Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 22. 16:06 Világ

Pörög a gazdaság, de így is 40 millió amerikai szorul élelmiszersegélyre

Az Egyesült Államokban laza a szociális védőháló, az amerikaiak főleg a saját maguk által kötött piaci biztosításokra számíthatnak, ha egészségügyi kiadásokról vagy a nyugdíjról van szó. Mégis, épp az USA-ban van egy nagyon különös, a harmincas évek vége óta kisebb-nagyobb megszakításokkal, de máig működő segélyezési program: akiknek egyáltalán nincs vagy csak nagyon kicsi a jövedelmük, élelmiszerjegyeket kaphatnak.

A program célja eredetileg az volt, hogy a farmokon keletkezett terménytöbbletet a rászoruló városi lakosság számára hozzáférhetővé tegye a háborús években. Ma már a farmerek mellett a kiskereskedők is elfogadhatják az utalványokat, és a megvásárolható termékek köre is szélesebb lett, részben az élelmiszeripari és a kereskedelmi cégek lobbitevékenységének köszönhetően. Az utalványokat pedig persze ma már nem papírformában, hanem elektronikusan kapják a kedvezményezettek.

Hogy miért fontos ez most számunkra? Azért, mert az utalványokat igénylők száma jó fokmérője az amerikai társadalom anyagi helyzetének. A Bloomberg szerint 1969 decembere óta nem volt olyan alacsony a munkanélküli ellátásért folyamodók száma az USA-ban, mint most, ami alapján arra számíthatnánk, hogy az élelmezési ellátást is egyre kevésbé igénylik. A kedvező tendenciák meg is mutatkoznak az élelmiszerjegyeket nézve: hat éve, a világgazdasági válság idején még rekordszinten állt a segélyezettek száma 47,8 millió fővel, azonban áprilisra 39,6 millióra csökkent ez az érték – a Bloomberg viszont arra figyelmeztet, hogy ez még mindig nagyon magas, ami meg is látszik az alábbi grafikonon.

 

 

Tehát a szokatlanul kedvező munkaerő-piaci helyzet ellenére még mindig jóval a 2008-ban kitört válság előtti szint felett van a rászorulók száma és aránya. A paradoxnak tűnő jelenség oka a Bloomberg szerint nem más, mint hogy az amerikai reáljövedelmek visszaestek, méghozzá jelentősen. Hiába próbálta Trump adócsökkentésekkel javítani a dolgozók béreit, ez az adatok tükrében úgy látszik, hogy egyáltalán nem járt sikerrel. A gazdasági szakújság által hivatkozott adatok szerint a fizetések értéke jóval elmarad a 2006-ban mért szinthez képest.

 

 A Bloomgberg szakértője szerint még korai messzemenő következtetéseket levonni Trump adóreformjával kapcsolatban, de valószínűleg nem voltak alaptalanok azok a kritikák, amelyek szerint a változások igazából a leggazdagabbaknak kedveztek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump élelmiszerjegy munkaerőpiac segély Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.