Bár a naponta közzétett megyei adatokból a kezdetektől egyértelmű, hogy messze a fővárosban van a legtöbb igazolt fertőzött – nemcsak számszerűen, de népességarányosan is -, arról azonban eddig kevesebb szó esett, hogy nem Budapesten a leggyorsabb a növekedés üteme. Arányaiban hat megyében is nagyobb volt a növekedés azóta, hogy az operatív törzs március utolsó napjaiban elkezdte megyei bontásban is közölni a számokat.
Az első adatközlésnél országszerte 492 igazolt fertőzöttet tartottak nyilván, a legkevesebbet Heves megyében (mindössze kettőt), a legtöbbet Budapesten: itt volt a betegek 44 százaléka. Az ezt követő 12 napban az igazolt fertőzöttek száma majdnem a háromszorosára ugrott, de az egyes megyékben nagyon eltérő mértékű volt a növekedés*A kimutatásoknál a közzététel dátumát tüntettük fel, az adatok elvileg az ezt megelőző nap számait mutatják..
A leggyorsabban Fejér megyében terjedt a koronavírus, itt majdnem hétszeresére emelkedett a kimutatott esetek száma. Nem véletlen, hogy a megyeszékhely, Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András az elsők között szigorította a kijárási korlátozásokat, amint erre lehetősége volt, miközben némi kritikát is megfogalmazott a kormányzat felé amiatt, hogy még a polgármesterek sem tudhatják a fertőzések megyén belüli megoszlását.
A Fejér megyei számok kirívóak, de Zalában és Hevesben is négyszeres volt a növekedés, Békésben, Nógrádban, Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Budapesten pedig több mint háromszorosára ugrott a fertőzöttek száma.
Persze alacsony bázisról, például a Heves megyei eredeti kettőről kicsit könnyebb négyszeres növekedést elérni, mint mondjuk a fővárosi 215-ről, és előbbi nem is tűnik akkora ugrásnak, különösen, hogy ezzel továbbra is itt van a legkevesebb eset. A képet azonban némileg árnyalja, hogy egy vírus terjedése – és erről elég sok ábrát láthattunk az elmúlt hetekben – nem eleinte a leggyorsabb, fokozatosan felgyorsul, ahogy az esetek száma növekszik.
Arról nem is beszélve, hogy
a fővárosban úgy nőtt az elmúlt tizenkét napban 440-nel a fertőzöttek száma, hogy ebből közel kétszáz esetet egy zárt közösségben, a Pesti úti idősek otthonában mutattak ki.
A gyors terjedés miatt néhány megyében népességarányosan is látványosan emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. A legmagasabb a fővárosban ez a szám, ahol egymillió lakosra 374 beteg jut, de Fejér megyében is a kétszázat közelíti a mutató, és száz felett van Pest, illetve Csongrád megyében is.
A naponta közölt adatokban egyébként vannak elég nehezen érthető furcsaságok is. Az első tizenkét napban
háromszor is előfordult, hogy valamelyik megyében egyik napról a másikra csökkent a fertőzöttek száma,
ami ugye elvileg lehetetlen*adminisztratív okai persze lehetnek.. Az operatív törzstől megkérdeztük, hogy ennek mi a magyarázata, de egyelőre nem kaptunk válaszokat.
Adat
Fontos