Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. február 11. 13:14 Világ

Egy szezonban 74 ezer turista utazik az Antarktiszra, és beviszik a koronavírust

Két ausztrál szerző a The Conversationben megjelent írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy 2020 decemberében az Antarktisz is “elesett” a koronavírus járványban, miután egy chilei kutatóállomáson 36-an pozitív tesztet produkáltak.

Nincs is annál könnyebb, mint 36 kutatót karanténba helyezni az Antarktiszon, de a helyzet mégsem ennyire vicces, mert hosszabb távon nem is az emberek, hanem az állatok sorsa iránt aggódnak a szakemberek.

A koronavírus állatokra való veszélyességéről viszonylag keveset tudunk, de elég csak a nyércek dániai kálváriájára gondolni, és egyből látszik, hogy komollyá válhat egy-egy fertőzéshullám. Bár nyércek, és a járványnak kitett macskák és kutyák sem élnek az Antarktiszon, a világ pingvin- és fókapopulációjának közel fele ott él, illetve a delfinek és bálnák 17 százaléka a kontinens körzetében található.

Jelenlegi tudásunk szerint a delfinek és a bálnák elég erősen ki vannak téve a fertőzés veszélyének (és nem tudjuk, milyen hatásfokkal képesek átvészelni azt), a fókák és a különböző tengeri madarak viszont kevésbé veszélyeztetettek.

Az Antarktiszon megjelenő ember mint vektor, azaz a vírus hordozója veszélyes az állatokra, és bár a kontinensen állomásozó kutatóknak kell leginkább vigyázni arra, hogy ne adják tovább a fertőzést a sokszor közvetlen közelükben élő állatoknak, a turisták felől érkező veszély sem elhanyagolható.

2019 októbere és 2020 áprilisa között, amikor a koronavírus járvány már részben a globális felfutás időszakában volt, összesen mintegy 74 ezer turista látogatott el az Antarktiszra, és ők általában szintén közel szoktak kerülni a pingvin- és fókatelepekhez – hiszen többnyire ezért mennek oda.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ állatvilág Antarktisz járvány koronavírus turista Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.