Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. június 4. 14:39 Világ

Felgyorsította a már egyébként is vergődő olajipar hanyatlását a járvány

25 ezer milliárd dollárral, csaknem kétharmadával esik a járvány miatt az olajipari cégek várható összes profitja a fosszilis energiahordozók keresletének nullára csökkenéséig egy új tanulmány szerint.

A Carbon Tracker nevű pénzügyi agytröszt Guardian által bemutatott elemzése alapján a globális energiakereslet csökkenése évente két százalékkal csökkenti az olaj, a földgáz és a szén keresletét, ami miatt az iparág profitvárakozásai 39-ről 14 ezer milliárd dollárra csökkennek. Mindez az egész világgazdaságra komoly hatással lehet, ugyanis ezeknek a cégeknek a piaci értéke a világ részvénypiacainak negyedét teszi ki, a pénzügyi kitettséget pedig az is növeli, hogy ezek a cégek milliárdokkal tartoznak bankoknak.

Kingsmill Bond, a tanulmány szerzője szerint ezért a fosszilis energián alapuló pénzügyi eszközök „rendezett” kivezetésére lenne szükség, ami lehetővé tenné a világgazdaságra gyakorolt hatás kezelését is, ahelyett, hogy „megpróbáljuk fenntartani a fenntarthatatlant”. A tanulmány szerint ugyanis jelenleg a fosszilis energiára épülő rendszer hanyatlásának vagyunk szemtanúi, amit eredetileg a megújuló energiaforrások vártnál gyorsabb terjedése okozott, a járvány pedig felgyorsította a folyamatot.

A Carbon Tracker elemzése egybecseng a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) május elején publikált előrejelzésével, amely a II. világháború óta látott legnagyobb visszaesésre számít a globális energiafelhasználásban.

Ez egyben a fosszilis energiahordozók keresletének több évtizedes mélypontját és a megújulók növekedését eredményezi. A jelentés szerint Magyarországon és több más európai országban a megújulók részesedése az áramtermelésben folyamatos rekordokat döntött a járvány alatt. A szén kereslete viszont például 8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben 2019 hasonló időszakához képest, ami egyben 10 százalékos csökkenés a 2018-as szénfogyasztási csúcshoz képest.

Elemzők szerint az árfolyamok már soha nem térnek vissza a válság előtti szintre. Kingsmill Bond úgy véli, az olajipari cégek és a befektetőik nem ismerték fel időben, hogy az iparág közelmúltbeli hanyatlása nem csak ideiglenes visszaesést jelent. Bond szerint az iparági szereplők annyira sokáig ellenálltak a változás gondolatának, és cselekvés helyett annyira csak kamu PR-üzenetek terjesztésére fókuszáltak, hogy bizarr módon most pont ennek a helyzetnek lehetnek az elszenvedői.

A fosszilis iparágban ugyanis Bond szerint jóval nagyobb kockázatok vannak, mint amekkorát a pénzügyi piacok jeleznek. Ezért a befektetők is jobban teszik, ha ezt figyelembe veszik, alacsonyabb jövőbeli árakra számítanak, és számolnak az erőművek bezárási és bontási költségeivel is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznakSzabályozás vagy magasabb adók nélkül nem is fognak több pénzt megújuló energiára költeni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fosszilis energiahordozó járvány olajipar szén Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.