Az országot jó fényben feltüntető híreket rendelt a Kreml az orosz energetikai és közműcégektől – derül ki egy Reuters által megszerzett hétoldalas dokumentumból. A hírügynökség beszámolója szerint a vállalatoknak az elvárások szerint mások mellett új munkahelyek teremtéséről, tudományos eredményekről és beruházásokról kell időről időre hírt adniuk, hangsúlyozva az állami szerepvállalást.
A kormányzat által készített leírás arra is kitért, hogyan kell ezeket a sztorikat tálalni, sőt heti határidőket is meghatározott a cégek számára. A vállalatoknak minden hétfőn, de legkésőbb kedd reggel elő kellett állniuk témajavaslataikkal.
A dokumentumot október elején küldte ki a helyi energetikai minisztérium összesen 45 cégnek. A megkeresett vállalatok közül 17 állami, 28 azonban magánkézben van. Állítólag kapott eligazítást a Gazprom, a Rosneft, a Lukoil, és az a Szurgutnyeftyegaz is, amelytől 2011-ben a magyar állam megvette a Mol 21,2 százalékát.
A viszonylag rövid tájékoztató azonban nem tartalmazott minden információt. A cégek vezetőit ugyanis október közepére egy személyes találkozóra is berendelték a minisztériumba, hogy átbeszéljék a hogyan tudják támogatni az állam PR-törekvéseit. A meghívó szerint a jó hírek megrendelését Szergej Kirijenko, az orosz elnöki hivatal helyettes vezetője, a paksi atomerőművet is bővítő Rosatom elnök-vezérigazgatója kezdeményezte. Az október közepi személyes eligazítást azonban nem ő, hanem az energetikai szaktárca miniszterhelyettese, Anton Inyutszin tartotta.
A megbeszélésen állítólag részletesen végigmentek a hétoldalas dokumentumon, elmagyarázták az abban szereplő utasításokat és példákat is hoztak arra, milyen történeteket érdemes a média figyelmébe ajánlani. Utóbbiak közül a leginkább szovjet időket idéző talán Jevgeny Kosmin sztorija: a szibériai bányászt azért javasolták híralanynak a minisztérium kommunikációs szakértői, mert csapata júliusban rekord mennyiségű, 1,6 millió tonna szenet hozott felszínre.
Az eligazítást nem véletlenül az energiaszektor cégei kapták meg, az olaj és a gáz ugyanis Oroszország legfontosabb bevételi forrásai, ennek megfelelően az ágazatban ténykedő cégek generálják a legnagyobb bevételt és foglalkoztatják a legtöbb embert. Az orosz költségvetésbe éves szinten több 10 milliárd dollár folyik be az energiahordozóknak köszönhetően, bár 2013 óta a világpiaci fejlemények miatt jelentősen visszaesett ez a bevétel. Míg 2012-ben még a GDP 9,6 százalékának megfelelő összeg érkezett a büdzsébe, tavaly már csak 5,6 százaléknyi.
Ennek ellenére persze az energiaszektor továbbra is a legfontosabb ágazat Oroszországban. A Reuters nem is talált bizonyítékot arra, hogy más iparág vállalatait is megkereste volna az államvezetés hasonló kéréssel.
A jó hírek megrendelése vélhetően összefüggésben van azzal, hogy jövő márciusban elnökválasztást tartanak az országban. Bár Vlagyimir Putyin hatalmát semmi nem veszélyezteti, a Kremlben biztosra akarnak menni. A választásokat ugyan sem a dokumentumban, sem a minisztériumban tartott eligazításon nem említették, utalások azért voltak arra, hogy milyen célt szolgálna a nagyvállalati hírgyár.
Foto: AFP/Europress
Világ
Fontos