Közel két hónapos késéssel beadta a 2018-as évről szóló beszámolóját a 2017-es budapesti vizes világbajnokságot szervező Bp2017 Nonprofit Kft. A társaság abban az évben, amikor az eredeti tervek szerint már nem is kellett volna működnie, még úgy is majdnem 900 millió forintos veszteséget hozott össze, hogy 2,6 milliárdos támogatással segítették a működését.
A céget eredetileg kizárólag a tavalyelőtti világbajnokság lebonyolítására hozták létre, és az elképzelés az volt, hogy az esemény után szépen meg is szüntetik. Időközben azonban változott a terv, és egy darabig úgy tűnt, hogy ez a társaság szervezhet lényegében minden jövőbeli budapesti sporteseményt. Ennek megfelelően tavaly ők feleltek a budapesti junior műúszó-világbajnokságért, és beszálltak az augusztusi ifjúsági ökölvívó-vb szervezésébe is.
Egyrészt azonban ezekből túl sok bevétele nem származott a cégnek, másrészt a vizes vb-hez hasonlóan 2018-ban sem kerülték el a botrányok a vállalatot. A Bp2017 tavaly összesen alig 479 milliós árbevételt hozott össze, amiből mindössze 105 millió származott jegyeladásból és majdnem ugyanennyi továbbszámlázott szolgáltatásból, ami ugye nem igazán saját bevétel. Ezzel szemben a költségek teljesen elszálltak:
a cég majdnem 2,6 milliárd forintért vett igénybe különböző szolgáltatásokat, bérekre és egyéb személyi kifizetésekre pedig 822 milliót költött.
Közben az ökölvívó-világbajnokságból hatalmas botrány kerekedett. Még októberben a 24.hu írt részletesen arról, hogy a bokszszövetség a kapott állami támogatás ellenére is 300 millió forint feletti hiányt halmozott fel, miközben a vb-vel összefüggésben teljesen érthetetlen kifizetések történtek, amivel az ismerősök jártak jól. Az ügyben hamar előkerült a Bp2017 Kft.-t vezető Balogh Sándor neve, akiről tavaly lapunk is több cikket írt, köztük egy portrét is.
Ő volt az, akinek a fejéből állítólag kipattant, hogy az ingyenes győri helyszín helyett 68 millió forintért a Duna Arénában legyen az esemény, és a szervezőbizottság elnökhelyettesi pozícióját is megkapta.
Vélhetően ezek az ügyek is szerepet játszottak abban, hogy tavaly év végén a kormányzat ismét átgondolta a hazai rendezésű sportesemények kérdését, és úgy döntött: a jövőben inkább mégsem a Bp2017-re bízza ezeket. A feladatra létrehoztak egy új társaságot, a vizes vb szervezőcégét pedig a tervek szerint beszántják. A gond csak az, hogy ez annyira nem egyszerű, mivel
a Bp2017 Kft. vagyoni helyzete látványosan rossz.
A cégnek több mint 3 milliárd forintnyi olyan kötelezettsége van, amit éven belül ki kellene fizetnie beszállítóinak. A számok alapján ráadásul úgy tűnik, hogy ennek egy része nem tavaly keletkezett, azaz nagy valószínűség szerint már lejárt tartozás.
Ezzel szemben a vállalat bankszámláján alig 85, a pénztárában pedig kevesebb mint 15 millió forint van. Bár elvileg vannak még olyan likvid eszközeik, amikből bejöhet pénz, vagy amiket idővel pénzzé lehet tenni, ha mélyebbre ásunk a beszámolóban, akkor kiderül, hogy ezekkel is trükközött kicsit a cég. A közel 2 milliárd forintnyi készlete ugyanis a dokumentum szerint részben a
a Duna Aréna büfé árukészletét, a vb-re készített kabalafigurákat és egyéb merchandising termékeket tartalmazza,
amiket ugye nehéz lesz eladni. Ráadásul ez csak a készletek kisebb hányada, a nagy részét értékben ugyanis két olyan medence adja, amelyet vélhetően pont azért soroltak át ide a tárgyi eszközök közül, hogy a társaság likviditási mutatóit javítsák, tehát a cég fizetőképességét a valósnál jobb színben tüntessék fel*A tárgyi eszközök azok, amelyeket tartósan birtokolni kíván a vállalat. Ezzel szemben a készletek a forgóeszközök közé tartoznak, amelyeken elvileg belátható időn (jellemzően egy éven) belül megpróbál túladni cég. A likviditási mutatókat úgy számolják, hogy a cég rövid – éven belül lejáró – tartozásait vetik össze olyan forgóeszközökkel, amelyekből szintén éven belül pénzt csinálhat a vállalat. Így ha egy nagy értékű tárgyat úgy sorolnak át a mérlegben, ahogy ez a Bp2017-nél történt, akkor úgy tűnik, mintha a társaságnak javulna a likviditási helyzete.. Utóbbit erősíti, hogy ezeket a medencéket már tavaly is készletként tartották nyilván, eladni mégsem sikerült őket.
Közélet
Fontos