Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. augusztus 8. 13:32 Adat

Enyhült az infláció, de még mindig érthetetlen, hogy mi történik a zöldségekkel

Várható volt, hogy amikor a gazdaság lendületvesztéséről érkeznek hírek, akkor enyhülni fog az utóbbi hónapokban egyre erősebbé vált inflációs nyomás is. Ez így is lett, júliusban 3,3 százalékra esett az éves áremelkedés, ami áprilisban és májusban még a 4 százalékot súrolta, derült ki a KSH közléséből.

Elsősorban a tartós fogyasztási cikkek árának 1,4 százalékos visszaesése mutatja, hogy valami nem pörög már annyira a gazdaságban, de a szolgáltatások áremelkedése is lassult. Az globális piactól függő üzemanyagárak is visszahúzták az inflációt. Az élelmiszerek viszont továbbra is lendületesen drágulnak, éves alapon már hatszázalékos volt az áremelkedés. Most már érezhető a disznóhús drágulása – éves alapon 15 százalékos a sertéscombé -, aminek a kínai sertéspestis az oka. De a legnagyobb mértékben továbbra is a zöldségek ára emelkedik, igaz, ezek csak 1 százalékát adják a fogyasztói kosárnak (az élelmiszereknek is csak a 4 százalékát).

Hogy mennyire kiugró ennek a néhány zöldségnek az árváltozása, azt jelzi az alábbi ábra, amely a legtöbbet változó árú termékeket mutatja.

 

Ha hosszú távú ármozgásokat nézünk, látható, hogy vannak termékek, amelyek árai adózási változások miatt ugrottak (ponty, csirke), van, ami a világgazdasági árat követi (benzin), és vannak szezonális élelmiszerek is (narancs-citrom és alma, illetve ellentétesen az uborka-paradicsom). A krumpli-káposzta-hagyma hármas viszont gyakorlatilag Föld körüli pályára állt.

További fontos gazdaságstatisztikai hírek: 6,1 százalékkal csökkent az export júniusban, az ipari termelés pedig ugyanekkor 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. Ezek az adatok megerősítik, hogy a német gazdasági gyengeség kezd begyűrűzni Magyarországra is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagy bajban van a német ipar, és ez már Magyarországon is érződikMost már számok is mutatják, hogy megakadt a magyar ipar lendülete.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat fogyasztói árindex infláció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.