Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. július 19. 17:03 Világ

Egyszerre oldanának meg két szorító környezeti problémát

Az építőanyagok drágulása, esetenként hiánya idehaza is sok problémát okozott az utóbbi egy évben, ám míg itthon a legalapvetőbb összetevők közül inkább a kavics és sóder szerepelt a hírekben, több fejlődő országban homokból is egyre nagyobb hiány van.

A problémával korábban részletesen is foglalkoztunk, röviden az a lényeg, hogy az üveg- és különösen a betongyártáshoz rengeteg homok kell, ám sem a sivatagi, sem a tengerparti nem megfelelő ehhez. Így aztán leginkább folyómedrekből termelik ki a homokot, gyakran illegálisan, ami óriási környezeti károkat okoz, emellett pedig sokszor szervezett bűnözői köröket gyarapít.

Mivel a világon évi 40-50 milliárd tonna homokot használnak fel, már egy kisebb hányad kiváltása is jelentős előrelépés lenne. Ezt ígéri egy brit fejlesztés, amelyről a BBC írt, és amely szerint szétválogatott, megtisztított és összeaprított műanyag hulladékkal a homok 10 százalékát helyettesíteni lehet a betonban bármilyen minőségromlás nélkül.

A fejlesztés mögött a Cambridge-i Egyetemen betonszerkezetekre szakosodott John Orr áll, aki az indiai lehetőségeket is tanulmányozta. Az országban a rengeteg építkezés miatt drasztikusan drágult a homok, miközben naponta 15 ezer tonna műanyag hulladékot dobnak ki. Szerinte, ha a módszert India-szerte alkalmaznák, akkor 820 millió tonna homokkal kevesebbre lenne szükség évente. Ráadásul közben a szintén rengeteg gondot okozó műanyag hulladéktól is meg lehetne szabadulni.

Arra is felhívta azonban a figyelmet, hogy az épületek egyszerűbbre tervezésével még kevesebb betonra lenne szükség. Szerinte manapság olyan szinten túltervezik az épületeket, hogy ennek elkerülésével a betonfelhasználás 30-50 százalékkal esne vissza.

Az ugyanakkor megjósolhatatlan, hogy módszere eljut-e valaha a tömeges használatig. Hasonlónak tűnő eljárásról Magyarországon is jelent meg hír, de mi is írtunk olyan útépítési módszerről, ahol műanyag hulladékot használnak fel. Végső soron szintén ilyen a Mol gumibitumen-gyára, amelyből magyar állami támogatással Oroszországban is felépít egy egységet a vállalat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖldöklő küzdelem indult a század legfontosabb erőforrásáért, a homokértA városi lét elképzelhetetlen homok nélkül, amelyet a természetet egyre látványosabban kizsigerelve bányásznak. A konfliktusban Mexikótól Indiáig ölnek meg embereket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bánya bányászat homok műanyag Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.