Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. március 3. 14:10 Élet

Az álláspályázatban ne emeld ki, hogy tudsz angolul, mert nincs értelme

Mit néz a HR menedzser, amikor a beérkező álláspályázatokat átfutja, és dönt arról, hogy a kukába dobja a jelentkezést, vagy behívja interjúra a jelöltet? Ez az a klasszikus kérdés, amelyet rengetegen próbáltak már megválaszolni, annak érdekében, hogy a pályázóknak segítséget nyújtsanak. Német kutatók most egy újabb érdekes kísérlet eredményeit tették közzé a Voxeu-n.

Közel 600 német HR menedzsert ültettek gép elé, és fiktív életrajzokkal kezdték bombázni őket. A monitoron mindig két önéletrajzot mutattak nekik, és arra kérték őket, hogy fussák át és döntsék el, hogy a két jelentkező közül melyiket hívnák be inkább interjúra. Az önéletrajzokat pedig úgy írták meg, mintha azokban a jelentkezők bizonyos előre kiválasztott erősségekre hívták volna fel a figyelmet.

Ezek a kiemelt képességek/tudások három csoportra különültek: kognitív, szociális, és az érettséget vagy rátermettséget mutató képességekre/eredményekre. A fiktív jelentkezőket két részre osztották: az egyik verzióban egy középiskolát végzett pályázó szeretett volna egy gyakornoki helyre bejutni, a másikban egy üzleti BA fokozatot éppen megszerző fiatal próbált álláshoz jutni.

A végeredmény arra világít rá, hogy egyáltalán nem mindegy, melyik jelentkező melyik erősségére próbálja felhívni a figyelmet. A tanulmányi eredmény hangsúlyozása például sokkal hatásosabb volt az egyetemi végzettségű jelentkezőnél, mint a középiskolásnál. Sőt, az egyetemi végzettnél a tanulmányi eredményeket a német HR vezetők a legfontosabb kognitív jelnek értékelték.

Ezzel szemben az átlagosnál jobb informatikai tudás (például HTML vagy Dreamweaver ismeret) szinte kizárólag a középiskolás jelentkezőknél volt érdekes a HR vezetők számára. Ami azért lehet, mert az egyetemről kikerülők esetében ezt már alapkövetelménynek tekintik. Ugyanez a helyzet az angol nyelvtudással is, az egyetemről jövőknek tökéletesen felesleges volt ezt kihangsúlyozni, kizárólag a középiskolát végzettek esetében volt még némi értelme. A második idegen nyelv tudása viszont már figyelemfelkeltő jelnek számított.

A szociális erősségeknél az keltette fel a figyelmet, ha a középiskolát végzett jelentkező önkéntes munkákat írt be az önéletrajzába, tőle ugyanis ez inkább tűnt szokatlannak, mint az egyetemistától.

BA végzettséggel azonban az önkénteskedés nem nagy kunszt, sőt, azt is feltételezik, hogy nem belső indíttatásból, hanem direkt azért vállalta el a jelentkező, hogy jól mutasson az önéletrajzában. Ezért nem is veszik komolyan figyelembe.

Az egyetemi végzettségűeknél sokkal inkább azon akadt meg a HR vezetők szeme, ha például komolyabban valamilyen csapatsportot űztek. Ez sokkal inkább tűnik olyan választásnak, amely mögött valamilyen meggyőződés van.

Az önéletrajzok értékelése persze nagyban függ a HR menedzser személyétől is. A kutatás eredményei szerint a középiskolát végzett pályázóknál az idősebb HR vezetők kevésbé nézték szigorúan a tanulmányi eredményeket, inkább az informatikai tudásra és az önkénteskedésre ugrottak. Az egyetemi végzettségűeknél pedig az jött ki, hogy a nagy cégeknél jobban számít a tanulmányi eredmény, a kutatók feltételezése szerint azért, mert náluk szabványosabb mederben folyik az önéletrajzok értékelése.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet állás CV HR önéletrajz pályázat Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.