Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint Jandó Zoltán
2018. május 3. 06:55 Közélet, Pénz

Az államot százmilliókkal megkárosító cégháló működött az új miniszter lakásán

Magyarország egyik leggazdagabb részén, a budapesti Rózsadomb egyik csendes utcájában áll egy felújított sorházi lakás. A 165 négyzetméteres ingatlan gondozott udvara végén már egy kisebb erdő kezdődik. Ez a lakás Bártfai-Mager Andrea tulajdonában van, akiről a múlt héten derült ki, hogy az új kormány nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztere lesz.

Bár a sorházon most semmi nem utal erre, az elmúlt pár évben nagyon aktív üzleti élet folyt benne. A 2010-es években mintegy hatvan cég volt bejegyezve Bártfai-Mager lakására, amelyek döntő többsége zavaros körülmények között megszűnt vagy elköltözött az elmúlt egy-két évben. Szinte valamennyi ide bejegyzett társaság Magyarország egyik legegzotikusabb vállalkozójához, Balogh Sándorhoz kötődött.

A rózsadombi lakás az Őzgida utcában.

Baloghnak több, Afrikával foglalkozó alapítványa van, részben az ő elgondolása alapján valósultak meg a nemzeti kereskedőházak, a Magyar Afrika Társaság elnökeként a Budapest-Bamako Rally jótékonysági partnere, és sok egyéb mellett a vizes vb-t szervező Bp2017 Nonprofit Kft. gazdasági igazgatója is. Cégbirodalma több száz vállalatból áll, neki egyedül több mint kétszáz társaságban van vagy volt közvetlen vagy közvetett érdekeltsége, és ezek meghatározó része már nem működik. A cégek ráadásul jellemzően nem a legbékésebb módon szűntek meg: szinte kivétel nélkül felszámolással vagy kényszertörléssel vezették ki őket A felszámolást a kifizetetlen hitelezők indítják a cég ellen, és a végén jellemzően ugyanezek a hitelezők követeléseiknek csak egy részét kapják meg. Kényszertörlést a cégbíróság kezdeményezi nem ritkán tetszhalott társaságok ellen. Kényszertörlés indul például akkor, ha egy vállalat tartósan nem ad le beszámolót, vagy éppen a leveleit nem veszi át (azaz nem elérhető). Ez bevett gyakorlat azoknál, akik már nem akarnak bajlódni a cégükkel, még annyira sem, hogy teljesen jogszerűen megszüntessék. Ráadásul a hitelezők sokszor ilyenkor is hoppon maradnak..

Balogh Family

A miniszterré kinevezett Bártfai-Mager rózsadombi ingatlana az egyik központi helye volt a cégbirodalomnak, amelyet Balogh egy interjúban „Balogh Familynek” nevezett. Erre az lehet a magyarázat, hogy több forrásból is úgy értesültünk, Balogh és Bártfai-Mager korábban házastársak voltak, több közös vállalkozásuk is volt. Két gyerekük is van, akik szintén aktívan üzletelnek: 26 éves fiuk és 22 éves lányuk együtt szintén több mint tíz cégben töltenek be vezető szerepet.

Balogh Sándor (balra) a 2018-as Szóvivő Bálon.
Fotó: Soós Lajos/MTI

Nem csak ők meghatározó szereplői azonban a „Balogh Familynek”: számos név bukkan fel rendszeresen az üzletember cégeiben vagy különböző alapítványaiban. Vannak olyan családok, amelyeknek több tagja is több tucat vállalathoz köthető a nehezen átlátható, gyakran többszörös cégláncokat magába foglaló hálón belül.

Ezek közül az emberek közül ráadásul néhányan szerepelnek Magyarország legnagyobb adótartozóinak listáján is. A Balogh-féle cégekben többször feltűnő Szerbin Éva, Szerbin Judit, Ringer Ferenc és Ringer Ferencné neve is megtalálható azon az áprilisi NAV-listán, amely a tíz millió forintot meghaladó adótartozást felhalmozó magánszemélyeket sorolják fel. Ugyanez igaz a Balogh-gyerekek – a cégcsoport egyik vállalatában egy időben szintén aktív – szomszédjára is.

Szerbin Éva és Ringer Ferencné emellett azon a 2016-os NAV-listán is rajta van, amely a legnagyobb adóhiánnyal rendelkezőket összegzi. Szerbinnél 200 millió forintos, Ringernénél 185 milliós adóhiányt állapított meg a hatóság, náluk csak öt ember neve mellett szerepel ennél nagyobb összeg*Az adóhiány és az adótartozás két különböző fogalom. Az adóhiány úgy keletkezik, hogy az adót be sem vallja a cég vagy a magánszemély, azt általában az adóhivatal állapítja meg. Magyarul az adózó tulajdonképpen eltitkolja, hogy adófizetési kötelezettsége van és csak utólag derül ki, hogy mégis kellett volna adót fizetni. Egy cég esetében ez előfordulhat például úgy, hogy nem vall be bevételt, vagy nem valós költségeket számol el (fiktív, vagy az adóhatóság által nem elfogadott számlák). Ilyenkor az adott vállalatnak kisebb lesz a nyeresége a valósnál és kevesebb társasági adót fizet (vagy a bevétele és kevesebb áfát, stb.). Magánszemély pedig a jövedelmét nem vallja be pontosan, és ezzel szja-t spórol meg.
Az adótartozás esetében ezzel szemben kimutatja ugyan az adófizetési kötelezettségét az adózó, egyszerűen csak nem fizeti azt be, mert például nincs elég pénze, vagy elfelejti, késik vele, vagy nem akarja befizetni. Míg az adóhiány bírsággal jár (mulasztási és adóbírsággal, aminek összege a hiány 50 százaléktól 200 százalékig terjedhet), addig az adótartozás után csak késedelmi pótlékot kell fizetni.
Az adóhiány, ha nem fizetik be, természetesen adótartozássá alakul.
.

260 milliós adótartozás

Ám még ennél is nagyobb tartozást halmozott fel a korábban Afrika Holding néven futó Entebbe Invest, amelynek Balogh egy szlovákiai cégen keresztül volt tulajdonosa. Az Afrika Holdingnak 2012-ben közel 900 millió forintos árbevétele volt, egy évvel később pedig mintegy 350 millió, innentől kezdve azonban nem adott le beszámolót, és 2016-ban a cégbíróság megszűntnek nyilvánította. A cég 2016 óta szerepel a NAV listáján, amelyen a 100 millió forintnál nagyobb adótartozással rendelkező cégeket gyűjtik ki. A pontos összeget nem lehet tudni, de a cégadatbázis szerint 2016-ban 260 millió forint adótartozása volt.

Hasonló pályát futott a Balogh közvetett tulajdonába tartozó Chemokomplex nevű cég is, amely honlapja szerint “virágföldek és mezőgazdasági vegyi anyagok gyártásával” foglalkozik, a “nemzetközi piacot bombázza”, hiszen “már több afrikai országgal folynak tárgyalások”. A 2012-ben alapított cégnek a mai napig Bártfai-Mager lakásában van a székhelye, és három év alatt több mint 400 millió forintos bevétele lett, ezt követően viszont elkezdték felszámolni*A miniszter lakásába bejegyzett cégek többségéről azonban alig derül ki valami az internetről. Ilyen rejtélyes vállalat például a pár hónapig szintén a rózsadombi lakásban székelő Promoconstruct. A cégnek a neve és a címe alapján egy román férfi volt egy személyben a tulajdonosa és az ügyvezetője, 2016-ban már kétmilliárdos árbevétele volt, aztán végelszámolás alá került..

Sőt, a rózsadombi lakás címén egy cégfelszámolásokkal foglalkozó társaság is üzemelt, honlapja szerint olyan vállalkozóknak nyújtanak segítséget, akik értékesíteni kívánják vállalatukat vagy befektetési lehetőségeket keresnek. Mint írják, “diszkrét munkát” végeznek olyan ügyfeleknek, akiknek szükségtelenné, esetenként terhessé vált cégének eladása. Úgy tűnik Balogh Sándornak is vannak ilyen vállalatai, a cegshop.hu-n ugyanis a saját vállalatcsoportjának egyes elemeit is eladásra kínálja*Külön érdekes, hogy az egyik eladásra kínált, a miniszter lakásába bejegyzett cég már évekkel ezelőtt megszűnt..

A miniszter nem tudott róla

A lakásában működött céghálóról megkérdeztük Bártfai-Mager Andreát, aki annyit közölt, hogy az ingatlant “2004 és 2016 között egy könyvelőiroda használta”, és az ezzel kapcsolatos kérdéseinkre további információ nekik sem áll rendelkezésükre. Ez alapján arról sem tudott, hogy saját gyerekei több céget is vezettek a lakásában. Ráadásul nem az összes vállalat váltott székhelyet 2016-ig, még most is akadnak olyan szervezetek, amelyek Bártfai-Mager lakásában vannak bejegyezve.

Balogh Sándort is kérdeztük a lakásról, a megszűnt vállalatokról, illetve az adótartozást és hiányt felhalmozó üzlettársakról. Az üzletember telefonban szintén egy könyvelőirodát emlegetett, később pedig azt írta, hogy 29 éve foglalkozik “egyebek mellett cégfelvásárlással”. A konkrét kérdésekre azonban írásban sem kívánt reagálni. A szűkszavú válaszhoz mindössze annyit tett hozzá, hogy “eddig is és ezután is betartja a jogszabályokat, amennyiben bármelyik hatóság szabálytalanságot tár fel, áll a vizsgálat elé, és az esetleg feltárt hiányosságot azonnal javítják”.

Közel Sesztákhoz

A cégbirodalom építgetése mellett az elmúlt hónapokban egy új területen is komoly szerepet kapott Balogh Sándor. Forrásaink szerint arra törekedett, hogy a magyarországi sport világesemények szervezésében megkerülhetetlen szereplővé váljon.

Balogh volt a vizes vb-t szervező Bp2017 Nonprofit Kft vállalat gazdasági igazgatója, de a gyakorlatban – a társasághoz közelálló forrásaink szerint – ő volt a cég tényleges vezetője. Orbán Viktor a vizes vb-t a kormányból Seszták Miklósra bízta, ő elnökölte a szervezőbizottságot is. Balogh pedig nagyon közel állt a miniszterhez, volt aki csak úgy jellemezte, hogy ő volt Seszták helytartója. Többek között Balogh próbálta meg letárgyalni a szerződött szállodákkal azt is, hogy a szervezőknek ne kelljen kifizetnie a lefoglalt, de a pontatlan előzetes becslések miatt üresen álló szobákat. Ezek során az egyeztetések során állítólag jelezte, hogy a pénz visszakérése nem a saját ötlete volt, felülről kapott rá felkérést.

Mindenesetre az üzletember versenyszervezéssel kapcsolatos ambícióit a vizes vb után sem adta fel. Állítólag már korábban felmerült, hogy a Bp2017 Kft. a világbajnokság után más hasonló rendezvényeket is szervezhet (ez magyarázhatja, hogy miért nőtt a cég létszáma még fél évvel a vb után is), Balogh pedig erre kifejezetten törekedett. Amikor kiderült, hogy Seszták az új kormányban már nem kap helyet, többen úgy gondolták, hogy ezek az álmok szertefoszlanak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz adóhiány adótartozás Balogh Sándor Bártfai-Mager Andrea cégháló Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 16:27 Közélet

A VI. kerületi tiltás után a kormány is ráfordulna az Airbnb-szabályozás szigorítására

Országosan is szigorítás jöhet, a nemzetgazdasági miniszter szerint az Airbnb nem turisztikai, hanem lakhatási kérdés.

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 13:48 Közélet, Világ

Még mindig túl sokan dohányoznak, ezért újabb helyekről tiltaná ki az EU a cigarettát

Magyarországon 26 százalék volt tavaly a dohányosok aránya, az új szabályokat a hevített dohánytermékekre és elektronikus cigarettákra is kiterjesztenék.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 18. 10:13 Közélet, Vállalat

A Brazil Államkincstár a hatezer milliárdos magyar cég kötvényéről: ez csalás!

Az értékpapír nem érvényes és soha nem is létezett, a vele kapcsolatos bármilyen kereskedelmi vagy pénzügyi tranzakció illegális - írták a brazilok.

Fontos

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 05:31 Adat, Közélet

Orbán nagyokat mondott, de tényleg nem rosszak a magyar növekedési kilátások

Inkább 3, mint 5 százalékos növekedés várható jövőre, de ez Közép-Európában és az uniós mezőnyben is az erősebb teljesítmények közé tartozhat.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 17. 16:33 Közélet, Vállalat

Miért mondja Nagy Márton, hogy a Spar politizál?

A Spar és a magyar állam közötti csörte jogi-szakmai oldala helyett a kormány a jelek szerint most már a politikai szálra helyezi a hangsúlyt.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 17. 14:18 Élet, Világ

Euróban számolva is milliárdos lehet az árvízkár Közép-Európában

Egyelőre a mentés a fontos, de több országban már kezdik felmérni a károkat.