Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. július 29. 11:32 Világ

Kétszeresére nőtt a világ kokaintermelése három év alatt

Világszerte jelentősen megnőtt a droghasználat az ENSZ kábítószerügyi hivatalának (UNDOC) éves jelentése szerint. Tíz év alatt harminc százalékkal nőtt az adott évben legalább egyszer drogozó emberek száma. 2017-ben a felnőtt lakosság 5,5 százaléka fogyasztott valamilyen fajta kábítószert, összesen 271 millió ember.

Az elmúlt évek leglátványosabb változása a kokaintermelés drasztikus növekedése: három év alatt kétszeresére nőtt az előállított kokain mennyisége. Az egyik legdrágább kábítószert (a magyar rendőrség adatai szerint grammja 12-20 ezer forintba kerül) alapvetően három országban állítják elő, Kolumbiában, Peruban és Bolíviában a helyi kokalevélből.

 

Mind a korábbi csökkenés, mind a mostani növekedés mögött a kolumbiai kokaintermelés áll. 2000 és 2013 között a kokalevél termesztése 70 százalékkal csökkent Kolumbiában, emiatt az ország részesedése 74 százalékról 40 százalékra csökkent a kokapiacon. A csökkenés elsősorban az aktívabb állami szerepvállalásnak volt köszönhető.

A kokatermesztés abban az időben főleg a központi közigazgatás számára könnyebben elérhető területeken csökkent, például Kolumbia keleti partvidékén. Az állam támogatásokkal ösztönözte a farmereket, hogy kokalevél helyett legálisan eladható növényeket termeljenek, például avokádót vagy kakaót.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár nem éri meg a kávé, ezért rekordszintre pörgették a kokaintermelést KolumbiábanEz a polgárháborús békefolyamatot is aláássa. A fegyverüket letevő gerillák helyett más fegyveres csoportok vették át a kokainbiznisz feletti irányítást.

A kokatermesztés átalakulásában fontos szerepet volt a 2016-os kiegyezésnek a FARC nevű paramilitáris szervezettel, amelynek jelentős bevétele volt a kokaintermelésből. Ugyan számos olyan területen felhagytak a kokatermesztéssel, amelyet korábban a FARC ellenőrzött, de a főleg eldugottabb, az állam által nehezebben ellenőrizhető régiókban a FARC-nél kapzsibb helyi bűnszervezetek vették át a kokatermesztés felügyeletét.

Az UNDOC szerint az elmúlt három évben amiatt is nőtt ennyire a kokatermesztés, mert a FARC-al való enyhülés miatt paradox módon egyre kevésbé számít kockázatos üzletnek a kokain, mivel az állam is kevésbé motivált a farmerek átnevelésében. Az elmúlt évek változásai miatt ismét Kolumbia állítja elő az összes kokain 70 százalékát.

A kokainkereskedelem világtérképe, 2013-2017. Forrás: UNDOC, kokain-lefoglalások alapján

Világszinten összesen 18 millió ember használt kokaint 2017-ben, főleg Észak-Amerikában, valamint Nyugat- és Közép-Európában népszerű. Európának ezen a részein a 15-64 év közöttiek 1,3 százaléka használta abban az évben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika megmutatta, hogyan nem érdemes üldözni a drogokatHa az összes drogbárót kinyírják, az sem oldja meg a drogproblémát. A közgazdaságtan segít, hogyan csináljuk okosabban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ drog kábítószer kábítószer-kereskedelem kokain Kolumbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.