Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. február 2. 17:33 Adat

Tokaj, Gyula, Pécs és Budapest környékén már több volt a turista tavaly, mint a járvány előtt

Jó évet zárt tavaly a járvány által megtépázott magyar turizmus. Az év egészében összesen 45 százalékkal nőtt a forgalom az eltöltött vendégéjszakák alapján 2021-hez képest, a szálláshelyek árbevétele pedig még ennél is nagyobb mértékben, több mint kétharmadával nőtt a KSH friss adatai szerint.

Visszatérő külföldiek: a statisztikai hivatal adatközlésének legérdekesebb részlete a külföldi és belföldi vendégéjszakákra vonatkozó adat. Eszerint a belföldi vendégek 18, a külföldiek 106 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a hazai szálláshelyeken. A járvány miatt elhalasztott külföldi utazásokat tehát elkezdték bepótolni.

Egyenletesebb forgalom: ahogy az alábbi ábrán is látszik, lezárások híján 2022-ben jóval kisebb kiugrások voltak az évközi forgalomban, mint 2021-ben. Több magyar ment külföldre nyaralni, viszont több külföldi jött ide főszezonban, mint 2021 nyarán.

Kieső oroszok és kínaiak: a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján egyes küldő országokból többszörösére nőtt a forgalom 2021-hez képest (USA, Egyesült Királyság, Spanyolország), más nagy küldő országokból viszont még mindig kevesen jönnek (Kína, Oroszország, más amerikai országok).

A legnépszerűbb régiók: Az NTAK adatai alapján a teljes magyar turisztikai forgalom már csak 5 százalékkal maradt el a 2019-es szinttől. Több turisztikai térség forgalma viszont már meghaladta a járvány előtt utolsó év, 2019 forgalmát. Ide tartozik Tokaj és Nyíregyháza (30 százalék), Gyula és térsége (8) Pécs–Villány (6) és Budapest környéke is (5). 

Mi lesz idén? Ha a külső körülmények nem változnak, akkor 2023-ban a magyar turizmus forgalma meghaladhatja a 40 millió vendégéjszakát. A 2019-es „bezzegév” rekordjának beállítása sem lehetetlen Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igazgatósági elnöke szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKezdtek fellélegezni, de a magas infláció mindent boríthat a magyar turizmusbanA külföldiek visszatérése üzletileg is nagyon jó hónapokat hozott néhány magyar turisztikai szegmensben, de az infláció miatt most itt is újra nagy a bizonytalanság.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszatértek a turisták, de óvatosabban költenekAz utasszámok egyre szebbek, de sokan közelebbi úti célt választanak, és a költéseikre is jobban odafigyelnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat belföldi turizmus járvány külföldi turisták turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.