Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. március 13. 12:52 Pénz

A legnagyobb cégek kevesebb, az emberek több adót fizetnek a 2008-as válság óta

A legnagyobb multinacionális cégek számottevően kevesebb adót fizetnek a 2008-as gazdasági válság kirobbanása óta. A Financial Times kilenc iparág tíz legnagyobb vállalkozásának pénzügyi beszámolója alapján arra jutott, hogy nyolc év alatt kilenc százalékkal (két százalékponttal) csökkent az adóterhük.

A vállalatóriások annak ellenére adóztak kevesebbet, hogy a válság miatt a legtöbb kormány igyekezett csökkenteni a költségvetési hiányán, illetve hogy egyre határozottabban próbálnak fellépni kormányok a legális adóelkerülés ellen. Ehhez az is hozzátartozik, hogy 2011 és 2014 között átmenetileg nőtt az adóteher, 2014 óta viszont jelentősen csökkent.

Az Európai Unió gazdasági biztosa például múlt héten beszélt arról, hogy hét tagország adópolitikája alááshatja az igazságosságra épülő adózási rendszert, és terhet jelent az EU adófizetőinek. Több EU-s tagállam ugyanis olyan multinacionális cégeknek a székhelye, mint az Apple, a Google, a Facebook vagy az Ikea, amelyek országhatárokon átnyúló céghálókat hoztak létre, hogy kiskapuk kihasználásával minél kevesebbet adózhassanak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHat év alatt 17 milliárd forinttól szabadította meg a Google és a Facebook a magyarokatDe a teljes kár a harmincmilliárdot is meghaladhatta. Valamiért úgy gondolják, hogy nem kell adót fizetniük Magyarországon, és olyan az uniós rendszer, hogy ezt senki nem kéri számon.

A Financial Times szerint a vizsgált cégek 2016-ban átlagosan 24 százalék adót fizettek nyereségük után, míg 2008-ban ez még 26 százalék volt. Ráadásul a válságot megelőző években jelentősen több adót fizettek, 2001-ben még átlagosan 35 százalékos volt az adókulcsuk. Az adócsökkenés különösen a technológiai és ipari cégeknél látványos, esetükben 13 százalékkal lett kevesebb az adóteher.

Az újság idézi a világ egyik legnagyobb könyvvizsgálóját, a KPMG-t, amely szerint miközben a válság óta átlagosan öt százalékkal csökkent a cégek által fizetett nyereségadó kulcs, a személyi jövedelemadó hat százalékkal nőtt. Az OECD adatbázisa szerint így alakult az OECD országaiban a társasági adók részesedése a teljes adóztatáson belül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adó adóelkerülés adózás Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.