Akkor is nőne az Airbnb-adó Budapest belső kerületeiben, ha önálló városok lennének
Hétfő este megjelent annak a jogszabály-módosításnak a tervezete, amellyel jelentősen növelné a budapesti magánszálláshelyek adóterhét a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárcát vezető Nagy Márton már múlt héten jelezte, hogy megemelik a budapesti airbnb-zés adóját.
A tételes átalányadó évi összege a fővárosban közel négyszeresére, lakószobánként 150 ezer forintra emelkedik a korábbi 38400 forintról. A jogszabálytervezetet jövő hétfőig lehet véleményezni.
A módosítást egy idegenforgalmi mutatószámmal szabta Budapestre a minisztérium. Az adó ugyanis csak azokon a településeken emelkedik, ahol a vendégéjszakák száma meghaladja az évi 2 milliót*Egész pontosan azokon a településeken, ahol a tárgyi adóévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót.. Ilyen város azonban csak egy van Magyarországon: Budapest. (pdf)
Számokban: tavaly Budapesten több mint 14 millió vendégéjszakát töltöttek el hazai és külföldi turisták. A főváros pesti belvárosi kerületei külön-külön is átlépték a jogszabályban rögzített kétmilliós számot.
A fővároson kívül a legtöbb vendégéjszakával Siófok büszkélkedhet. A Balaton fővárosa, Hajdúszoboszló és Hévíz az a három település, amelyek miatt nem lehetett egymillió éjszakában meghatározni az adóemelés határát.
Felülnézet: az adóemelést nem véletlenül szabta a fővárosra a kormányzat. Miközben Budapesten az airbnb-zés fokozza a lakhatási problémákat, a kisebb vidéki településeken nincs is alternatívája a magánszálláshelyeknek.
Tavaly több mint ötszáz olyan településen regisztrált vendégéjszakákat a statisztikai hivatal, ahol az adataik szerint nincsenek kereskedelmi szálláshelyek*Több mint ezer településen egyáltalán nem regisztrált vendégéjszakát a KSH.. Így ezeken a helyeken a magántulajdonban lévő házak-lakások kiadása biztosíthatja csak a turizmust.
Budapesten ezzel párhuzamosan úgy emelkedik rohamosan a magánszálláshelyek forgalma, hogy máshol is megszállhatnának a turisták. A rövidtávú lakáskiadás viszont szűkíti az albérleti piacon a kínálatot, felhajtva ezzel az árakat.
A fővárosban vannak olyan kerületek, ahol a covid-zuhanás ellenére is több mint tízszeresére nőtt a magánszálláshelyek forgalma az elmúlt tíz évben. Erzsébetvárosban már minden második vendégéjszakát magáningatlanokban töltik a turisták.
Mi várható? Az adóemelés önmagában nem fogja megoldani a budapesti lakhatási helyzetet, ennél komplexebb intézkedésekre lenne szükség. Nem véletlen, hogy téma a főpolgármester-választási kampányban is nagy hangsúlyt kapott.
A jogszabálytervezet szerint 2025-26-ban nem lehet majd nyilvántartásba vetetni új magánszálláshelyet Budapesten, jelentős engedmény viszont az a kitétel, hogy ez nem vonatkozik az idén év végéig kezdeményezett eljárásokra.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.