Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 20. 12:57 Világ

Már nem éri meg a kávé, ezért rekordszintre pörgették a kokaintermelést Kolumbiában

Rekordszintre emelkedett a kokaintermelés Kolumbiában tavaly az ENSZ friss felmérése szerint. Még 2000-ben sem állítottak elő ekkora mennyiséget, amikor Bill Clinton elnök a kolumbiai kormány együttműködésével elindította a Kolumbia-tervet a drogcsempészet és az ahhoz kötődő fegyveres konfliktusok felszámolásáért.

Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) szerint egy év alatt 17 százalékkal, 171 ezer hektárra nőtt a kokacserje ültetvények területe, ami elegendő alapanyagot jelent 1379 tonna kokain előállításához. Ez az öt évvel ezelőtti termelés ötszöröse.

A 2017-es kokaintermelés még a 2000. évi 163 ezer hektáros csúcsot is meghaladta. Abban az évben a Kolumbia-terv részeként az Egyesült Államok több mint 10 milliárd dollárnyi segélyt nyújtott a dél-amerikai országnak, többet, mint bármely más országnak Közel-Keleten és Ázsián kívül.

 

Az amerikai kábítószer-ellenőrzési hivatal ugyanakkor idén júniusban az ENSZ számainál is magasabbra, 209 ezer hektárra becsülte a kolumbiai kokacserje-ültetvények által elfoglalt területet.

A Bloomberg által megkérdezett Kolumbia-szakértő szerint a Kolumbia-terv nem változtatott az ország kokaintermelő régióinak helyzetén, ezeken a területeken most sincs jelen az állam, nincsenek rendezve a földtulajdoni jogok, és nincsenek utak vagy törvényes gazdasági lehetőségek sem. Adam Isacson szerint a 10 milliárd dolláros segély ellenére a helyi farmereknek még mindig a kokacserjék jelentik a legjobb üzleti lehetőséget.

Emellett 2017 eleje óta 38 százalékot estek a globális kávéárak, ami sok farmert arra késztetett, hogy átálljon a kokacserjék termesztésére.

A legaggasztóbb pedig, hogy termelés annak ellenére ugrott meg, hogy a kormány 2016-ban békét kötött a baloldali lázadókat tömörítő FARC katonai gerillaszervezettel. A megállapodás egy 52 éven át tartó, 260 ezer áldozatot szedő és 7 millió embert az otthonából menekülésre késztető polgárháborúnak vetett véget. A paktum olyan kitételeket is tartalmaz, mely szerint rendezik a földtulajdoni jogokat a korábbi gerillazónákban, és segítenek a farmereknek a kokaintermesztésről kávé vagy kakaóültetvényekre való cserével törvényes útra térni, ám a fejlemények a békefolyamatot is aláássák.

A kokacserjéket ugyan jellemzően szegény farmerek termesztik, az ültetvények fontos szerepet játszottak a háborúban, mert a FARC adót szedett utánuk, amiből a fegyverkezését is finanszírozta. A FARC távozása után keletkezett űrt azonban mostanra más fegyveres csoportok töltötték be, olyan szakadár baloldali lázadók, akik nem voltak hajlandóak letenni a fegyvert a jobboldali milíciák előtt. Ez a farmereket is távol tartotta attól, hogy részt vegyenek a békefolyamat által kínált csereprogramokban.

A múlt hónapban beiktatott új kolumbiai elnök, Ivan Duque ugyanakkor nagyobb hangsúlyt helyezne a probléma megoldására, és sokkal inkább az ültetvények erőszakos felszámolás mellett áll, mint az önkéntes csereprogramok mellett. Az elnök négy év alatt 140 ezer hektárral csökkentené az ültetvények területét.

Ennek részeként a kormány egy olyan programba kezdett bele nemrég, melyben gyomirtót szóró drónokkal pusztítják el a kokacserjéket.

A világon kis híján az összes kokain Kolumbiából, Peruból és Bolíviából származik, ám a termelésnek több mint a felét Kolumbia adja. Az USA több mint hat évtizede nyújt pénzügyi segítséget az országnak, 2000 óta óriási összegekkel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ drog drogháború kokain Kolumbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.