Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. január 9. 15:26 Tech

Annyira titkos műholdat lőttek fel, hogy senki sem akarja elmondani, mi lett vele

A SpaceX, Elon Musk űrhajózással foglalkozó vállalkozása vasárnap fellőtte a Zuma nevű műholdat egy hordozórakétával. A megbízást a társaság egy meg nem nevezett szervtől, valószínűleg az amerikai hadügyminisztériumtól kapta, és a misszió titkossága miatt szokásától eltérően nem is mutatta élő adásban a fellövést.

Hétfőn az amerikai sajtó elkezdte teríteni azt az értesülését, hogy a Zuma visszazuhant a Föld légkörébe, és ott megsemmisült. A Bloomberg és a Wall Street Journal is úgy tudja, hogy azóta az amerikai törvényhozást és az érintett szervezeteket tájékoztatták a műhold sorsáról, de hogy pontosan mit mondtak nekik, arról a teljes hírzárlat miatt semmit sem tudni.

A tisztánlátást az sem segíti, hogy a SpaceX annyit közölt: nem kommentálja az eseményeket, de a fellövést a maga részéről sikeresnek minősíti. Ez arra utalhat, hogy az általa gyártott Falcon 9 hordozórakéta elvégezte a dolgát, vagyis ha probléma történt, az esetleg már azután lehetett, hogy a műhold levált róla.

Ennek ellentmond azonban, hogy a Wall Street Journal úgy tudja, a Zuma nem tudott leválni a rakétáról, és ez okozta a vesztét. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az Egyesült Államok stratégiai irányítóközpontja, amely minden hasonló mozgást figyel, észlelte a Zumát a Föld körüli pályán. A titkos küldetéseknél ez a szervezet nem adja meg a megfigyelés pontos koordinátáit, de azért bejegyzést készít, amit ezúttal is megtett. Azóta viszont csak azt közölte, hogy nincs további közlendője.

Az adatmorzsák alapján szakértők azt tartják valószínűnek, hogy a Zuma legalább egy kört ment a Föld körül, és utána történhetett vele valami. Ebben az esetben ugyanis a küldetést a SpaceX már sikeresnek mondhatja, és a stratégiai irányításnál is alapot adhatott a bejegyzésre.

Előfordulhat, hogy a Falcon 9 elvégezte a dolgát, felvitte a kellő magasságra a műholdat, a Zuma azonban valamiért mégsem tudott a tervezett pályájára állni, vagy csak annál alacsonyabban. Az is lehet, hogy mégsem volt sikeres a szétválasztás, és a Zumát nem akarták egy részben rajta maradt hordozórakéta-maradvánnyal keringtetni. Azt pedig végképp senki sem tudja, hogy mi lett volna a műhold feladata.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech fellövés műhold SpaceX Zuma Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.