A Netflix országonként eltérő kínálata miatt sok előfizető próbál a szolgáltatás más területeken elérhető változataihoz hozzáférni, a magyar felhasználók azonban egyáltalán nem panaszkodhatnak az itthon elérhető műsorok minőségére, legalábbis a brit Uswitch elemzése szerint. A filmek és sorozatok IMDb értékelésein, díjazásain, illetve jelölésein alapuló szeptemberi adatok szerint a magyar repertoár a hatodik helyre került a Netflix-lokalizációk rangsorában.
A különbségek hátterében a filmgyártókkal és forgalmazókkal kötött megállapodások állnak, akik az egyes piacokon eltérő feltételek mellett, akár más-más szolgáltatókkal szerződve bocsátják a közönség elé a műveiket. Az egyik viszonylag ismert példa a Star Trek: Discovery esete: a világ nagy részén a Netflixen keresztül közvetített sci-fi sorozat Észak-Amerikában a CBS platformján tekinthető meg. Régebbi filmekkel is előfordul ilyesmi, például A remény rabjai – amit az IMDb-felhasználók a legmagasabbra pontoztak – megjelenik a még a magyarországinál is színvonalasabb cseh netflixes kínálatban, a hazai felhozatalból azonban jelenleg hiányzik.
Jól látszik az ábrán továbbá, hogy épp az Egyesült Államokban szerényebb a kínálat – az USA az összesített toplista 29. helyén található –, hiába alapították itt az eredetileg DVD-kölcsönzéssel és árusítással foglalkozó Netflixet a kilencvenes évek végén. A nagyobb vásárlóerejű észak- és nyugat-európai országok közül pedig több még csak fel sem tűnik a rangsor első harminc helyezettje között, például a skandináv országok vagy Ausztria. A visegrádi régióban élő előfizetők ugyanakkor viszonylag egyöntetűen szerencsések.
A felhasználók persze nem tűrik tétlenül a regionális eltéréseket, és igyekeznek kijátszani a Netflix rendszerét. Részben ennek is köszönhető az internetes szolgáltatók által észlelt tartózkodási hely megváltoztatására alkalmas, többnyire havidíjért cserébe elérhető VPN-kiszolgálók megjelenése és térnyerése. Ezek közül sok kifejezetten a Netflix területi különbségeit ígéri eltüntetni – vagyis hogy beléphetünk úgy például Amerikában, hogy közben azt színleljük, hogy Magyarországon vagyunk. Az amerikai streaming szolgáltató folyamatosan dolgozik a VPN-szervereken keresztül érkező felhasználók kiszűrésén, ez végső soron egyfajta technológiai versenyhez vezet a Netflix és a VPN-szolgáltatók között.
Élet
Fontos