Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 20. 12:57 Világ

Már nem éri meg a kávé, ezért rekordszintre pörgették a kokaintermelést Kolumbiában

Rekordszintre emelkedett a kokaintermelés Kolumbiában tavaly az ENSZ friss felmérése szerint. Még 2000-ben sem állítottak elő ekkora mennyiséget, amikor Bill Clinton elnök a kolumbiai kormány együttműködésével elindította a Kolumbia-tervet a drogcsempészet és az ahhoz kötődő fegyveres konfliktusok felszámolásáért.

Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) szerint egy év alatt 17 százalékkal, 171 ezer hektárra nőtt a kokacserje ültetvények területe, ami elegendő alapanyagot jelent 1379 tonna kokain előállításához. Ez az öt évvel ezelőtti termelés ötszöröse.

A 2017-es kokaintermelés még a 2000. évi 163 ezer hektáros csúcsot is meghaladta. Abban az évben a Kolumbia-terv részeként az Egyesült Államok több mint 10 milliárd dollárnyi segélyt nyújtott a dél-amerikai országnak, többet, mint bármely más országnak Közel-Keleten és Ázsián kívül.

 

Az amerikai kábítószer-ellenőrzési hivatal ugyanakkor idén júniusban az ENSZ számainál is magasabbra, 209 ezer hektárra becsülte a kolumbiai kokacserje-ültetvények által elfoglalt területet.

A Bloomberg által megkérdezett Kolumbia-szakértő szerint a Kolumbia-terv nem változtatott az ország kokaintermelő régióinak helyzetén, ezeken a területeken most sincs jelen az állam, nincsenek rendezve a földtulajdoni jogok, és nincsenek utak vagy törvényes gazdasági lehetőségek sem. Adam Isacson szerint a 10 milliárd dolláros segély ellenére a helyi farmereknek még mindig a kokacserjék jelentik a legjobb üzleti lehetőséget.

Emellett 2017 eleje óta 38 százalékot estek a globális kávéárak, ami sok farmert arra késztetett, hogy átálljon a kokacserjék termesztésére.

A legaggasztóbb pedig, hogy termelés annak ellenére ugrott meg, hogy a kormány 2016-ban békét kötött a baloldali lázadókat tömörítő FARC katonai gerillaszervezettel. A megállapodás egy 52 éven át tartó, 260 ezer áldozatot szedő és 7 millió embert az otthonából menekülésre késztető polgárháborúnak vetett véget. A paktum olyan kitételeket is tartalmaz, mely szerint rendezik a földtulajdoni jogokat a korábbi gerillazónákban, és segítenek a farmereknek a kokaintermesztésről kávé vagy kakaóültetvényekre való cserével törvényes útra térni, ám a fejlemények a békefolyamatot is aláássák.

A kokacserjéket ugyan jellemzően szegény farmerek termesztik, az ültetvények fontos szerepet játszottak a háborúban, mert a FARC adót szedett utánuk, amiből a fegyverkezését is finanszírozta. A FARC távozása után keletkezett űrt azonban mostanra más fegyveres csoportok töltötték be, olyan szakadár baloldali lázadók, akik nem voltak hajlandóak letenni a fegyvert a jobboldali milíciák előtt. Ez a farmereket is távol tartotta attól, hogy részt vegyenek a békefolyamat által kínált csereprogramokban.

A múlt hónapban beiktatott új kolumbiai elnök, Ivan Duque ugyanakkor nagyobb hangsúlyt helyezne a probléma megoldására, és sokkal inkább az ültetvények erőszakos felszámolás mellett áll, mint az önkéntes csereprogramok mellett. Az elnök négy év alatt 140 ezer hektárral csökkentené az ültetvények területét.

Ennek részeként a kormány egy olyan programba kezdett bele nemrég, melyben gyomirtót szóró drónokkal pusztítják el a kokacserjéket.

A világon kis híján az összes kokain Kolumbiából, Peruból és Bolíviából származik, ám a termelésnek több mint a felét Kolumbia adja. Az USA több mint hat évtizede nyújt pénzügyi segítséget az országnak, 2000 óta óriási összegekkel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ drog drogháború kokain Kolumbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. június 13. 15:04 Világ

Napokon belül érezhetően emelkedhet az üzemanyagár az izraeli-iráni konfliktus miatt

Az orosz Urál nyersolaj-árindex jellemzően együtt mozog a Brent árával, amely 13 százalékkal emelkedett péntek hajnalban.

Mészáros R. Tamás
2025. június 10. 11:00 Világ

Fenn lehet-e tartani sok pénzzel a NATO-egység látszatát?

A katonai szövetség vezetése a kiadások emelésével békítené meg Donald Trumpot, de az amerikai vezetés ideológiai alapvetéseivel is számolni kell.

Stubnya Bence
2025. június 10. 06:00 Vállalat, Világ

A magyar autószalonokig gyűrűzik a BYD által felpörgetett kínai árháború hatása

Amíg eldől, melyik lesz a világszerte megerősödő két-három kínai autómárka, sok gyártó próbálja a külföldi piacokon is kiszórni készleteit.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.