A SpaceX, Elon Musk űrhajózással foglalkozó vállalkozása vasárnap fellőtte a Zuma nevű műholdat egy hordozórakétával. A megbízást a társaság egy meg nem nevezett szervtől, valószínűleg az amerikai hadügyminisztériumtól kapta, és a misszió titkossága miatt szokásától eltérően nem is mutatta élő adásban a fellövést.
Hétfőn az amerikai sajtó elkezdte teríteni azt az értesülését, hogy a Zuma visszazuhant a Föld légkörébe, és ott megsemmisült. A Bloomberg és a Wall Street Journal is úgy tudja, hogy azóta az amerikai törvényhozást és az érintett szervezeteket tájékoztatták a műhold sorsáról, de hogy pontosan mit mondtak nekik, arról a teljes hírzárlat miatt semmit sem tudni.
A tisztánlátást az sem segíti, hogy a SpaceX annyit közölt: nem kommentálja az eseményeket, de a fellövést a maga részéről sikeresnek minősíti. Ez arra utalhat, hogy az általa gyártott Falcon 9 hordozórakéta elvégezte a dolgát, vagyis ha probléma történt, az esetleg már azután lehetett, hogy a műhold levált róla.
Ennek ellentmond azonban, hogy a Wall Street Journal úgy tudja, a Zuma nem tudott leválni a rakétáról, és ez okozta a vesztét. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az Egyesült Államok stratégiai irányítóközpontja, amely minden hasonló mozgást figyel, észlelte a Zumát a Föld körüli pályán. A titkos küldetéseknél ez a szervezet nem adja meg a megfigyelés pontos koordinátáit, de azért bejegyzést készít, amit ezúttal is megtett. Azóta viszont csak azt közölte, hogy nincs további közlendője.
More photos from yesterday's Falcon 9 launch and first stage landing → https://t.co/095WHX44BX pic.twitter.com/fy1az5xIXx
— SpaceX (@SpaceX) January 9, 2018
Az adatmorzsák alapján szakértők azt tartják valószínűnek, hogy a Zuma legalább egy kört ment a Föld körül, és utána történhetett vele valami. Ebben az esetben ugyanis a küldetést a SpaceX már sikeresnek mondhatja, és a stratégiai irányításnál is alapot adhatott a bejegyzésre.
Előfordulhat, hogy a Falcon 9 elvégezte a dolgát, felvitte a kellő magasságra a műholdat, a Zuma azonban valamiért mégsem tudott a tervezett pályájára állni, vagy csak annál alacsonyabban. Az is lehet, hogy mégsem volt sikeres a szétválasztás, és a Zumát nem akarták egy részben rajta maradt hordozórakéta-maradvánnyal keringtetni. Azt pedig végképp senki sem tudja, hogy mi lett volna a műhold feladata.
Tech
Fontos