Néhány hete még földgáz jött ott, ahol most orosz katonák
Az orosz csapatok azon a gázvezetéken keresztül igyekeztek az ukránok mögé kerülni a kurszki régióban, amelyen keresztül néhány héttel ezelőtt még Magyarország felé szállítottak gázt.
Előzmények: tavaly augusztusban az ukrán hadsereg meglepetésszerű támadást indított Oroszország nemzetközileg elismert területe, Kurszk régió ellen, amellyel közel 1300 négyzetkilométernyi területet vontak ellenőrzésük alá.
A térségben azóta folyamatosak a harcok, és az elmúlt hetekben az oroszok fokozatosan szorították ki az ukránokat a korábban elfoglalt területről.
A mostani vezetékes támadás is illeszkedik ebbe a folyamatba, még akkor is, ha a felek elég eltérően kommentálták annak eredményességét. Mindenesetre Szudzsa környékén intenzív összecsapások zajlanak.
Felülnézet: a mostani támadáshoz használt vezetéken decemberben még Közép-Európába szállítottak gázt. Sőt, hosszú ideje – a háború harmadik hónapja óta – az Ukrajnán keresztül szállított gáz teljes egészében Szudzsánál lépett be az országba.
Szerződés szerint Magyarországra is évi egymilliárd köbméternek kellett volna érkeznie ebből az irányból, de tavaly ez a gázáramlás fizikailag már nem valósult meg, az állami MVM vélhetően külpiacokon üzletelt az energiahordozóval.
Mi várható? A támadásról közzétett felvételek alapján úgy tűnik, hogy a vezeték nem maradt sértetlen. Így valószínűleg még ha lenne is rá igény és hajlandóság, azonnal akkor sem lehetne újraindítani rajta a szállításokat.
Arról egyelőre semmilyen információ nincs, hogy milyen károk keletkeztek. A G7-nek nyilatkozó szakértők szerint, ha maga a mérőállomás vagy a nyomást fenntartó kompresszorállomás sérült, akkor ezek pótlása időigényes lesz.
Elméletileg Oroszországból Ukrajnába más belépési pontokon is lehet gázt szállítani, de egyrészt a vezetékrendszernek egy jelentős része évek óta üresen áll, másrészt Szudzsánál van olyan mérőpont, aminek méréseit mind a két fél elismeri.
A vezetékes akcióval így valószínűleg tovább csökkent azoknak az útvonalaknak a száma, amelyeken keresztül gázt lehet Oroszországból Európába szállítani. A 2022-ben felrobbantott Északi Áramlat után az ukrán tranzitútvonal egy része is kiesett. Bár ennek most nincs relevanciája, egy esetleges békekötés után már lehet.