Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. június 2. 12:18 Világ

Nálunk egyre jobban szeretik, Angliában betiltanák a műpázsitokat

A fűnyírás és locsolás terhei alól megváltást hozó műpázsitok egyre élethűbb alternatívát jelentnek, és a kereslet láthatóan Magyarországon is erősen felfutott az utóbbi időben, a nálunk fejlettebb piacokon azonban már azon gondolkodnak, hogy a környezeti terhelésük miatt egyenesen be kellene tiltani a használatukat.

Az Egyesült Királyságban a kormány elé is került a termékkategória betiltását kérő petíció. A beadvány szerint a műanyagból készült gyepszőnyegek amellett, hogy kiszorítják a szén-dioxid megkötésében szerepet játszó növényeket a kertekből, a rovarok életterét is beszűkítik, vagyis

a tiltásuk fontos lenne a biodiverzitás fenntartásáért.

A műanyag használatából következő környezetkárosítás jelentősége sem elhanyagolható, ami a műpázsitok teljes életciklusát végigkíséri. A műfüvek előállítása a plasztikgyártástól kezdve a színezésig jelentős szennyezéssel járó folyamat, majd a már lefektetett gyepszőnyegekből mikroműanyagok jutnak a talajba, a termék elhasználódását követően pedig óriási mennyiségű műanyag újrahasznosítására kellene megoldást találni.

Persze a műpázsitok mellett is szólnak a környezetvédelmi érvek. A természetes gyep öntözéséhez és gondozásához ugyanis jelentős mennyiségű vízre és energiára van szükség, de ezek az Euronews összefoglalója szerint messze nem ellensúlyozzák az említett káros hatásokat.

A mesterséges gyepek nem is a környezetbarát tulajdonságaiknak köszönhetik a népszerűségüket a szigetországban. A témát korábban a The Guardian is feldolgozta, a brit lapnak egy műpázsitokkal foglalkozó kereskedő elmondta, hogy egyre több magánszemélynek és intézménynek jelent nehézséget a gyep megfelelő ápolása, holott az Egyesült Királyságban magasak a pázsitokkal kapcsolatos társadalmi elvárások. Nem csoda tehát, hogy a műfüves iparág kedvező kilátások elébe néz az üzleti elemzések szerint.

A májusban indított petíciót mostanra közel harmincezer brit állampolgár írta alá, így a kormánynak foglalkoznia kell vele. Ha sikerül november közepéig összegyűjteni százezer aláírást, akkor a parlamentnek is meg kell majd vitatnia a műfű jövőjét. A tiltás melletti döntés esélye azonban kérdéses, ugyanis tavaly már eljutott a kormányhoz egy hasonló – igaz, csak alig több, mint tízezer ember által aláírt – beadvány, ám az erre adott válasz a plasztiktermékek korlátozása helyett a fogyasztókra bízta a természetes és a mesterséges gyepek közötti döntést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa felhagynánk az értelmetlen fűnyírással, azzal az ember és a természet is jól járnaA rendszeres fűnyírás, kaszálás csak esztétikai szempontokat szolgál az utak mentén, miközben ökológiai szempontból kifejezetten káros.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ környezetszennyezés mikroműanyag műanyag műfű műpázsit üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.