Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. július 10. 10:16 Világ

Újabb fegyverüzlettel idegesíti Kínát az Egyesült Államok

Bár az Egyesült Államok és Kína éppen a megszakadt kereskedelmi tárgyalások újraindításán ügyködik, az amerikai külügyminisztérium jóváhagyott egy jelentősebb fegyvereladást Tajvannak, és ezt követően nem maradt el a szokásos kínai tiltakozás.

A Bloomberg még júniusban számolt be arról, hogy a kül- és a hadügyminisztérium egy tervezett 2 milliárd dolláros tajvani fegyvereladásról tájékoztatta a Kongresszust. Ennek leglátványosabb része 108 M1A2 harckocsi, amely a legkorszerűbb amerikai tanknak számít. Ezen kívül páncéltörő és légelhárító rakéták cserélhetnek gazdát, egészen pontosan 1240 darab TOW, 409 Javelin és 250 vállról indítható Stinger, amelynek korábbi változatai oroszlánszerepet játszottak a szovjet hadsereg afganisztáni vereségében. Emellett több száz géppuska, ködgránátvető, valamint lőszer is a csomag része.

Miután hivatalossá vált a külügyminisztériumi jóváhagyás, Kína a nemzetközi jogba ütközőnek minősítette a fegyverüzletet, amely sérti az ország szuverenitását. Ez a szokásos reakciónak mondható, mivel Kína Tajvant saját lázadó tartományának tekinti. Az Egyesült Államok – a világ országainak nagy részével együtt – elismeri az ezt kifejező „Egy Kína-elvet”, az amerikai Kongresszus ugyanakkor korábban védelmet ígért a szigetnek egy esetleges kínai invázióval szemben.

Tajvan az amerikai fegyverek egyik legnagyobb vásárlója, de az USA évtizedek óta tartózkodott attól, hogy igazán korszerű nehézfelszerelést szállítson. Ez most megváltozni látszik, hiszen az Abramsek és az említett rakéták az élvonalat képviselik. Ezek szolgálatba állítása megnöveli egy esetleges kínai invázió veszteségeit, ugyanakkor a stratégiai erőviszonyokon nem változtat.

Ugyanez mondható el arról a vadászgépüzletről is, amelyről április elején írtunk. Ez a mostani csomaggal nem függ össze, annak hatásait továbbra is mérlegeli az amerikai kül- és a hadügyminisztérium. Az elnök nyíltan kifejtett észjárása alapján könnyű arra következtetni, hogy Donald Trump ezt is ütőkártyaként használja a kereskedelmi tárgyalások során.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy fegyverüzlet, amelynek már az ötletétől is nagyon ideges KínaAmerika hajlik arra, hogy eladjon 60 F-16-os vadászbombázót Tajvannak. Kínának nagyon nem tetszik a dolog.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump Kína Tajvan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.