Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. december 11. 12:29 Tech

A tulaj által is szervizelhető, fair trade telefont dob piacra a Vodafone Nyugat-Európában

Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Írországban és az Egyesült Királyságban is piacra dobja a fair trade, és könnyen szervizelhető mobiltelefonokat gyártó holland Fairphone legújabb modelljét a Vodafone – írja a Bloomberg.

A mobiltelefonok az átlagosnál jóval problémásabb termékek, ha a gyártásuk környezeti és társadalmi hatásait nézzük. Tele vannak olyan fémekkel, amiknek a kitermelése háborús állapotok fenntartásához járul hozzá, ráadásul a fémeket kitermelő bányászok munkakörülményei is messze vannak a nyugati világban megszokottól.

A mobilok a gyakori szoftverfrissítések miatt gyorsan elavulnak, de még ha ettől el is tekintünk, a termékek élettartamának meghosszabbítását szervizeléssel sem könnyű meghosszabbítani. Egyrészt a mobilok dizájnja miatt, másrészt pedig azért, mert a gyártók egy idő után nem látják el a szervizeket alkatrészekkel. Emiatt sok szemét termelődik, ami környezeti szempontból fenntarthatatlan.

Az amszterdami Fairphone hat éve próbál ezen változtatni, egyelőre kevés sikerrel. Bár Hollandiában a KPN NV, Franciaországban pedig az Orange is árulta a telefonjaikat, 2013 óta az első két modelljéből 175 ezret adtak el, miközben csak tavaly a teljes globális mobilpiacon 1,6 milliárd mobil kelt el. A Fairphone 2010-ben civil szervezetként jött létre, aminek a háborút fenntartó fémek bányászata elleni harc volt a célja.

Saját elmondásuk alapján annyira frusztrálta őket a harc sikertelensége, hogy inkább saját termék előállításába kezdtek.

A cég vezérigazgatója, Eva Gouwens mindenesetre optimista, szerinte az emberek egyre tudatosabbak, amikor telefont választanak. Az elmúlt időszakban egyre több példa volt a régi fogyasztási mintákkal szakító termékek sikerére, elég csak a fast fashion, a repülés vagy a húsfogyasztás környezeti hatásainak kritikáira reagáló termékekre és szolgáltatásokra gondolni.

A Vodafone döntése ráadásul azért is ígéretes lehetőség a Fairphone számára, mert a telekomcég az említett országokban 80 millió előfizetővel rendelkezik, ráadásul a Fairphone 3 piacra dobása nagyszabású médiakampánnyal jár majd együtt. A cég arra számít, hogy jövőre duplázzák, 150 ezerre növelik az eladásaikat.

A Fairphone 3 nagyjából 150 ezer forintba fog kerülni, és kizárólag fair trade forrásból származó és újrahasznosított anyagokból készül. A vezetőként használt arany Peruból származik, olyan forrásból, ahol nemzetközileg szabályozott bérek és munkakörülmények vannak. Ugandában gyerekmunkamentes övezeteket alakítottak ki, és olyan felszerelést adtak a bányászoknak, ami biztonságosabb teszi a higany bányászását. Ugyanezt a gyakorlatot követték a kobalt és az ón esetében is.

Gouwens szerint ugyanakkor ezen a területen van még tennivaló, ugyanis egy mobil átlagosan 40 anyagból áll össze, és ezek közül soknak egyelőre nincs fenntartható alternatívája. A Bloomberg cikke zárójelben azt is megjegyzi, hogy a cég nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Kínában mennyit keresnek a munkások, akik összeszerelik a termékeiket. Csak annyit árultak el, hogy minden elkészült telefonért kapnak 1,65 dollár, tehát nagyjából 500 forint bónuszt.

A technikai részleteit tekintve az új modell nagyjából olyan, mint egy egy-két éve piacra dobott középkategóriás készülék: a képernyője akkora, mint a Google Pixel 4-é, a processzora középkategóriás, olyasmi, mint a Huawei Honor 8c-é. Az akkumulátora egy napig gond nélkül bírja, az első és hátsó kamerái középkategóriásak, van rajta fejhallgató-bemenet, USB-C port, és Android fut rajta.

Ami nem megszokott, hogy adnak hozzá egy csavarhúzót, aminek segítségével a felhasználó szét tudja szedni a készüléket, és ki tudja cserélni a gondosan különválasztott hét alap alkatrészt. A piacvezető telefonok esetében ez nem lehetséges. Gouwens elmondása alapján

a szoftverfrissítésekre vonatkozó adataikból kiindulva a 2015 óta eladott Fairphone-ok csaknem kétharmada van a mai napig is használatban emiatt.

Az elmúlt években a zöld pártok és környezetvédelmi mozgalmak hatására nőtt a nyomás a környezetszennyező iparágakon. Emellett fogyasztói oldalról is nagyobb a tudatosság: „a fiatalabb vásárlók egyre inkább odafigyelnek arra, hogy fenntartható termékeket vegyenek, ezért meg vagyunk győződve arról, hogy van kereslet az ilyesfajta termékekre” – mondta Ryan Holowka, a Vodafone fenntarthatósági menedzsere.

A mobilgyártók között iparági szinten mindenesetre még mindig nem túl jó a helyzet: „a nagy szereplők eddig nem adták annak a jelét, hogy fenntarthatóbbá akarnák tenni a telefonjaikat” – mondta Christian van de Sand, a német Stiftung Warentest nevű fogyasztóvédelmi szervezet elemzője. A World Economic Forum felmérése alapján a műszaki cikkekből évente több szemét keletkezik, mint az összes eddig épített, polgári légi közlekedésben használt repülőgépből. Ráadásul ennek a szemétnek csak az ötödét lehet újrahasznosítani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech fair trade fairphone mobiltelefon telefon Vodafone Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.