Szép lassan bekeríti Budapest belvárosát Tiborcz a szállodáival
Októberben nyithat meg Tiborcz István újabb szállodája a Fővám téri Vásárcsarnokkal szemben. A Vámház körúti épületben egy 36 szobás hotelt alakítanak ki. Az épület tulajdonosa a Tiborczhoz több szálon köthető Central European Ingatlanalaphoz tartozó Estoril Property Kft.
Egy hónapja szerezte meg a Tiborcz Istvánhoz köthető Gránit Alapkezelő Diorit magántőkealapja a Szabadság téren álló ikonikus Tőzsdepalota épületét. Azt egyelőre nem lehet tudni, milyen funkciót szánnak az új szerzeménynek, de az biztos, hogy a felújítása több évig fog tartani.
Miért fontos ez? Orbán Viktor veje ma már az ország egyik leggazdagabb embere, üzleti birodalma kiterjed egyebek mellett a biztosítási– és bankszektorra, továbbá a logisztikai ágazatra is az ingatlanok mellett. Vagyonát 151,5 milliárd forintra becsülte a Forbes.
Budapesten négy működő, illetve három felújítás alatt lévő szálloda tartozik az érdekeltségei közé, és a Tőzsdepalota mellett akár az Adria-palota is csatlakozhat ehhez a gyűjteményhez. Legtöbbjük a BDPST Group befektető és szállodaüzemeltető cégcsoporton keresztül tartozik Tiborczhoz.
Alulnézet: a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó budapesti szállodákat térképen is összegyűjtöttük:
Tiborczé a Szabadság téri egykori Iberostar hotel épülete, benne az Október 6. utcai ötcsillagos, 50 szobás butikhotellel, a Verno House-szal.
A Dorottya utcai, 137 szobás D8 Hotel a BDPST-csoporthoz tartozik, ezt szintén a brit InterContinental csoport üzemelteti.
A Vörösmarty tér közelében lévő ötcsillagos, 216 szobás Dorothea Hotel szintén a BDPST-csoporté. Emlékezetes, hogy a kormányközeli sajtó különféle nyomtatott és online újságai szinte pontosan ugyanolyan megfogalmazással számoltak be a 2023-as megnyitóról, anélkül, hogy a szálloda hirdetést vásárolt volna a lapokban.
A Kopaszi-gátnál lévő 198 szobás Radisson BudaPart is részben Tiborczhoz köthető, de a BudaPart projekt mögött Garancsi István, a Market Építő Zrt. tulajdonosa és Hernádi Zsolt Mol-vezérigazgató is megtalálható.
A Mahart-Weber-Münnich háztömb másik oldalán, a Lánchíd felé néző Sofitel az Equilor Alapkezelőnél van. A D8 közvetlen szomszédságában lévő szállodát egyelőre felújítják, a tervek szerint 350 szobás lesz, 2026-ban nyithat meg, és az Ennismore üzemeltetheti majd. A hotelben két elnöki lakosztály is helyet kap.
A Gellért szálló szintén felújítás alatt van, a tervek szerint 2027-ben nyithat meg. A BDPST-csoporton belül is különlegesnek számító szállodában 143 vendégszoba lesz, az üzemeltetést a hongkongi Mandarin Oriental menedzsmentcsoport vállalta magára.
Tiborcz résztulajdonosa a Szabadság téri Adria-palotának is, ennek felújítása azonban határozatlan időre leállt. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a tulajdonosok milyen funkciót szánnak az épületnek a restaurálás után.
Felülnézet: a szállodabirodalom nem áll meg Budapest határánál. Tiborczé a turai Schossberger-kastély*a Botaniq nevű szállodával és a tarcali Andrássy-kúria is. Érdekeltségei közé tartozik a szántódi BalaLand, a keszthelyi Helikon Hotel, a sárvári Melea Hotel, a debreceni Hilton Garden Inn, a galyatetői Grand Hotel, és a spanyolországi Los Alcazaresben szintén van egy négycsillagos tengerparti szállodája*a 84 szobás Hotel Atrio Del Mar.
A szállodahálózat mellett Budapest más értékes épületei is a BDPST-csoporthoz köthetők. Az Infopark A, E és G jelű épülete, az Alkotás Point irodaház vagy az Andrássy úti Sváb-palota mellett a Dürer Park is (részben) a miniszterelnök vejének érdekeltségében van.
Tiborcz családjának céges és magánhasználatú központja a Svábhegy oldalában épülhet meg. A budai Mártonhegyi út és a Költő utca sarkán lévő korábbi gyerekkórház épületét lebontották, és a terület jelenleg is fejlesztés alatt áll. A telekről látványos panoráma nyílik a Dunára és a város pesti oldalára.
Mi következik? Augusztus végén jelent meg a sajtóban, hogy a BDPST-csoport vásárolhatja meg az első magyarországi luxusszállodát, a Marriott Hotelt, de ez az üzlet továbbra sem köttetett meg.
Állampapírban tartott ezermilliárdok mozdulhatnak meg a következő hetekben, és a lakosság döntésein is múlik, hogy mennyi pénz lesz a választások előtt osztogatásra.
Budapest belvárosában vonulnak a taxisok szerda délután. A tüntetés célja, hogy átalakítsák az adórendszert, a szervezők szerint az ügy mindenki számára fontos.
Csak a lakosság harmada számít arra, hogy javulni fog a helyzete, ami nem is meglepő, hiszen itthon okozott leginkább megélhetési gondokat az áremelkedés.