A 2017-es adatok szerint a magyarok több mint hat évvel tovább maradnak várhatóan aktívak a munkaerőpiacon, mint 2000-ben, amivel elég nagyot ugrottunk az uniós rangsorban.
Az Eurostat becslése azt mutatja meg, hogy az adott évben egy 15 éves személy várhatóan hány évet fog aktívan eltölteni a munkaerőpiacon. Magyarországon ezt tavaly 33,7 évre becsülték, miközben 2000-ben még csak 27,5 év volt.
Két évtizeddel ezelőtt még az utolsók voltunk a munkával eltöltött várható életévek szempontjából, azonban mostanra nyolc országot is magunk mögött hagytunk, köztük Belgiumot és Olaszországot is.
Az egész EU-ban ennél kisebb mértékben, csak három évvel nőtt a munkával eltöltött várható életévek száma, és most átlagosan 36 évet tesz ki. Vagyis ugyan sokat javult a magyarok munkapiaci aktivitása, még le vagyunk maradva az uniós szinttől.
A legtovább Svédországban és Hollandiában töltik munkával az életüket az emberek, ahol várhatóan több mint 40 évig aktívak a munkaerőpiacon.
A nemek tekintetében is jelentősek ugyanakkor a különbségek: míg a férfiak átlagosan 38 évig, a nők várhatóan 33 évig dolgoznak. Szinte az összes országban több ideig dolgoznak a férfiak, mint a nők, amit a gyermekvállalás magyaráz. Azonban Lettországban nincs különbség a nemek aktivitásának hossza között, míg Litvániában a nők várhatóan több évig aktívak a munka világában, mint a férfiak. Az összes tagállam közül Máltán a legnagyobb a nemek közötti különbség, 12 év.
Magyarországon a nők 30,9 évig dolgoznak várhatóan, míg a férfiak 36,4 évig.
Élet
Fontos