Január óta minden hónap utolsó napján megnézzük ugyanannak a 42 élelmiszernek az árát az Aldiban és a Lidlben, és összeállítunk belőle egy saját fogyasztói kosarunk szerinti nagybevásárlást.
Ezzel a hosszabb távú, de szubjektív kísérlettel egyrészt megpróbáljuk nyomon követni a két diszkontláncban mérhető élelmiszer-inflációt (vagy éppen deflációt), másrészt arra is kíváncsiak vagyunk, hogy mekkora a különbség a két bolt árazása között. (A termékek listáját és a mennyiségeket erre a csillagra*Burgonya 3 kg
Cukor 0,5 kg
Liszt 1 kg
Olaj 1 l
Vaj 0,25 kg
Félbarna kenyér 3 kg
Zsemle 0,5 kg
Kifli 0,5 kg
ESL tej 1,5% 1 l
ESL tej 2,8% 1 l
Tejföl 20% 0,5 l
Natúr joghurt 0,5 l
Kefir 0,5 l
Paradicsom 1 kg
TV paprika 0,5 kg
Sárgarépa 0,5 kg
Fehérrépa 0,2 kg
Alma 1 kg
Banán 0,5 kg
Örölt kávé, 100% Arabica 0,25 kg
Csirkemell 1 kg
Pulykamell 1 kg
Sertés darált hús, 20% zsírtartalom 0,5 kg
Sertéspárizsi 0,2 kg
WC-papír, kétrétegű, 2 tekercs
Coca Cola 1 l
Zabital 1 l
Rizs 0,5 kg
Spagetti tészta 0,25 kg
Tojás 10 darab
Vöröshagyma 0,25 kg
Kígyóuborka 1 darab
Szénsavas ásványvíz 3 l
Só 0,05 kg
Rögös túró 0,2 kg
Gouda sajt 0,2 kg
Sertéskaraj 1 kg
Trappista sajt 0,2 kg
Kakaós/fahéjas csiga 0,2 kg
Uht tej 1,5% 1 l
Uht tej 2,8% 1 l kattintva lehet kibontani, a módszertanról pedig sorozatunk első részében írtunk részletesen.)
A kérdést azonban lassan már úgy célszerű feltenni, hogy van-e egyáltalán érdemi különbség a két diszkont árai között. A januári végi induláskor (hangsúlyozzuk, hogy a G7 saját, nem hivatalos, és statisztikailag sem mérvadó bevásárlókosara szerint) a Lidl 0,72 százalékkal volt olcsóbb az Aldinál, a legnagyobb különbséget pedig június végén mértük, akkor 8,2 százalék volt a Lidl árelőnye.
Az Aldi azonban a kosarunk szerint rendre zárja, vagy minimálisra csökkenti a különbséget, így volt ez már rögtön februárban is, és most is hasonló a trend. A júniusi 8 százalékról az Aldi július végére 5 százalékra javított, augusztus végére pedig 4 százalékra csökkentette a rést. Abszolút értékben ezek már nem egetverően nagy összegek, a 16 ezer forint körüli teljes kosárértékhez képest pillanatnyilag 650 forinttól van szó.
Az árakat nézve augusztusban a két diszkontban mintha semmi sem történt volna, a Lidl 0,29 százalékkal drágult júliushoz képest, az Aldi pedig 0,77 százalékkal lett olcsóbb, mindkettő elhanyagolható mértékű változást jelent.
A két boltban a 42 terméknek minden hónapban csaknem a fele forintra egyező áron kapható, ha pedig az egy-két százalékos eltérésektől eltekintünk, akkor a kosarunk fele biztosan ugyanannyiba kerül a két helyen.
Az érdekesség azonban az, hogy a teljesen egyező árú termékek köre folyamatosan változik. Vagyis a 42 terméken belül minden hónapban találtunk körülbelül 20-at, amelynek az ára az Aldiban és a Lidlben megegyezett, de csak kettő van, amelynél mind a nyolc hónapban ugyanannyit kellett fizetni mindkét boltban:
A banán és a sertéspárizsi majdnem felkerült erre a listára, ám január óta mindkét terméknél volt egy-egy hónap, amikor az ára nem ugyanaz volt a két diszkontban.
Olyan termék viszont nincs az általunk vizsgáltak között, amelynek az ára január óta megváltozott, de mindig ugyanannyiba került a két üzletben (vagyis egyszerre drágult vagy lett volna olcsóbb).
Mindez azt támasztja alá, hogy
a diszkontok rendszeresen ide-oda mozgatják az árakat, de állandóan igyekeznek egymás lépéseire reagálni.
Ezek a mozgások idén eddig összességében 3-6 százalékos árcsökkenést eredményeztek a kosarunkban, ám amint arról már a júniusi értékeléskor írtunk, ez valószínűleg a nyári idényzöldségek alacsony árának köszönhető. Ez a trend a számok alapján még augusztusban is kitartott.
Adat
Fontos