Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. július 9. 16:54 Közélet, Vállalat

A kormány mint biztosítási ügynök: vásárlás után eladás Tiborcznak és az osztrákoknak

Megveszi a magyar államtól két biztosítótársaság, a Magyar Posta Biztosító és a Magyar Posta Életbiztosító 66,9 százalékát a Gránit Biztosító, amelynek tulajdonosa a Waberer’s International, végső soron pedig többségében Tiborcz István, Orbán Viktor veje. A cégek 33,1 százaléka állami tulajdonban marad.

Miért fontos ez? Az állam 2023 áprilisában nem titkoltan átmeneti jelleggel vette meg a Posta biztosítókat a korábbi német tulajdonosától, de egyelőre nem tudni, hogy a Waberer’s-nek milyen konstrukcióban adja tovább.

  • Amint azt a Telex megírta, csak utólag derült ki, hogy a 2023-as vételár 27,8 milliárd forint volt, és várhatóan csak jövőre fogjuk megtudni, hogy ennél többért vagy kevesebbért adták tovább a két céget – utóbbi elég nehezen megválaszolható kérdéseket vetne fel.

Felülnézet: Nagy Márton miniszter már 2022 őszén bejelentette, hogy az állam „fizikailag is be fog lépni a biztosítási piacra, amivel a konszolidációt kívánja elősegíteni”, Kovács Zsolt miniszteri biztos pedig (például ebben a Portfolio-interjúban) nyíltan kijelentette, hogy a szektorban az állam szerepvállalása csak átmeneti.

  • Az utóbbi pár év fejleményei alapján is látszik, hogy amikor a biztosítási szektort nemzetstratégiai fontosságúnak minősítik és a többségi magyar tulajdon megteremtéséről beszélnek, akkor az állam szerepét végső tulajdonos helyett adásvételi közvetítőként kell elképzelni.

Tágabb kontextus: 2021 tavaszán egy kormányrendelet megakadályozta, hogy az Union Biztosító tulajdonosa (VIG) megvegye az Aegon magyar üzletágát, majd az állam 45 százalékos tulajdonossá vált a VIG-ben. Ebből tavaly év végén 35 százalékot vissza-eladtak a VIG másik, osztrák tulajdonosának, vélhetően azért, mert kellett a pénz a budapesti reptér üzemeltetőjének megvételéhez.

  • Ez a fajta aktív konszolidációs szerepvállalás elvileg azért lehet problémás, mert a kormány – az MNB mellett – a szabályozás és az adózás révén is alapvetően befolyásolhatja a piacot, azaz más tárgyalási pozícióban van, mint azok, akiknek a megvett tulajdonrészeket később eladja.
  • Erre egy példa, hogy a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette a Posta biztosítók 2023-as megvételét is, és ennek többek között az lett a következménye, hogy a Gazdasági Versenyhivatal nem vizsgálhatta az ügyletet.

Mi következik? A kormány által vágyott szektorszintű többségi magyar tulajdon a tavalyi eladással távolabbra került. A másik hazai szereplő, a CIG Pannonia Biztosító Mészáros Lőrinc és Keszthelyi Erik többségi tulajdonában van, ők ketten a Magyar Biztosítóholding Zrt.-t is létrehozták 2023 elején – ez később a bankok mintájára akár egy NER-es gyűjtőhellyé is válhat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKell még vennie néhány biztosítót a kormánynak, ha el akarja érni a céljátBiztosítótársaságokban szerzett üzletrészekkel lepte meg magát az állam az elmúlt két karácsony során, ami az idén is megismétlődhet, mivel a felvásárlásoknak valószínűleg még nincs vége.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat adásvétel biztosítók Gránit Posta Biztosító tiborcz istván waberer's Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. december 6. 11:06 Közélet, Pénz

Három évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni

2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint. A szakmai hibát Európa-szerte elkövetik, mert uniós módszertanról van szó.

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.

Jandó Zoltán
2024. december 4. 04:34 Élet, Közélet

Egy erős érve van Orbánnak és Karácsonynak az olimpia mellett, de az nem igaz

Budapesten a szükséges sportinfrastruktúra nagy része megépült, ám ebből nem következik, hogy nem kellene még ilyenekre rengeteg pénzt elkölteni.

Fontos

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.