Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. december 12. 13:53 Élet

Minden második magyar fiatal túlzsúfolt háztartásban él

A magyar ingatlanpiacon az elmúlt 4-5 évben drámai áremelkedés zajlott le, amit sokféleképpen lehet megítélni. Sokan jól járnak az uniós összehasonlításban is rekordszintű drágulással, hiszen a magyarok a vagyonuk több mint felét ingatlanokban tartják, amelyek egyébként még mindig nem tekinthetők irreálisan drágának. Másfelől azonban lakásszegénység milliókat érintő és egyre súlyosbodó probléma az országban, aminek káros továbbgyűrűző hatásai vannak egyéni és társadalmi szinten is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElfogadhatatlan körülmények között él a magyarok jelentős része, és a helyzet romlikSokat költ az állam a lakhatás támogatására, csak éppen nem a rászorulókra fordítja a pénzt.

Az Eurostat friss számításai szerint a fiatalok különösen érintettek a lakhatási nehézségekben. Unió-szerte a 15-29 éves korosztály valamivel több, mint egynegyede él túlzsúfolt háztartásokban*Az Eurostat meghatározása szerint egy háztartás akkor tekinthető túlzsúfoltnak, ha a lakóingatlan szobáinak száma nem egyezik meg vagy haladja meg a következőket:
– egy szoba háztartásonként
– egy szoba páronként
– egy szoba minden legalább 18 éves egyedülálló háztartástagnak
– egy szoba két azonos nemű 12 és 17 év közötti egyedülálló háztartástagonként
– egy szoba minden az előző kategóriába nem illő 12 és 17 év közötti egyedülálló háztartástagnak
– egy szoba két 12 éven aluli háztartástagonként
, míg ez az arány a teljes lakosság körében 18 százalék. Magyarországon ugyanezek az arányok 57, illetve 41 százalék, tehát ha azt mondjuk, hogy minden második magyar fiatal él olyan környezetben, ahol nincs meg a kellő személyes tér számára, akkor még alul is becsüljük a probléma súlyát. Ennél kedvezőtlenebb helyzetben csak a román és a bolgár társaik vannak. 

 

A szűkös körülmények között élők aránya a teljes magyar népességen belül 2005 óta lassan, de szinte folyamatosan csökkent, és a fiatalokat nézve is történt némi javulás 2012 és 2015 között. Az elmúlt két évben azonban nem sikerült érdemben javítani a helyzeten, sőt, valamivel nőtt is az érintettek aránya. Mindez egybeesik az ingatlanárak emelkedésének beindulásával, ami 2014-ben kezdődött.

 

A közel egymillió magyar fiatalt érintő problémán a kormány jó eséllyel tudna segíteni, ahogy korábban már írtuk a Habitat for Humanity lakhatási jelentése alapján. A források ugyanis rendelkezésre állnak, és volt már példa arra is, hogy lakhatási kérdésekben állam gyorsan és hatékonyan tudott cselekedni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet lakás lakásárak lakáspiac lakhatás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.