Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. augusztus 24. 18:37 Világ

Németország toronymagasan világbajnok a spórolásban

Németország az idei év első felét 2,9 százalékos költségvetési többlettel zárta az ország statisztikai hivatala, a Destatis friss közleménye szerint. Ez pénzben kifejezve azt jelenti, hogy a német kormány bevételei 48,1 milliárd euróval magasabbak voltak a kiadásainál, és előrevetíti azt is, hogy a 2018-ra vonatkozó éves adat rekord magasságú lesz. Pedig már tavaly is csúcsot döntött a német kormány a gazdaság és a foglalkoztatás bővülésének, illetve a mérsékelt költekezésnek köszönhetően.

 

 

Ráadásul úgy néz ki, hogy a németek 2018-ban a folyó fizetési mérleg alapján számított többletet nézve világelsők lesznek, szintén nem először. A külföldi bevételek és kiadások különbözetét kifejező mutató arra utal, hogy sokkal több pénz áramlik be kívülről az országba, mint a fordított irányba. Az IFO konjunktúrakutató legutolsó előrejelzései szerint 7,8 százalék lesz jövőre a GDP-hez képesti többlet, ami alig marad el a tavalyi 7,9 százalékos rekordtól.

Bár első ránézésre azt gondolhatnánk, hogy örülhetnek a németek ezeknek a számoknak, mégis számos kritikát és figyelmeztetést kapnak miattuk. A védővámokat bevezető Donald Trump már tavaly nyáron szóvá tette, hogy Németország csak azért agitál a szabad kereskedelemért, hogy tovább növelhesse a külkereskedelmi többletből keletkező megtakarításait. Pedig közben hatalmas nyomás alatt tartja a nemzetközi kereskedelmi rendszert, ugyanis ahhoz, hogy az alacsony belső fogyasztás mellett is legyen, aki megveszi a német termékeket és szolgáltatásokat (és ezáltal megmaradjanak a német munkahelyek), a világ többi részének sokat kell áldoznia, akár hitelek árán is – részben emiatt is kerültek szorult helyzetbe a görögök, az olaszok és a spanyolok.

Németországban sem örülhet mindenki az irigylésre méltó makromutatóknak. A helyzet ugyanis úgy alakult ki, hogy a vállalatok és a szakszervezetek megállapodtak a bérek szinten tartásában, hogy a német termékek versenyképesek legyenek az exportpiacokon. A cégek így a bevételeikből szabadon beruházhattak és növelhették a termelésüket, miközben az állam magas színvonalú szakképzéssel garantálta a tehetséges dolgozók utánpótlását, akik fizetése alig növekedett a gazdasági sikerek ellenére, így a belső fogyasztás alacsonyan maradt.

Mindeközben a német állam csak ül a beáramló pénzen, ami az Economist beszámolója szerint megnyilvánul az infrastruktúra leromlásában. Az utak minősége drámaian romlik, az iskolák egyre rosszabb állapotában vannak, az internetkapcsolatok sebessége szerinti világranglistán a dübörgő export ellenére csak a 25. helyig jutott az ország, hiányosak a családbarát szociálpolitikai intézkedések. A lakosság mégsem elégedetlenkedik, vélhetően a közel teljes foglalkoztatottság miatt.

A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság is kritizálja a németeket a kereskedelmi egyensúlyt felborító gazdaságpolitikájuk miatt. Az unió szerint hosszú távon nem fenntartható a hat százalék feletti folyó fizetési többlet, és a német kormánynak el kellene kezdeni pénzt költeni az oktatásra és az infrastruktúra fejlesztésére.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ költségvetés németország rekord többlet Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.