Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
A növekedést elsősorban a vagyon elleni bűncselekmények, ezen belül is a csalások és a lopások számának látványos emelkedése okozza. Ebből a két bűncselekményből együttesen 60 ezret követtek el tavaly, közel kétharmadával többet, mint a három évvel korábban mért mélyponton.
Ennek részben lehet a romló gazdasági helyzet is a magyarázata*Ilyen környezetben jellemzően több a hasonló bűncselekmény., de egész biztosan statisztikai okai is vannak. A kormányzat ugyanis 12 éve nem változtatott a szabálysértési értékhatáron: a vagyon elleni cselekmények 2012 óta 50 ezer forintos értékhatár felett minősülnek bűncselekmények.
Azóta azonban jelentős infláció volt az országban, aminek eredményeként – ahogy erről korábban is írtunk már – egyre több olyan vagyon elleni cselekmény számít bűncselekménynek, amely korábban még csak szabálysértés lett volna.
Az erőszakos bűncselekmények száma ugyanakkor nem emelkedett érdemben: 2024-ben emberölésből, testi sértésből, szexuális és kapcsolati erőszakból is kevesebbet követtek el, mint egy évvel korábban.
Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.
Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.