Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. július 19. 17:03 Világ

Egyszerre oldanának meg két szorító környezeti problémát

Az építőanyagok drágulása, esetenként hiánya idehaza is sok problémát okozott az utóbbi egy évben, ám míg itthon a legalapvetőbb összetevők közül inkább a kavics és sóder szerepelt a hírekben, több fejlődő országban homokból is egyre nagyobb hiány van.

A problémával korábban részletesen is foglalkoztunk, röviden az a lényeg, hogy az üveg- és különösen a betongyártáshoz rengeteg homok kell, ám sem a sivatagi, sem a tengerparti nem megfelelő ehhez. Így aztán leginkább folyómedrekből termelik ki a homokot, gyakran illegálisan, ami óriási környezeti károkat okoz, emellett pedig sokszor szervezett bűnözői köröket gyarapít.

Mivel a világon évi 40-50 milliárd tonna homokot használnak fel, már egy kisebb hányad kiváltása is jelentős előrelépés lenne. Ezt ígéri egy brit fejlesztés, amelyről a BBC írt, és amely szerint szétválogatott, megtisztított és összeaprított műanyag hulladékkal a homok 10 százalékát helyettesíteni lehet a betonban bármilyen minőségromlás nélkül.

A fejlesztés mögött a Cambridge-i Egyetemen betonszerkezetekre szakosodott John Orr áll, aki az indiai lehetőségeket is tanulmányozta. Az országban a rengeteg építkezés miatt drasztikusan drágult a homok, miközben naponta 15 ezer tonna műanyag hulladékot dobnak ki. Szerinte, ha a módszert India-szerte alkalmaznák, akkor 820 millió tonna homokkal kevesebbre lenne szükség évente. Ráadásul közben a szintén rengeteg gondot okozó műanyag hulladéktól is meg lehetne szabadulni.

Arra is felhívta azonban a figyelmet, hogy az épületek egyszerűbbre tervezésével még kevesebb betonra lenne szükség. Szerinte manapság olyan szinten túltervezik az épületeket, hogy ennek elkerülésével a betonfelhasználás 30-50 százalékkal esne vissza.

Az ugyanakkor megjósolhatatlan, hogy módszere eljut-e valaha a tömeges használatig. Hasonlónak tűnő eljárásról Magyarországon is jelent meg hír, de mi is írtunk olyan útépítési módszerről, ahol műanyag hulladékot használnak fel. Végső soron szintén ilyen a Mol gumibitumen-gyára, amelyből magyar állami támogatással Oroszországban is felépít egy egységet a vállalat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖldöklő küzdelem indult a század legfontosabb erőforrásáért, a homokértA városi lét elképzelhetetlen homok nélkül, amelyet a természetet egyre látványosabban kizsigerelve bányásznak. A konfliktusban Mexikótól Indiáig ölnek meg embereket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bánya bányászat homok műanyag Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.