Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. április 14. 11:32 Adat, Vállalat

A rezsi miatt elkezdtek bezárni a szállodák, de vendégből nem lett kevesebb

Elég pontos képet mutatnak a magyar gazdaság helyzetéről és főbb kihívásairól a szállodaipari trendek. Februárra rengeteg hotel bezárt, és elkezdtek elfogyni a belföldi vendégek is, de a külföldi turistáknak köszönhetően a nyitva maradó házaknak kifejezetten jól ment.

Előzmények: szállodaipari szakemberek már tavaly ősszel jelezték, hogy a drasztikus mértékben emelkedő rezsiköltségek miatt rengeteg szálloda bezárhat a télre, különösen 2023 elején.

Mi történt? A statisztikai hivatal pénteken frissített adataiból ez a folyamat nagyon látványosan ki is rajzolódik.

  • A nyitva tartó hotelek, illetve a szállodai férőhelyek száma már november magasságában csökkenni kezdett, ám ekkor még csak mérsékeltebb visszaesést mutattak az adatok.
  • Az ünnepi szezon után azonban újabb bezárási hullám jött: februárban már tizedével kevesebb szállodában 15 százalékkal kevesebb férőhely volt, mint egy évvel korábban.

Hatások: A kevesebb szállodai férőhely ellenére a vendégek, illetve a hotelekben eltöltött vendégéjszakák száma nem csökkent, azaz a működő házak kihasználtsága javult.

  • A vendégkör ugyanakkor látványosan átalakult: a belföldi vendégek száma jelentősen csökkent, miközben külföldi turistából több volt.

Számokban: februárban a szállodákban 1,1 millió éjszakát töltöttek el a vendégek, egy hajszállal többet, mint egy esztendővel korábban.

  • Miközben azonban magyar vendégből tizedével kevesebb érkezett, külföldiből 15 százalékkal több, azaz a kieső belföldi kereslet helyére a nemzetközi lépett be.

Mi várható? A belföldi vendégek számának hanyatlása minden bizonnyal már az elkölthető jövedelem csökkenése miatti kereslet-visszaesés jele. Ez az egész idei turisztikai szezonra rányomhatja a bélyegét: az elmúlt éveknél jóval gyengébb lehet a szektorban az idei nyár.

  • Ez elsősorban a vidéki szállodákban okozhat problémát, hiszen Budapesten a vendégek többsége külföldi. Ennek hatása már februárban is látszott: miközben a fővárosban látványos növekedést mutattak az adatok, az ország többi régiójában – a dél-alföldi régió kivételével – mindenhol komoly visszaesés volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA fő probléma a vendéglátásban, hogy minden héten más a fő problémaA válságmenedzselés lett az új rutin a vendéglátószakmában. Nincs ember, egyre drágábbak az alapanyagok, és senki sem tudja, hol ér véget a spirál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉv közben is emelni kell a béreket, különben nem lesz ember a szállodákban és éttermekbenEgy kicsit enyhült a munkaerőhiány a turizmusban és a vendéglátásban, de így is túl sokan hiányoznak. A járvány alatt lelépett dolgozók nem jöttek vissza tömegesen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTokaj, Gyula, Pécs és Budapest környékén már több volt a turista tavaly, mint a járvány előttA Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke szerint nem kizárt, hogy idén jobb éve lesz a magyar turizmusnak, mint 2019-ben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat belföldi turizmus szálloda turizmus vendégéjszaka Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.