Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. december 11. 12:29 Tech

A tulaj által is szervizelhető, fair trade telefont dob piacra a Vodafone Nyugat-Európában

Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Írországban és az Egyesült Királyságban is piacra dobja a fair trade, és könnyen szervizelhető mobiltelefonokat gyártó holland Fairphone legújabb modelljét a Vodafone – írja a Bloomberg.

A mobiltelefonok az átlagosnál jóval problémásabb termékek, ha a gyártásuk környezeti és társadalmi hatásait nézzük. Tele vannak olyan fémekkel, amiknek a kitermelése háborús állapotok fenntartásához járul hozzá, ráadásul a fémeket kitermelő bányászok munkakörülményei is messze vannak a nyugati világban megszokottól.

A mobilok a gyakori szoftverfrissítések miatt gyorsan elavulnak, de még ha ettől el is tekintünk, a termékek élettartamának meghosszabbítását szervizeléssel sem könnyű meghosszabbítani. Egyrészt a mobilok dizájnja miatt, másrészt pedig azért, mert a gyártók egy idő után nem látják el a szervizeket alkatrészekkel. Emiatt sok szemét termelődik, ami környezeti szempontból fenntarthatatlan.

Az amszterdami Fairphone hat éve próbál ezen változtatni, egyelőre kevés sikerrel. Bár Hollandiában a KPN NV, Franciaországban pedig az Orange is árulta a telefonjaikat, 2013 óta az első két modelljéből 175 ezret adtak el, miközben csak tavaly a teljes globális mobilpiacon 1,6 milliárd mobil kelt el. A Fairphone 2010-ben civil szervezetként jött létre, aminek a háborút fenntartó fémek bányászata elleni harc volt a célja.

Saját elmondásuk alapján annyira frusztrálta őket a harc sikertelensége, hogy inkább saját termék előállításába kezdtek.

A cég vezérigazgatója, Eva Gouwens mindenesetre optimista, szerinte az emberek egyre tudatosabbak, amikor telefont választanak. Az elmúlt időszakban egyre több példa volt a régi fogyasztási mintákkal szakító termékek sikerére, elég csak a fast fashion, a repülés vagy a húsfogyasztás környezeti hatásainak kritikáira reagáló termékekre és szolgáltatásokra gondolni.

A Vodafone döntése ráadásul azért is ígéretes lehetőség a Fairphone számára, mert a telekomcég az említett országokban 80 millió előfizetővel rendelkezik, ráadásul a Fairphone 3 piacra dobása nagyszabású médiakampánnyal jár majd együtt. A cég arra számít, hogy jövőre duplázzák, 150 ezerre növelik az eladásaikat.

A Fairphone 3 nagyjából 150 ezer forintba fog kerülni, és kizárólag fair trade forrásból származó és újrahasznosított anyagokból készül. A vezetőként használt arany Peruból származik, olyan forrásból, ahol nemzetközileg szabályozott bérek és munkakörülmények vannak. Ugandában gyerekmunkamentes övezeteket alakítottak ki, és olyan felszerelést adtak a bányászoknak, ami biztonságosabb teszi a higany bányászását. Ugyanezt a gyakorlatot követték a kobalt és az ón esetében is.

Gouwens szerint ugyanakkor ezen a területen van még tennivaló, ugyanis egy mobil átlagosan 40 anyagból áll össze, és ezek közül soknak egyelőre nincs fenntartható alternatívája. A Bloomberg cikke zárójelben azt is megjegyzi, hogy a cég nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Kínában mennyit keresnek a munkások, akik összeszerelik a termékeiket. Csak annyit árultak el, hogy minden elkészült telefonért kapnak 1,65 dollár, tehát nagyjából 500 forint bónuszt.

A technikai részleteit tekintve az új modell nagyjából olyan, mint egy egy-két éve piacra dobott középkategóriás készülék: a képernyője akkora, mint a Google Pixel 4-é, a processzora középkategóriás, olyasmi, mint a Huawei Honor 8c-é. Az akkumulátora egy napig gond nélkül bírja, az első és hátsó kamerái középkategóriásak, van rajta fejhallgató-bemenet, USB-C port, és Android fut rajta.

Ami nem megszokott, hogy adnak hozzá egy csavarhúzót, aminek segítségével a felhasználó szét tudja szedni a készüléket, és ki tudja cserélni a gondosan különválasztott hét alap alkatrészt. A piacvezető telefonok esetében ez nem lehetséges. Gouwens elmondása alapján

a szoftverfrissítésekre vonatkozó adataikból kiindulva a 2015 óta eladott Fairphone-ok csaknem kétharmada van a mai napig is használatban emiatt.

Az elmúlt években a zöld pártok és környezetvédelmi mozgalmak hatására nőtt a nyomás a környezetszennyező iparágakon. Emellett fogyasztói oldalról is nagyobb a tudatosság: „a fiatalabb vásárlók egyre inkább odafigyelnek arra, hogy fenntartható termékeket vegyenek, ezért meg vagyunk győződve arról, hogy van kereslet az ilyesfajta termékekre” – mondta Ryan Holowka, a Vodafone fenntarthatósági menedzsere.

A mobilgyártók között iparági szinten mindenesetre még mindig nem túl jó a helyzet: „a nagy szereplők eddig nem adták annak a jelét, hogy fenntarthatóbbá akarnák tenni a telefonjaikat” – mondta Christian van de Sand, a német Stiftung Warentest nevű fogyasztóvédelmi szervezet elemzője. A World Economic Forum felmérése alapján a műszaki cikkekből évente több szemét keletkezik, mint az összes eddig épített, polgári légi közlekedésben használt repülőgépből. Ráadásul ennek a szemétnek csak az ötödét lehet újrahasznosítani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech fair trade fairphone mobiltelefon telefon Vodafone Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom