Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. március 23. 11:27 Világ

Kína beszállt a kereskedelmi háborúba

Miután Donald Trump csütörtökön bejelentette, hogy védővámot vet ki mintegy 60 milliárd dollárnyi kínai importtermékre, Kína is megtette a tétjeit az amerikai elnök által indított kereskedelmi háborúban. Peking közölte, hogy 3 milliárd dollárnyi amerikai importtermékre vet ki vámot, hogy ezzel ellensúlyozza az USA acélipari védővámjait.

Trump a Kínával szembeni 375 milliárd dolláros amerikai kereskedelmi hiányt „nemzetbiztonsági kockázatnak” tekinti, erre hivatkozva jelentette be az újabb védővámot Kínával szemben. Tizenöt napon belül hozzák nyilvánosságra, hogy az intézkedés mely termékeket érinti, a rendelkezés pedig várhatóan 30 nappal ezután léphet hatályba – írja a Reuters.

Trump egyébként elsőként a – szintén Kínát célzó – acélipari védővámot jelentette be három hete, amely éppen a mai napon lépett hatályba. Ennek értelmében az USA-ban péntektől 25 százalékos védővám sújtja az acéltermékeket, illetve 10 százalékos az alumínium termékeket.

A kínai kereskedelmi minisztérium válaszlépésként pénteken közölte, hogy 128 amerikai terméket sújtana védővámmal. A tervek szerint 15 százalékos védővámot vetnének ki az amerikai szárított gyümölcsökre, borokra, és acélcsövekre, illetve 25 százalékosat a sertésexportra és az újra feldolgozott alumíniumtermékekre. 

A kínai minisztérium szerint az Egyesült Államok teljesen felborította a nemzetközi kereskedelem normál rendjét azzal, hogy nemzetbiztonsági célokra hivatkozva állít fel protekcionista kereskedelmi védővámokat. Éppen ezért a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fog fordulni, hogy jogi válaszlépéseket is foganatosítson. 

Trump protekcionista intézkedéseitől több ország tartott az elnökségének kezdetén. Ugyanis ha az Egyesült Államok – amely az utóbbi évtizedekben a szabadkereskedelem és a külkereskedelmi akadályok leépítésének fő szószólója volt – védővámokat vezet be, akkor, ahogy a példa is mutatja, valószínűleg kereskedelmi partnerei is hasonló lépéseket tesznek. Ha pedig minden nagyhatalom védekező gazdaságpolitikába kezd, az könnyen odáig fajulhat, hogy visszafogja a világgazdaság bővülését.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acélipar amerikai egyesült államok kereskedelem Kína usa védővám világkereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.