A hónap első felében a szokásosnál hidegebb időjárás várható Európában, legalábbis a Bloomberg által megkérdezett nyolc meteorológus ezt jósolja. Extrém, akár veszélyesen hideg is előfordulhat, előrejelzések szerint utoljára 2010 decembere volt olyan fagyos, mint az idei lesz.
Bár a kontinens energiaellátottsága és gázkészletei a decemberben szokásosnál magasabbak járnak, ha tartósan beköltözik Európába az extrém hideg, nagyobb tartalékokra is szükség lehet. Kína úgy számol, hogy gázhiánnyal fog küzdeni idén télen, tehát komoly verseny alakulhat ki az ázsiai ország és Európa között a földgáz-szállítmányokért. Ez a földgáz árát is feljebb lökheti, noha az már most is majdnem éves csúcson jár.
A Gas Infrastructure Europe (GIE) adatai szerint a magyarországi gáztározók töltöttsége november végén 66 százalékos volt, ami körülbelül 4,2 milliárd köbméter gázt jelent, és ami jóval magasabb az ilyenkor szokásosnál. Tavaly ugyanekkor csak 48 százalékon álltak a tárolók.
A tartalékok egy részét ugyanakkor nem a magyar lakosság részére halmozta fel a kormány, hanem az orosz állami gázipari óriásnak, a Gazpromnak, akiknek bértárolást végzünk. Erről Szijjártó Péter külügyminiszter még júliusban egyezett meg Moszkvában a gázóriás vezérigazgatójával. Azt nem mondták el, hogy mekkora gázmennyiség befogadásáról szól a szerződés, de a Magyar Nemzet úgy tudja, egymilliárd köbméter gáz bértárolásáról lehet szó. Ez azt jelenti, hogy a saját felhasználásra tárolt gázkészleteink a tárolókapacitások 50 százalékát teszik ki. A Gazprom készleteivel csak az orosz vállalat rendelkezhet, amely vélhetően valamelyik térségbeli országnak, például Szerbiának ad majd el a tartalékából.
Fotó: MTI/Komka Péter
Közélet
Fontos