Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. március 13. 16:15 Világ

Jórészt elvesztették az ukránok Kurszkot, de ez most még jól is jöhet nekik

Döntő részben fel kellett adniuk az Oroszország nemzetközileg elismert határain belül korábban elfoglalt területet az ukrán csapatoknak, ami katonailag hátrányos, diplomáciailag viszont könnyebbé teheti az ukránok számára, hogy egyértelműen Oroszországra hárítsák a háború folytatásának felelősségét.

Előzmények: az ukrán hadsereg tavaly augusztusban tört be Oroszország szuverén területére, első alkalommal azóta, hogy Oroszország megtámadta 2014-ben, majd 2022-ben.

  • Az offenzíva csúcsán mintegy 1300 négyzetkilométert tartottak az ukránok megszállva, ebből mostanra legfeljebb 200 maradt, és könnyen lehet, hogy már csak utóvédharcokat folytatnak, és idő kérdése a teljes kivonulás.
  • Bár sokan hozták összefüggésbe az ukrán vereséget az amerikai fegyverzeti és hírszerzési támogatás felfüggesztésével, ennek alig lehetett hatása. A fő probléma, hogy már eleve nem sikerült elérni az offenzíva tervezett területi céljait, és csak egyetlen igazán használható utánpótlási vonalra támaszkodhattak az ukránoknak.
  • Február végétől az orosz előrenyomulás ezt jórészt használhatatlanná tette dróntámadásokkal, így csak idő kérdése volt, hogy mikor kényszerül visszavonulásra az ukrán hadsereg.

Tágabb kontextus: közben az ukrán és az amerikai tárgyalások eredményeként Ukrajna beleegyezett egy 30 napos, feltételek nélküli tűzszünetbe, amitől korábban vonakodott. Ez azonban csak akkor lép életbe, ha az oroszok is belemennek.

  • Az orosz vezetés korábban azt nyilatkozta, hogy szó sem lehet tűzszünetről vagy békéről, amíg ukrán csapatok vannak a kurszki területen. Ez a probléma megoldódni látszik.
  • Az eddigi nyilatkozatok alapján Oroszország nem lelkesedik a tűzszünetért, de cikkünk megjelenéséig Vlagyimir Putyin elnök nem nyilvánított véleményt.

Alulnézet: nem egyértelmű, hogy a harctéren kinek jönne jobban 30 nap tűzszünet. Az utóbbi egy év egésze alapján valószínűleg inkább az ukránoknak, akik fogyatkozó gyalogsága egyre nehezebben bírta a felmorzsoló harcokat.

  • Pont az utóbbi hetekben azonban több fontszakaszon is kissé visszább tudták szorítani a kimerült és legjobb erőivel Kurszkra koncentráló orosz hadsereget, amelynek lenne ideje átcsoportosítani ezeket a csapatokat Ukrajnába.

Felülnézet: az ukrán vezetés valószínűleg azért egyezett bele mégis a tűzszünetbe, mert vissza akarta szerezni az amerikai fegyverzeti és hírszerzési támogatást, ami sikerült is. Emellett már nem lehet azzal vádolni, hogy ők lennének a béke akadályai, amit számtalanszor hallhattunk az orosz és magyar kormánytól, illetve ezek médiájától.

  • Az oroszok azonban sok céljukat még nem érték el: messze nem ellenőrzik a 2022 őszén annektált négy ukrán megye száz százalékát, és nincs biztosítva, hogy egy esetleges hosszabb fegyverszünet vagy béke alatt Ukrajna nem lesz képes erősíteni hadseregét – ami akadályozná az ország későbbi teljes orosz befolyás alá vonását.
  • Ráadásul most jó eséllyel kisebb diplomáciai összetűzéssel jár a tűzszünet elutasítása az Egyesült Államokkal, mint 30 nap után a felrúgása. Bár Donald Trump elnök eddig számos engedményt tett Oroszországnak, új szankciókkal fenyegetett arra az esetre, ha az oroszok nem egyeznek bele a fegyvernyugvásba.

Mi következik? Ez Vlagyimir Putyinon múlik, aki kivételesen egyenruhában tett látogatást a kurszki szektorért felelős parancsnokság központjában.

  • Az orosz rendszer ismerői leginkább időhúzásra számítanak tőle, amíg kideríti, hogy mennyi további engedményt képes kisajtolni az amerikai kormányból.
  • Hosszabb távon lépései azon múlhatnak, úgy ítéli-e meg, hogy felmorzsoló háborújával képes összeroppantani Ukrajnát. Ha a válasz igen, akkor csekély esélye van a fegyverek elhallgatásának.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNéhány hete még földgáz jött ott, ahol most orosz katonákAz orosz csapatok azon a gázvezetéken keresztül támadtak a kurszki régióban, amelyen néhány héttel ezelőtt még Magyarország felé szállítottak gázt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÓriási kockázatot vállaltak az ukránok, az oroszok pedig még emelték is a tétetTeljesen váratlan volt az ukrán offenzíva Oroszország nemzetközileg elismert területe ellen, de az oroszok sem úgy reagáltak, ahogyan sokan várták volna.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ béke Donald Trump fegyverszünet kurszk orosz-ukrán háború Vlagymir Putyin Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:09 Világ

Amerika több gázt akar eladni nekünk, de akkor az orosz kapcsolatot is át kellene gondolni

Az amerikai LNG aránya nagyot nőtt az uniós importban, de 2026-tól várhatóak az igazán drámai változások.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Váczi István
2025. április 22. 10:56 Adat

Az egész fejlett világnál többet költ Ausztria szociális célokra

Gazdaságarányosan 75 százalékkal költ többet Ausztria a szociális védelem céljaira, mint hazánk, így abszolút összegekben még nagyobb a különbség.

Bucsky Péter
2025. április 21. 05:50 Közélet

Egy egész szakmára rossz fényt vet a jegybanki alapítványok botránya

Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.