Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. július 10. 11:15 Adat

Visszatér a magyar gazdaság és a forint erős támasza

Bár a múlt hét a forint gyengüléséről szólt a devizapiacon, a ma megjelent külkereskedelmi adat alapján megalapozott a remény, hogy nem lesz tartós a magyar deviza vesszőfutása.

Mi történt? A KSH ma reggel tette közzé a termék-külkereskedelmi statisztikát, amely szerint májusban Magyarország közel 1,1 milliárd eurós többletet ért el. Ez hatalmas javulás, egy évvel korábban még -223 millió euró volt a mérleg.

További számok: az export euróban számított értéke 5,2 százalékkal nőtt, míg az importé 5,4 százalékkal csökkent év/év alapon, azaz a mérleg mindkét oldala az egyenlegjavulás irányába változott.

Okok: első becslésében a KSH erre nem tér ki, de az ipari termelési adatok alapján az autó- és akkumulátorgyárak pörgethették az exportot, míg az importot az olcsóbbá váló energiahordozók mellett valószínűleg a visszaeső fogyasztás is csökkentette.

Hatások: a forint árfolyamát rövid távon sok minden mozgatja, hosszabb távon azonban a külső egyensúly az egyik legfontosabb tényező. Ha a termékek, a szolgáltatások és a tőkeáramlás mérlege is pozitív, külön beavatkozás nélkül erősödik a magyar deviza.

Elemzői vélemény: Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője múlt héten arra hívta fel a figyelmet, hogy leginkább a külső egyensúlytól függ, mikor jön ki a magyar gazdaság a recesszióból. Az irányadó jegybanki kamat ugyanis együtt mozog a folyó fizetési mérleggel: ha az utóbbi pozitív, akkor alacsony lehet a kamatszint, ami élénkíti a beruházásokat és a fogyasztást, lendületet adva az egész gazdaságnak.

  • Jó hír Suppan szerint, hogy a kiépülő exportkapacitások folyamatosan javítják a mérleget a következő években. Emellett az élénkülő beutazó turizmus miatt a szolgáltatások egyenlege is folyamatosan javul.

Igen, de: a pozitív képet rontja a magyar állami adósságszolgálat növekedése, valamint hogy még mindig nincs megállapodás az uniós forrásokról.

Összkép: ha fennmaradnak a jelenlegi tendenciák (nem drágulnak jelentősen az energiahordozók, nem borzolja a befektetők idegeit a kormány), akkor várhatóan nem lesz durva leértékelődési nyomás a forinton, a gazdaság pedig (újabb megszorítások nélkül) növekedhet az év vége felé.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért lökték már megint lejtőre a forintot?Egy hete még 370 volt az euró, most 390 felé tart az árfolyam. A gyengülés hazai okai erősebbnek tűnnek, mint a nemzetköziek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDugig vannak a hazai szállodák külföldiekkel, miközben egyre több magyarnak már csak kempingezésre futjaA külföldiek jól jártak a forint árfolyamának beborulásával, miközben a reálbérek csökkenése a hazai fogyasztást alaposan visszaveti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem az a kérdés, hogy meglesz-e az egy számjegyű infláció év végéreEgyre inkább érezteti hatását, hogy az élelmiszerek ára csökken, az éves viszonyítási alapba pedig bekerülnek a tavalyi adó- és energiaár-emelések.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat forintárfolyam gazdasági növekedés KSH külkereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.