A külföldi vendégek tartották életben a magyar turizmust áprilisban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint, amelyekből a belföldi turizmus mélyrepülése mellett az is kiolvasható, hogy a magas infláció miatt a kereslet az olcsóbb szálláshelyek felé tolódott el.
Mi történt? Habár áprilisban a vendégéjszakák száma 1,2 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz képest, a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6 százalékkal visszaesett, amit a külföldi vendégéjszakák 9,2 százalékos növekedése ellensúlyozott.
- Ezzel egy korábban beindult folyamat folytatódott: január és április között a belföldi vendégek 8,4 százalékkal kevesebb, a külföldiek 13 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el magyar szálláshelyeken.
Miért fontos ez? A belföldi turizmus adatai illeszkedik abba a trendbe, amit a magyar gazdaságra mostanában jellemző negatív spirálként lehet leírni, amit a belföldi fogyasztás összeomlása okoz. Márciusban Magyarországon 6,9 százalékkal csökkentek a reálbérek.
- Az adatok eddig beigazolják a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének év eleji várakozásait: a szövetség januárban csökkenő belföldi forgalom mellett arra számított, hogy a gyenge forint miatt fennmarad az ország népszerűsége a külföldi turisták körében.
Felülnézet: a belföldi forgalom adatai alapján a visszaesés mellett az is látszik, hogy az emberek elkezdtek „lefele vásárolni”, tehát a drágább, prémium szálláshelyek felől a megfizethetőbb opciók felé tolódott el a kereslet.
- A hotelek fogalma 6, a panzióké 16 százalékkal esett vissza, miközben a magánszálláshelyeké 6 százalékkal nőtt.
Mi várható? Mivel a külföldiek főleg a fővárosba jönnek, a budapesti szálláshelyek forgalma várhatóan még nőhet is, viszont a kisebb, vidéki szálláshelyeknek nincsenek jó kilátásai.