Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 10. 10:16 Világ

Újabb fegyverüzlettel idegesíti Kínát az Egyesült Államok

Bár az Egyesült Államok és Kína éppen a megszakadt kereskedelmi tárgyalások újraindításán ügyködik, az amerikai külügyminisztérium jóváhagyott egy jelentősebb fegyvereladást Tajvannak, és ezt követően nem maradt el a szokásos kínai tiltakozás.

A Bloomberg még júniusban számolt be arról, hogy a kül- és a hadügyminisztérium egy tervezett 2 milliárd dolláros tajvani fegyvereladásról tájékoztatta a Kongresszust. Ennek leglátványosabb része 108 M1A2 harckocsi, amely a legkorszerűbb amerikai tanknak számít. Ezen kívül páncéltörő és légelhárító rakéták cserélhetnek gazdát, egészen pontosan 1240 darab TOW, 409 Javelin és 250 vállról indítható Stinger, amelynek korábbi változatai oroszlánszerepet játszottak a szovjet hadsereg afganisztáni vereségében. Emellett több száz géppuska, ködgránátvető, valamint lőszer is a csomag része.

Miután hivatalossá vált a külügyminisztériumi jóváhagyás, Kína a nemzetközi jogba ütközőnek minősítette a fegyverüzletet, amely sérti az ország szuverenitását. Ez a szokásos reakciónak mondható, mivel Kína Tajvant saját lázadó tartományának tekinti. Az Egyesült Államok – a világ országainak nagy részével együtt – elismeri az ezt kifejező „Egy Kína-elvet”, az amerikai Kongresszus ugyanakkor korábban védelmet ígért a szigetnek egy esetleges kínai invázióval szemben.

Tajvan az amerikai fegyverek egyik legnagyobb vásárlója, de az USA évtizedek óta tartózkodott attól, hogy igazán korszerű nehézfelszerelést szállítson. Ez most megváltozni látszik, hiszen az Abramsek és az említett rakéták az élvonalat képviselik. Ezek szolgálatba állítása megnöveli egy esetleges kínai invázió veszteségeit, ugyanakkor a stratégiai erőviszonyokon nem változtat.

Ugyanez mondható el arról a vadászgépüzletről is, amelyről április elején írtunk. Ez a mostani csomaggal nem függ össze, annak hatásait továbbra is mérlegeli az amerikai kül- és a hadügyminisztérium. Az elnök nyíltan kifejtett észjárása alapján könnyű arra következtetni, hogy Donald Trump ezt is ütőkártyaként használja a kereskedelmi tárgyalások során.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy fegyverüzlet, amelynek már az ötletétől is nagyon ideges KínaAmerika hajlik arra, hogy eladjon 60 F-16-os vadászbombázót Tajvannak. Kínának nagyon nem tetszik a dolog.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump Kína Tajvan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.