Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. augusztus 8. 12:50 Élet

Tényleg megöli a tévézés a szexuális életet?

A tv-nézés hatása a szexuális életre régóta gyötrő kérdése az emberiségnek. Milyen hatása van szexuális vágyainkra egy tv-ben nézett focimeccsnek, Bud Spencer pofonjainak vagy egy migránshíradónak? Vajon legyőzi vagy inkább beindítja szexuális ösztöneinket, ha egy skandináv művészfilmet vagy Köllő Babettet nézzük a tévében?

A “tv megöli a szexet”-hipotézis olyan egymástól távol álló embereket sodort egy platformra, mint nyugati életmód-magazinok újságírói és egy volt indiai családügyi miniszter. Ghulam Nabi Azad 2009-ben egyenesen a tv-től várta, hogy megállítsa az indiai népességnövekedést. “Ha minden faluban lenne áram, akkor az emberek tv-t néznének késő estig, és elaludnának (…) Ha viszont nincs áram, akkor semmi mást nem tudnak tenni, mint gyerekeket csinálni” – mondta a volt miniszter, aki szerint a tv-vel 80 százalékkal lehetne csökkenteni a népességnövekedést.

Bármilyen sarkosnak is tűnik a volt miniszter kijelentése, közgazdaságilag valóban van abban logika, hogy a sötétben végzett tevékenységek egykori duopóliumát, azaz az alvást és a szexelést egyre inkább kikezdik az áram elterjedésével megjelenő alternatív szórakozási lehetőségek. Az utóbbi években a tudomány is felfedezte magának a témát, és többen is vizsgálták a tévézés hatását a szexre. 

Korábbi vizsgálatokból kiderült például, hogy Indiában a tv megjelenése javított a nők helyzetén és csökkentette a népszaporulatot, Brazíliában a szappanoperáknak pedig szintén negatív hatása van a gyerekszületésre. Azt viszont korábban nem vizsgálták, hogy a tv birtoklása önmagában milyen hatással van a szexuális életre.

Erről jelent meg a napokban két amerikai kutató vizsgálata. Összesen 4 millió ember töltötte ki önkéntesen a kérdőívüket nyolcvan, közepesen vagy kevésbé fejlett országból. A megkérdezettek mintegy fele rendelkezett tv-vel. A felmérésből az derült ki, hogy valóban van hatása a tv-birtoklásnak a szexuális életre, bár csak kis mértékben.

A tv-vel rendelkezők átlagosan hat százalékkal szexelnek kevesebbet, mint akiknek nincs tv-jük.

 

A kutatás alapján tehát a népesedési problémákkal küzdő országokban – például Magyarországon – kedvező hatása lenne a születésszámra, ha betiltanák a tévézést. Viszont az is kiderül belőle, hogy hasonlóan pozitív hatása lenne a fajfenntartásra, ha rendelkezünk az autóval vagy motorral, tehát az autóvásárlás ösztönzése is részmegoldás lehet az állam részéről.

A kutatás a fejlett országokra nézve azonban már némileg elavult, ugyanis az elmúlt években az “okostelefonok megölik a szexet” vált egyre elterjedtebb hipotézissé. Több kutatás is van arról, hogy az amerikai fiatalok (a kilencvenes évek közepe és a kétezres évek közepe között született Z-generáció tagjai) kevesebbet szexelnek, buliznak és isznak, mint a korábbi fiatalok, leginkább az okostelefonok miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet szex tv Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 15:11 Élet, Pénz

Alig érdekel valakit a 3+3 millió forint otthonfelújítási ingyenpénz

Körülbelül 1,5 millióan lehetnek jogosultak a támogatásra, 20 ezren meg is kaphatnák, de egyelőre csak 4500-an jelentkeztek érte.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Gergely Péter
2024. november 24. 15:35 Pénz

Nem is olyan alacsony a munkáshitel négymilliós plafonja

Első látásra korlátozónak tűnik a munkáshitel négymilliós maximuma, ám így is messze veri a versenytárs személyi kölcsönök átlagát.

Gajda Mihály
2024. november 24. 06:08 Világ

Európai tengerszorosok, amelyek lezárása háborúkat dönthet el

Az orosz olajexport döntő része a dániai és törökországi tengerszorosokon halad át, de számos uniós országnak is nagyon fontos ezek átjárhatósága.

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.