242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.
Számokban: az átlagot a jellemző nyugdíjakhoz képest felhúzzák ritkán előforduló, de rendkívül magas értékek. 74 509 nyugdíjasnak utal havonta legalább félmillió forintot az államkincstár, sőt, a KSH közléséből az is kiderül, hogy közel 32 ezren – a nyugdíjasok nem egészen két százaléka – kapnak 600 ezer forintot elérő nyugdíjat.
Miért fontos ez? A jövedelmekkel kapcsolatban nem áll rendelkezésre hasonló részletezettségű adat, ám a nyugdíjak megoszlása megközelítőleg leképezheti a társadalomban jellemző jövedelemeloszlást is – a ritkán előforduló extrém értékek miatt az átlagjövedelem is magasabb annál a szintnél, ami a lakosság jelentős részét jellemzi.
Igen, de: a nyugdíjak már csak a megállapításuk pillanatában igazodnak a bérekhez (pontosabban az igénylők korábbi fizetéséhez). Az infláció mellett a béremelkedést is követő, úgynevezett svájci indexálás helyett 2010-től már csak az áremelkedést veszik figyelembe a nyugdíjemelések meghatározásakor.
Tágabb kontextus: 2010 és 2021 között jócskán csökkent az állami nyugdíjkiadás GDP százalékában kifejezett aránya, Magyarország ebben sereghajtóvá vált az EU-ban. Noha 2022-ben a kormány bevezette a 13. havi nyugdíjat, azóta az ellátás továbbra is csak az inflációval nő, és fokozódik az elszegényedés kockázata, főleg a régebb óta nyugdíjasok körében.
Adat
Fontos