Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. december 17. 09:19 Világ

Nincs már olyan jégmező, amelyet érintetlenül hagyna a klímaváltozás

A kutatók eddig úgy tartották, hogy az Antarktika nagyjából kétharmadát kitevő kelet-antarktiszi régiót kevésbé fenyegeti az a drasztikus olvadás, ami a kontinens nyugati részét és az Antarktiszi-félszigetet. Ám a NASA nemrég jelezte, hogy legújabb megfigyelései szerint az eddig stabilnak vélt kelet-antarktiszi gleccserek is olvadnak.

Kelet-Antarktisz olyan óriási mennyiségű jégtakaróval bír, hogy ha jelentősebb mértékben elkezd olvadni, az világszerte teljesen átrajzolhatja a partvonalakat. Ha az Antarktika ezen régiójának vízgyűjtő medencéiben lévő jég mind elolvadna, az 28 méterrel tudná megnövelni a globális tengerszintet.

A NASA új, részletes műholdas felvételek alapján megállapította, hogy a kelet-antarktiszi partvonal nagyjából egynyolcad részén elkezdtek vékonyodni a gleccserek az utóbbi évtizedben és nagyobb sebességgel mozognak.

Fotó: climate.nase.gov, NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

A kutatók a korábbi években már megállapították, hogy a kelet-antarktiszi Totten-gleccser olvadni kezdett, feltehetőleg az óceán melegedése miatt. A műholdas felvételekből most az is egyértelműen kiderült, hogy a Totten szomszédságában, a Vincennes-öbölben négy másik gleccser is olvadni kezdett.

Ennek a négy gleccsernek a magasságát 2008-ban mérték először, és a legfrissebb megfigyelés szerint azóta közel 3 méterrel alacsonyabbak lettek, ráadásul nagyjából 3 százalékkal nőtt a sebességük. A Nyugat-Antarktiszon tapasztalt olvadáshoz képest ez a jégveszteség nem sok, de teljesen új megfigyelés, ami komoly változásokról árulkodik.

Az Antarktika jégtakarójának mozgása. Fotó: climate.nasa.gov, NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ gleccser globális felmelegedés klímaváltozás nasa tengerszint-emelkedés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.