Teljesen átalakították a TV2-t birtokló cég vezetését, annak érdekében, hogy Mészáros Lőrinc bizalmasa nélkül ne lehessen érdemi döntést hozni. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Alcsútdoboz fideszes alpolgármesterét, Tima Jánost még áprilisban nevezték ki a TV2 Zrt-t birtokló Magyar Broadcasting Co. Zrt. (MBC) vezérigazgató-helyettesévé. Bár pozíciója elnevezése alapján elsőre úgy tűnhetett, hogy Tima csak a második ember lett a vállalatnál, valójában nélküle nem lehetett érdemi döntést hozni: a cégiratok szerint sem a vezérigazgató, sem a cégvezető nem írhatott alá egyedül, csak az alcsútdobozi üzletemberrel együtt.
Csakhogy a cégbíróságnak nem tetszett ez a működési modell. A hatóság azt kifogásolta, hogy senkinek nem volt önálló aláírási joga az MBC-nél, és ezért arra szólították fel a céget, hogy nevezzenek meg egy valakit, aki egyedül is intézheti a társaság ügyeit.
A kézenfekvő megoldás az lett volna, hogy ezt a jogot az a Tremmel Zoltán kapja meg, aki Andy Vajna bizalmi embere volt, és a néhai filmügyi biztos halála óta vezérigazgatóként irányította a céget, illetve a Vajna hagyaték több más elemét is kezelte. A cégbíróság is azt javasolta, hogy a vezérigazgató kapjon önálló aláírási jogot. Az MBC-nek azonban ez valamiért nem tetszett.
Ehelyett – a cégiratok szerint – a társaság
informálisan kikérte a bíróság véleményét arról, milyen más megoldás jöhetne szóba.
Végül arra jutottak, hogy teljesen át kell alakítani a cégvezetés struktúráját. Tremmel Zoltánt, illetve a korábban cégvezetőként ügyködő, szintén Andy Vajna bizalmi emberének számító Kovács Andreát visszahívták a pozíciójából, és ezzel egy időben egy igazgatóságot állítottak fel. Az új grémium tagjai pedig azok lettek, akik eddig is irányították a céget, azaz Tremmel, Kovács és Tima. Így viszont már meg lehetett csinálni azt, hogy nincs olyan cégvezető, aki önállóan írhat alá, és maradhatott az a felállás, amely szerint az alcsútdobozi alpolgármester ugyan nem elsőszámú vezető, de a tudta nélkül mégsem születhet semmilyen érdemi döntés.
A viszonylag bonyolult megoldásra nehéz más magyarázatot találni, mint a két érdekcsoport helyezkedése. A TV2 körül már évek óta ott kering Mészáros Lőrinc köre, sőt ahogy azt korábban megírtuk, Andy Vajna valójában már 2016-ban eladta a kereskedelmi csatornát, amely egy a felcsúti milliárdoshoz több szálon kötődő üzletember környezetébe került.
A filmügyi biztos halála óta aztán olyan mértékben felgyorsultak a folyamatok, hogy azt már a cégbíróság sem tudta követni. Először a csatornához köthető vállalatok vezetésében jelentek meg Mészáros-közeli emberek, majd a TV2 rejtélyes vevője névleg is feltűnt a cégcsoport mögött. Közben a TV2-vel üzleti kapcsolatban álló más vállalatoknál is megkezdődött a hatalomátvétel, és egyre inkább úgy tűnik, hogy egy kézben összpontosulhat a teljes Fidesz-közeli tévébiznisz.
Az MBC ügyvezetése körüli kavarás egyébként nem egyedi: úgy tűnik, hogy a kormányközeli vállalatok körében az egyszemélyi vezérigazgatói irányítás helyett mostanában egyre népszerűbbé válik az igazgatóság. A közelmúltban állítottak fel egy háromtagú testületet például a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a tulajdonában álló BDPST Zrt-nél is. A műemléki épületek felvásárlásában és felújításában utazó, és erre nem részletezett forrásból milliárdokat költő céget korábban Tóth Judit vezette, egy közelmúltban tartott közgyűlésen azonban őt visszahívták vezérigazgatói pozíciójából, és helyette az igazgatóságban kapott helyett. Ahol rajta kívül még ketten ülnek: Vida István és az ügyvezetésben immár névleg is megjelenő Tiborcz, aki az elnöki posztot is elfoglalhatta saját vállalatában.
Közélet
Fontos