Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. november 13. 18:17 Élet

Nagyon nem szívesen segítenek idegeneken a magyarok

Bár az egy évvel korábbihoz képest minimális mértékben javult a magyarok jótékonykodási hajlandósága, nemzetközi összevetésben továbbra is kifejezetten rosszul állunk ebből a szempontból – derül ki a Charities Aid Foundation (CAF) napokban közzétett elemzéséből. A világ vezető jótékonysági szervezete évente rangsorolja az országokat az általuk megalkotott Giving Index alapján, és ezen a listán Magyarország a kutatásba bevont 144 államból csak a 120. helyen végzett 23 százalékos mutatóval (ennyien jótékonykodtak a felmérést megelőző egy hónapban).

Bár a mutató 2 százalékponttal magasabb a 2017-es értéknél, a helyezésben ennek ellenére rontottunk az előző esztendőhöz képest, akkor ugyanis még a 119. helyen álltunk. Tavaly óta azonban a globális átlag érezhetően javult, így több ország megelőzött minket, így például Kongó és Banglades is, igaz, Görögország például mögénk került.

Az előzések abból a szempontból nem meglepőek, hogy a világszintű javulást a jelentés szerzői nagyrészt a jótékonykodási hajlandóság fejlődő, ezen belül is az afrikai országokban tapasztalt növekedésével magyarázták. Ez fordított a korábbi trenden is, 2017-ben ugyanis csökkent az index globálisan mért értéke.

A rangsort egyébként Indonézia vezeti, ami meglepőnek tűnhet, pedig nem az. Az sem újdonság, hogy feltörekvő ország áll az élen, hiszen a korábbi években Mianmarban mérték a legmagasabb értéket. A rohingya népirtás azonban nagyon komoly sebeket ejtett Mianmaron, aminek eredményeként az ázsiai országban a jótékonykodásra való hajlandóság és képesség is visszaesett.

A top 10-be ugyanakkor még így is bekerültek akárcsak Szingapúr, Kenya vagy éppen Bahrein. Összességében azonban a lista első tíz helyezettje között már így is a fejlett államok vannak többségben: a második és harmadik helyen például Ausztrália és Óceánia végzett.

A CAF egyébként három különböző típusát vizsgálja a jótékonykodásnak: a pénzadományozást, az önkéntes tevékenységet és az idegeneknek való segítségnyújtást. Valójában azt a kérdést teszik fel, hogy ezek közül melyiket csinálták a kutatásba bevontak az elmúlt egy hónapban.

Indonézia előbbi kettőben teljesített kifejezetten jól, önkéntes munkában világelsők, adományokban pedig másodikok lettek (utóbbiban továbbra is Mianmar vezet). A másoknak nyújtott segítség területén azonban épphogy befértek az első százba. Itt az arab országokban mértek kifejezetten magas értékeket, kiugrót közülük is azokban ahol háborús helyzet uralkodik. Az első helyen például Líbia, a másodikon pedig Irak áll 83 és 81 százalékkal.

Mindesetre már a rangsor eleje is elég jól mutatja, hogy nem törvényszerűen azokban az országokban segítenek leginkább egymásnak valamilyen formában az emberek, ahol a legjobban élnek. A számok alapján úgy tűnik, hogy a legelmaradottabb és a gazdagabb országokban viszonylag magas a jótékonykodási hajlandóság. Míg azonban a fejlett államok lakosai gyakrabban adományoznak pénzt, és ritkábban segítenek másokon, addig a feltörekvőknél épp fordított a helyzet. Az önkénteskedésnél pedig szinte semmilyen mintát nem lehet találni.

Talán ez a magyarázata annak, hogy a lista végére főleg olyan országok kerültek, amelyek nem tartoznak sem a leginkább elmaradottak közé, de a legfejlettebbek közé sem. Görögország például utolsó előtti lett, de a horvátok, a csehek a lettek, a litvánok, és a bolgárok is az utolsó 20 között végeztek.

Ez azt jelenti, hogy utóbbiakat még Magyarország is megelőzte, szemben számos afrikai országgal, például Gabonnal, Ruandával, Csáddal, vagy Burkina Fasóval. Nálunk egyébként a másoknak való segítségnyújtásban mértek kifejezetten alacsony értéket: a 36 százalékos mutató a 125. legmagasabb volt csak. Pénzt a magyarok 22 százaléka adományozott a megelőző hónapban, míg önkéntes munkát a nyolcaduk végzett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet adomány Charities Aid Foundation jótékonykodás segítségnyújtás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom