Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

A korábbi teljes kudarc után az utóbbi napokban működni látszik az energetikai létesítményekre amerikai közvetítéssel létrejött orosz-ukrán tűzszünet, a hasonló fekete-tengeri egyezmény sorsa azonban több mint bizonytalan.

Előzmények: miután elvileg életbe lépett, egy héten keresztül nem sok jele volt annak, hogy a felek betartanák az energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó tilalmat. Az oroszok például a Doneck megyei Szlovjanszkot borították sötétbe, az ukránok egy orosz olajtárolót semmisítettek meg.

  • Az utóbbi napokban már több részlet derült ki arról, hogy mely létesítmények kerültek a védett körbe, és ezeket egyelőre nem is támadják.
  • Az ezen a héten letárgyalt fekete-tengeri tűzszünettel kapcsolatban sokkal több a kérdőjel, már csak azért is, mert az oroszok ebbe csak olyan feltételekkel mennének bele, amelyek egy részére az EU máris nemet mondott.
  • Itt nem is voltak jellemzőek az összecsapások az utóbbi hónapokban, bár az oroszok támadták Odessza kikötőjét, de egyébként mindkét fél tengeri kereskedelme jobbára zavartalanul zajlott.

Felülnézet: ukránbarát források, elemzők mindkét alkut előnytelennek tartják Ukrajna szempontjából, mert olyan területeken korlátozza a lehetőségeit, ahol komoly csapásokat mért az orosz képességekre az olajipari létesítmények és a fekete-tengeri flotta támadásával.

  • Ezt látszólag megerősíti, hogy az oroszok az utóbbi napokban ukrán nagyvárosok lakóövezeteit támadták nagyméretű drónokkal, rengeteg embert megsebesítve. Ezt nem tudják megtorolni az ukránok az orosz gazdaság legfontosabb szektora, az olajipar elleni csapásokkal.

Igen, de: az energetikai infrastruktúra elleni támadások leállítása Ukrajnának is fontos. A korábbi károk miatt rendszeresek voltak az áramszünetek, ami nemcsak a mindennapi életet nehezíti, hanem például a hadiipari termelést is.

  • A légvédelem munkáját is könnyebb megszervezni, ha számolni lehet azzal, hogy erőműveket nem vesznek célba az oroszok. (Korábban például vízierőműveket is támadtak.)
  • Az orosz olajipar valóban sok kárt szenvedett, de a Szabad Európa Rádió és egy ukrán elemző intézet közös elemzése szerint még messze van attól, hogy a háborút és az orosz hátország működését lényegesen befolyásoló mértékben romoljon a teljesítménye.
  • Támadható célpontból így sincs hiány Oroszországban, ezt mutatja például az Engelsz-2 légibázis elleni igen sikeres csapás.

Tágabb kontextus: az igaz, hogy az oroszok olyan területen tűnnek legalább némileg kompromisszumkésznek, ahol nekik is van veszítenivalójuk, és ez valójában az utóbbi évek váratlan ukrán sikereit mutatja.

  • A háború előtt fel sem merült senkiben, hogy Ukrajna a fronttól sok száz kilométerre lévő olajipari célpontokat veszélyeztessen, ráadásul a károk egy részét nehéz kijavítani a nyugati szankciók miatt.
  • Az is teljesen váratlan volt, hogy a hagyományos értelemben vett haditengerészetet jórészt nélkülöző Ukrajna részben megsemmisítette az orosz flottát a Fekete-tengeren, részben a keleti kikötőkbe szorította vissza.

Mi várható? Az oroszok minél több engedményt igyekeznek kisajtolni az amerikaiakból aránylag szerény vállalásokért cserébe, így általános tűzszünetre biztosan nem érdemes a közeljövőben számítani, és a már letárgyaltak betartása is bizonytalan.

  • Ahogy egyre közeledik a még Joe Biden elnöksége alatt jóváhagyott fegyverek leszállításának vége, fogy az amerikaiak befolyása is Ukrajnára. Így nem várhatóak nagy egyoldalú ukrán engedmények amerikai nyomásra sem.
  • A felmorzsoló hadviselés esélyei továbbra is az oroszoknak kedveznek, de maximális céljaik elérésétől messze vannak. A szankciók egy részének feloldása növelné az orosz gazdaság erejét, de stabil energiaellátás és biztonságosabb hajózás mellett az ukrán is jobban teljesíthet, így mindkét fél tovább tarthatja fenn harcképességét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJórészt elvesztették az ukránok Kurszkot, de ez most még jól is jöhet nekikA vereség katonailag fájdalmas, de így még kevésbé állíthatják az oroszok és szövetségeseik, hogy Ukrajna miatt tart még mindig a háború.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElhibázott békék sorába illeszkedik Trump ukrajnai terveA kilencvenes évek liberális békekoncepcióját egyre inkább felváltják a stratégiai béketárgyalások, ahol nem a konfliktus rendezése, hanem a haszonszerzés a cél.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRengeteget erősödött idén a rubel, de nem mindenki örül ennek OroszországbanAz erősebb fizetőeszköz segíthet kordában tartani az inflációt, az exportőrök azonban rubelben számolva kevesebb bevételhez jutnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump fekete-tenger orosz-ukrán háború Oroszország tűzszünet Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.