akik a problémákat másokkal együttműködve képesek megoldani, ezért is kezdte el az OECD 2015-ben ezt a készséget is vizsgálni. A felmérésben 51 ország, illetve gazdaság pontszámai szerepelnek.

A magyar diákok átlagos pontszáma 472, ami 28 ponttal elmarad az 500 pontos átlagtól. Még a matematika, a szövegértés és a természettudomány területén végzett felmérések esetében sem ilyen nagy a lemaradásunk az átlaghoz képest.

Az első helyen a szingapúri, a második helyen a japán diákok végeztek, hasonlóan az alap PISA-felméréshez.

Mint kiderült, a lányok minden országban sokkal jobban teljesítettek a fiúknál az együttműködő problémamegoldás terén, az OECD-országok átlagát nézve 29 ponttal többet értek el a fiúknál. A legnagyobb különbségek (több mint 40 pont) Ausztráliában, Finnországban, Lettországban, Új-Zélandon és Svédországban voltak megfigyelhetőek, a legkisebbek pedig (10 pontnál kevesebb) három Latin-Amerikai országban: Kolumbiában, Costa Ricában és Peruban. Ez az eredmény ugyanakkor ellentétben áll a 2012-es, egyéni problémamegoldást vizsgáló PISA-felméréssel, ahol a fiúk általában jobb teljesítményt nyújtottak a lányoknál.

Hogy ki, mennyire tud másokkal együttműködve problémákat megoldani, annak sok köze van ahhoz, hogy milyen az adott diák, vagy iskola társadalmi-gazdasági profilja.

A felmérés során megállapították azt is, hogy minél nagyobb a diákok fizikai aktivitása, vagyis minél több testnevelés órájuk van egy héten, annál pozitívabb az együttműködéshez való hozzáállásuk. Emellett a sulin kívül videojátékokkal játszó diákok kicsit rosszabbul teljesítenek, mint többi társuk, a sokat internetezők, illetve chatelők viszont magasabb pontszámot értek el a többieknél.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet oecd oktatás PISA Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.