Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 10. 10:16 Világ

Újabb fegyverüzlettel idegesíti Kínát az Egyesült Államok

Bár az Egyesült Államok és Kína éppen a megszakadt kereskedelmi tárgyalások újraindításán ügyködik, az amerikai külügyminisztérium jóváhagyott egy jelentősebb fegyvereladást Tajvannak, és ezt követően nem maradt el a szokásos kínai tiltakozás.

A Bloomberg még júniusban számolt be arról, hogy a kül- és a hadügyminisztérium egy tervezett 2 milliárd dolláros tajvani fegyvereladásról tájékoztatta a Kongresszust. Ennek leglátványosabb része 108 M1A2 harckocsi, amely a legkorszerűbb amerikai tanknak számít. Ezen kívül páncéltörő és légelhárító rakéták cserélhetnek gazdát, egészen pontosan 1240 darab TOW, 409 Javelin és 250 vállról indítható Stinger, amelynek korábbi változatai oroszlánszerepet játszottak a szovjet hadsereg afganisztáni vereségében. Emellett több száz géppuska, ködgránátvető, valamint lőszer is a csomag része.

Miután hivatalossá vált a külügyminisztériumi jóváhagyás, Kína a nemzetközi jogba ütközőnek minősítette a fegyverüzletet, amely sérti az ország szuverenitását. Ez a szokásos reakciónak mondható, mivel Kína Tajvant saját lázadó tartományának tekinti. Az Egyesült Államok – a világ országainak nagy részével együtt – elismeri az ezt kifejező „Egy Kína-elvet”, az amerikai Kongresszus ugyanakkor korábban védelmet ígért a szigetnek egy esetleges kínai invázióval szemben.

Tajvan az amerikai fegyverek egyik legnagyobb vásárlója, de az USA évtizedek óta tartózkodott attól, hogy igazán korszerű nehézfelszerelést szállítson. Ez most megváltozni látszik, hiszen az Abramsek és az említett rakéták az élvonalat képviselik. Ezek szolgálatba állítása megnöveli egy esetleges kínai invázió veszteségeit, ugyanakkor a stratégiai erőviszonyokon nem változtat.

Ugyanez mondható el arról a vadászgépüzletről is, amelyről április elején írtunk. Ez a mostani csomaggal nem függ össze, annak hatásait továbbra is mérlegeli az amerikai kül- és a hadügyminisztérium. Az elnök nyíltan kifejtett észjárása alapján könnyű arra következtetni, hogy Donald Trump ezt is ütőkártyaként használja a kereskedelmi tárgyalások során.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy fegyverüzlet, amelynek már az ötletétől is nagyon ideges KínaAmerika hajlik arra, hogy eladjon 60 F-16-os vadászbombázót Tajvannak. Kínának nagyon nem tetszik a dolog.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump Kína Tajvan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.